| Artūrs Kalniņš

Kuģu fraktēšana vairs nav izdevīga

Kuģu fraktēšana vairs nav izdevīga

Mazumtirgotāji pamazām sāk atteikties no fraktētu kravas kuģu izmantošanas savos pārvadājumos. Iepriekš piedzīvotie sastrēgumi ostās ir novērsti un spiediens piegādes ķēdēs ir mazinājies.

Tādēļ tādi ASV uzņēmumi kā “Costco”, “Home Depot” un “Party City” uzsver, ka privāto kravas kuģu izmantošana vairs nav rentabla. Tos iepriekš masveidā izmantoja, lai apietu pandēmijas izraisītos traucējumus ostās. 

Ņemot vērā brīvo vietu konteineru kuģos un strauji krītošās jūras kravu pārvadājumu izmaksas, aizvien vairāk mazumtirgotāju sāk atteikties no kuģu fraktēšanas. "Home Depot" pārstāvis sacīja, ka 2022. gada otrajā pusē pārtrauca izmantot fraktētus kuģus, jo pasaules kuģniecībā pavērās pieejamas vietas kravas nosūtīšanai ar standarta kuģiem. “Costco” finanšu direktors sacīja, ka mazumtirgotāji pēdējā ceturksnī ietaupīja ap 93 miljonu ASV dolāru, kas galvenokārt saistīti ar fraktēto kuģu skaita samazināšanu. Tomēr dažos maršrutos joprojām tiek izmantoti nomāti kuģi, jo tas vēl joprojām ir izdevīgāk, taču to skaits pamazām samazinās. 

Importētāji Covid-19 pandēmijas laikā steidzās nodrošināt vietu uz fraktētiem kuģiem, jo patērētāju tēriņi pieauga un piegādes ķēžu svārstības ostās un dzelzceļa stacijās aizkavēja kravas un izraisīja produktu trūkumu. Kuģniecības pieprasījums 2021. gadā bija tik liels, ka pat valsts lielākajiem importētājiem bija grūti nodrošināt vietu uz kuģiem. Tie, kas atrada vietu, maksāja vēl papildus piemaksu par to. Tūlītējā tirgus likmes pieauga 10 reizes, līdz pat 20,000 USD vai vairāk, lai nosūtītu konteineru no Āzijas uz ASV. Tādēļ arī daži mazumtirgotāji uzskatīja, ka fraktēti kuģi ir pieejamākā alternatīva.

Taču ne vienmēr šī stratēģija nostrādāja. “Party City” sāka rezervēt vietu uz fraktētiem kuģiem 2021. gada vidū pirms Helovīna, ko uzskata par vienu no noslogotākajiem gadalaikiem ASV. Daži no kuģiem ar nokavēšanos atstāja Ķīnu un pēc tam masveidā piedzīvoja konteineru kuģu sastrēgumus Losandželosā un Longbīčā.

Uzņēmums “Costco” nomāja konteineru vietu uz 7 kuģiem no kuriem katrs spēja pārvadāt aptuveni 1000 konteinerus. Redzamais izmaksu ietaupījumu bija no 1000 līdz 2000 USD par konteineru, salīdzinot ar alternatīviem pakalpojumiem. Ja vienā Āzijas daļā notika ražošanas palēnināšanās, "Costco" varēja novirzīt kuģi uz citu ostu, lai uzņemtu citas kravas. Uzņēmums patstāvīgi centās uzlabot tā piegādes ķēdi.

“Party City” 2022. gada pirmajā pusē turpināja izmantot fraktētus kuģus 20 - 25% importa pārvadājumos, šoreiz transportējot kravas caur Ņujorkas ostu un Ņūdžersiju. Taču uzņēmums atgriezās pie regulārajiem konteineru pārvadājumiem ap 2022. gada vidu, kad kļuva vieglāk nodrošināt brīvu vietu uz kuģa un pārvadājumu tarifi kritās. Vidējās izmaksas par konteinera nosūtīšanu no Āzijas uz ASV līdz decembra pirmajai nedēļai sasniedza 1403 ASV dolārus, salīdzinot ar 14924 ASV dolāriem tajā pašā laikā pērn. Saskaņā ar kuģniecības kompānijas “Alphaliner” datiem, novembrī izmaksas par kuģi, kas spēj pārvadāt 4000 konteineru, fraktēšanas izmaksas novembrī bija 25000 USD dienā, kas ir par 71% mazāk nekā 2021. gadā. 

Beidzot varam uzelpot. Spiediena mazināšanās piegādes ķēdēs liek mazumtirgotājiem atkāpties no ārkārtas pasākumiem, ko tie izmantoja, lai saglabātu preču apriti pēdējo divu gadu laikā. Jūras kravu pārvadājumu tarifi samazinās un pieejamās pārvadāšanas vietas uz kuģiem ir pietiekamas. Fraktēto kuģu izmantošanai vairs nav tik daudz priekšrocību, ja vien atkal neradīsies situācijas, kad tie būs izdevīgāki loģistikas ķēdes organizēšanai.


Autortiesības © Kravu-parvadajumi.eu. Visas tiesības aizsargātas. Pārpublicēt saturu drīkst oblagiāti norādot atsauci – https://kravu-parvadajumi.eu/