| Super User

Ķīnas pirmais autonomais konteineru kuģis ZHI FEI oktobrī varētu sākt pārvadāt kravas, taču pastāv riski ostās

Ķīnas pirmais autonomais konteineru kuģis

Katru dienu tiek izdomātas jaunas alternatīvas un idejas, lai pasauli padarītu zaļāku, videi draudzīgāku, taču pastāv arī riski par ostu vēlēšanos apkalpot autonomus kuģus.

Lielu soli spērusi Ķīnas vietējā viedo kuģu tehnoloģiju grupa NavigationBrilliance sadarbībā ar Ķīnas ūdens transporta institūtu un Dalianas Jūras universitāti. Autonomais kuģis ar 5000 kravnesības tonnām tika izstrādāts Yangfan kuģu būvētavā Qingdao. Pirmais Ķīnas autonomais konteineru kuģis ir gatavs doties pirmajā reisā jau oktobrī, rādot pasaulei autonomās kuģniecības ieguvumus. Kuģis apkalpos tuvsatiksmes maršrutu starp Dongjiakou un Qingdao.

ZHI FEI ir 1117. metrus garš konteineru kuģis, kas tiek darbināts, izmantojot autonomo navigācijas tehnoloģiju, ko izstrādājusi Navigation Brilliance. Kuģis spēj pārvietoties ar maksimālo ātrumu 12 mezgli. Šo tehnoloģiju, ko izmantoja uz ZHI FEI, uzņēmums 2019. gadā ir pārbaudījis uz mazāka kuģa ZhiTeng. Navigation Brilliance arī plāno būvēt autonomus kuģus ar lielāku jaudu 500 un 800 TEU. Autonomā kuģniecība ir jūrniecības nozares un Ķīnas nākotne. Taču vai viss būs tik vienkārši kā plānots?

Cenšoties pretoties visiem automatizācijas veidiem jūras pasaulē, spēcīgā ASV International Longshoremen’s Association paziņoja, ka tās biedri neapkalpos automatizētus kuģus, kas darbojas bez apkalpes. Atsaucoties uz drošības jautājumiem, arodbiedrība jau sen ir cīnījusies pret automatizāciju. Atbildot uz nesenajiem plašsaziņas līdzekļu ziņojumiem par kuģniecības automatizācijas sasniegumiem un centieniem attīstīt automatizētus konteineru kuģus, ILA prezidents Harolds Daggets sacīja, ka ILA biedri tos neapkalpos. ILA izrādīja niknu opozīciju visiem automatizācijas veidiem. 2018. gadā arodbiedrība vienojās par jaunu sešu gadu pamatlīgumu, kas aptvers desmitiem tūkstošu darbinieku. Viens no galvenajiem līguma sarunu un galīgās vienošanās elementiem bija ierobežojošas darbības, kas neļāva ostām ieviest automatizācijas tehnoloģiju vai aprīkojumu. ILA paziņoja, ka tā apņemas uzturēt produktivitātes līmeni virs tā, ko varētu dot automatizētās iekārtas, kā arī, ņemot vērā pandēmijas dēļ zemākos ražošanas līmeņus, ILA sacīja, ka tā ir pildījusi savus solījumus un turpinājusi strādāt. Papildus ostām, kurās tā darbojas, ILA ir centusies atbalstīt citas arodbiedrības un ir bijusi agresīva, aicinot bloķēt automatizāciju. 2019. gadā viņi atbalstīja International Longshoreand Warehouse Union, kad arodbiedrība centās ierobežot automatizāciju Kanādas rietumu ostās. ILA arī uzsvēra savu opozīciju, kad viens no Losandželosas ostas termināļiem šā gada sākumā paziņoja par plāniem paplašināt savus automatizācijas centienus. 

"Darbiniekus visā pasaulē pakļauj automatizācijas draudiem, ko veic mantkārīgi uzņēmumi, kuri ir ieinteresēti pelnīt naudu un likvidēt darbiniekus, kuri palīdzēja viņiem gūt panākumus un uzņēmumus," sacīja ILA prezidents Daggets. "Tas ir jāpārtrauc, mēs darīsim visu, lai saglabātu mūsu un jūrnieku darba vietas visā pasaulē." Mēs kategoriski atsakāmies strādāt ar konteinerkuģiem bez apkalpes, kā arī aicinājis visām ostām apvienoties un kopīgi paust nostāju pret automatizāciju. 

Izskan dažādi viedokļi, taču, ja šo kuģu izstrādātājiem izdosies automatizēt arī kravu iekraušanu un izkraušanu no šiem kuģiem bez apkalpes un strādniekiem, tad šis varētu kļūt par lielāko pagrieziena punktu konteineru pārvadājumos, taču ILA prezidenta Daggeta skatījumā tas nekad nenotiks un vēlreiz uzsver, ka ILA ostās nebūs automātiskas, vai pat daļēji automatizētas iekārtas.


Autortiesības © Kravu-parvadajumi.eu. Visas tiesības aizsargātas. Pārpublicēt saturu drīkst oblagiāti norādot atsauci – https://kravu-parvadajumi.eu/