| Super User

Ko sagaidīt pēc Covid kuģniecības nozarē

Ko sagaidīt pēc Covid kuģniecības nozarē

Jūras transports nodrošina vairāk nekā 80% no pasaules tirdzniecības apjoma, papildus tam līdz 70% no kopējās tirdzniecības vērtības tiek pārvadāti ar kuģiem.

Tāpēc kuģniecību var uzskatīt par globālā ekonomiskā klimata barometru. Saskaņā ar Apvienoto Nāciju Organizācijas Tirdzniecības un attīstības konferences (UNCTAD) datiem tiek lēsts, ka 2018. gadā kopējie apjomi ir sasnieguši 11 miljardus tonnu, kas ir visu laiku augstākais rādītājs. UNCTAD sākotnēji prognozēja gada vidējo pieauguma tempu 3,4% apmērā laikposmam no 2019. līdz 2024. gadam. Tomēr šis aplēstais pieaugums, iespējams, būs jāpārskata. 

Covid-19 pandēmija ir izraisījusi milzīgus ekonomiskos traucējumus visā pasaulē, un nozaru aktivitāte un stabilitāte ir sabrukusi. Kopumā kuģniecības nozare un jūras tirdzniecība ir sekojusi šai negatīvajai tendencei. Pētījumi liecina, ka 2020. gada pirmajos 6 mēnešos ir ievērojams dīkstāves kuģu skaita pieaugums visu veidu kuģos/tirgos visā pasaulē, kā arī ievērojami samazinājusies kuģu mobilitāte. Ņemot vērā, ka pirms pandēmijas mobilitātei, līdzīgi kā globālajai tirdzniecībai, bija tendence pieaugt, salīdzinot 2020. gada mobilitāti ar tās prognozi.

Tomēr, šim Covid krīzes laikam tomēr ir sava zelta maliņa, jo īpaši runājot par kuģniecības nozari. Pasaule beidzot ir sapratusi kuģniecības nozares nozīmi un par to pirmo reizi tik daudz tiek runāts galvenajos plašsaziņas līdzekļos visā pasaulē. Cilvēki ir sapratuši, ka apstājoties kuģniecībai, apstāsies arī viss pārējais. Tāpēc valstis politiskā līmenī ieguldīs vairāk laika un līdzekļu, lai nodrošinātu nepieciešamos uzlabojumus un resursus.

Jācer, ka uzņēmēji vairāk novērtēs partnerību un lojalitāti, atcerēsies tos, kas atbalstījuši šajā grūtajā laikā un atbalstīs tos, kad lietas mainīsies. Tie ir iemācījušies veidot stratēģijas, kas balstītas ne tikai uz cenu noteikšanu, bet vairāk uz stabilitāti un labāku kravu un informācijas plūsmu.

Vēl pirms diviem gadiem lielākā daļa cilvēku bija vienisprātis, ka apjoma radīti ietaupījumi ir labi, jo daudzi uzņēmumi zaudēja naudu un nespēja uzturēt pakalpojumu/produktu līmeni. Bet, tā kā visus konteinerus un šasijas ražo daži uzņēmumi, un to piegādi veic trīs alianses, šie faktori pilnībā novērš elastību un piegādes dažādību. Statistika rāda, ka vadošo konteineru pārvadājumu alianses tirgus daļa no 2012. līdz 2021. gadam ir dramatiski palielinājusies. Alianses un apvienošanās ir vērtīgas biznesam, bet jāatceras, ka nereti izvēles iespējas ir izdevīgākas. 

Konkurence un dažādība sniedz labākus pakalpojumus un vērtību, tomēr vide pirms Covid neradīja iespējas šiem nišas spēlētājiem. Pēdējos 6–7 gados kuģniecības nozarē lielie uzņēmumi kļuva lielāki un mazākie uzņēmumi pazuda. Eksperti spriež, ka šobrīd šajā nozarē varētu parādīties vairāk dažādu nišu dalībnieki, kas dažādos nozari kopumā.

Tehnoloģiju un cilvēku darbiem ir jāiet roku rokā. Digitalizācijas tendences nenoliedzami ir pozitīvas, bet jautājums ir par to, cik lielā mērā. Kuģniecības nozare savā būtībā it sarežģīta un Covid vai pēc-Covid periods nebūtu īstais laiks atstāt visu vadību tehnoloģiju varā. Tagad vairāk kā jebkad ir nepieciešami zinoši un rūpīgi cilvēki, lai radītu risinājumus nestandarta problēmām un darītu visu, kas nepieciešams, lai paredzētu un novērstu problēmas vai vismaz mazinātu to kaitējumu. Uzņēmumi pēdējo 2 gadu laikā ir piedzīvojuši situācijas, kurās jāatgriežas pie jebkuram uzņēmumam svarīgā pamatprincipa – ieguldīt tehnoloģijās, bet vispirms savos cilvēkos. 

Rezumējot, jāsaka Ho Šo Mina vārdiem - vētra ir iespēja priedei parādīt tās spēku un stabilitāti. Un pēc šīs vētras, cilvēcei ir bijusi iespēja gūt vērtīgu pieredzi, kas vienmēr noderēs kā mācība nākamajiem dzīves posmiem.


Autortiesības © Kravu-parvadajumi.eu. Visas tiesības aizsargātas. Pārpublicēt saturu drīkst oblagiāti norādot atsauci – https://kravu-parvadajumi.eu/