| Super User

Jūras pārvadājumu cenās rekordliels kāpums

Jūras pārvadājumu cenās rekordliels kāpums

Gadu atpakaļ nozares ekspertiem, izsakot prognozes par pārvadājumiem 2020. gadā, neviens nespēja paredzēt, ka sākot ar februāri prognozes būs jāatmet un jāstrādā nezinot kas mūs sagaida nākamajā mēnesī. Pandēmijas pārņemtā pasaule strauji maina savus paradumus un šobrīd to visvairāk izjūt jūras kravu pārvadājumi.

Jau pagājušā gada pavasarī, Ķīnā izplatoties COVID-19, tika ieviesti daudz dažādu ierobežojumu, kas iekavēja kopēju pārvadājumu balansu pasaulē. Situācijai stabilizējoties, Ķīnas uzņēmumi spēja strauji atgūt savu līdzšinējo ražošanas jaunu. Tikmēr pārējā pasaulē ierobežojumi tikai tad tika ieviesti. Importētās preces, bez iespējas realizēt, sāka uzkrāties ostās, attiecīgi bija manāms kritums jūras kravu pārvadājumu pieprasījumā.

Situācija uzlabojās vasaras mēnešos, kad stingrākie ierobežojumi tika atcelti, dodot iespēju uzņēmumiem atgūties. Sakarā ar to, ka ražošana vēl nebija atguvis savus līdzšinējos rādītājus, daudzi izejvielas un citas preces izvēlējās importēt no Ķīnas. Uz vasaras beigām turpinājās ierastais kravu importa pieaugums – tirgotājiem plānojot Ziemassvētku atlaižu laiku.

Iestājoties rudenim, atgriezās dažādie ierobežojumi, kas patērētājus mudināja iepirkties internetā, sakarā ar to, ka dažādas izklaides un ceļošana ir liegta. Ietaupītos līdzekļus, cilvēki izvēlas tērēt mājokļu iekārtošanai, kas nozīmē papildus pieaugumu elektronikas un mājokļu labiekārtošanas precēm kā arī mēbelēm.

Decembrī Ķīnā jūras kravu konteineru pārvadājumu indekss bija par 162% lielāks, kā šajā pat laikā pagājušajā gadā. Lielākā problēma ir konteineru trūkums – Ķīna ir nostiprinājusi savas eksporta valsts statusu, tajā pat laikā ļoti maz importējot. Papildus problēma rodas personāla trūkumā ostās un pārvadājumos.

Pieprasījuma pieaugums, konteineru un darba spēka trūkums noved pie vēl nebijušām jūras kravu pārvadājumu cenām. Piemēram, lielākais jūras kravu pārvadātājs A.P. Moller-Maersk A/S dotajā brīdī strādā pilnā kapacitātē un cenu pieaugumu prognozē arī turpmāk, paredzot, ka tas savu virsotni varētu sasniegt līdz šī gada jūnijam. Viss atkarīgs no ekonomiskās atveseļošanās un iepriekšējo patērētāju paradumu atgriešanās. Šī brīža tirgus pētījumi liecina, ka pieprasījuma pieaugums ir augstākais pēdējo 10 gadu laikā, cilvēki atvēl lielāku savas algas daļu preču iegādei.


Autortiesības © Kravu-parvadajumi.eu. Visas tiesības aizsargātas. Pārpublicēt saturu drīkst oblagiāti norādot atsauci – https://kravu-parvadajumi.eu/