“Mediterranean Shipping Company” (MSC) nesen uzstādīja jaunu rekordu jūras kravu pārvadājumu nozarē ar savu līdz šim lielāko kuģi MSC “Irina”.
Šī masīvā kuģa ietilpība ir 24,346 TEU (TEU ir starptautisks apzīmējums, kas atbilst standarta 20 pēdu izmēra konteinerim), padarot to par lielāko konteinerkuģi kāds jebkad uzbūvēts. MSC “Irina” uzbūvēja “Yangzijiang Shipbuilding”. Kopš tā laika tas ir izvietots uzņēmuma Silk/AE10 pakalpojuma līnijā, kurš savieno Āziju un Eiropu caur Suecas kanālu.
Kuģniecības uzņēmumi aizvien vairāk iegulda lielākos kuģos, lai samazinātu izmaksas un palielinātu efektivitāti. Lielāki kuģi var pārvadāt vairāk konteineru, kas nozīmē, ka ir nepieciešams mazāk kuģu, lai pārvadātu tādu pašu kravas daudzumu. Tas var samazināt degvielas izmaksas un emisijas uz vienu pārvadāto konteineru. Tomēr šāda izmēra kuģu būvēšana nāk arī ar savu izaicinājumu kopumu. Pirmkārt, pasaulē ir ļoti maz ostu, kas var uzņemt šāda izmēra kuģus. Piemēram, MSC “Irina” var apkalpot tikai ierobežotā skaitā ostu, kas var apgrūtināt maršrutu un grafiku plānošanu. Kopumā ostas, kas var uzņemt šāda lieluma kuģus, parasti ir lielākās un vismodernākās ostas ar dziļūdens kanāliem, plašu konteineru pārkraušanas infrastruktūru un progresīvām tehnoloģiju sistēmām. Kuģošanas līnijā Silk/AE10, pa kuru pārvietojas kuģis, ir 8 ostas, kuras ir spējīgas šo kuģi apkalpot – trīs no tām atrodas Ķīna, viena Dienvidkorejā, Singapūrā, Spānijā, Marokā un Ēģiptē.
Ir vērts atzīmēt, ka šīs ostas ir veikušas lielus ieguldījumus infrastruktūras uzlabošanā, lai spētu uzņemtu tādus konteinerkuģus kā MSC “Irina”. Piemēram, Suecas kanāla konteineru terminālim ir dziļūdens kanāls un uzlabota konteineru apstrādes tehnoloģija, kas ļauj apkalpot dažus no lielākajiem konteinerkuģiem pasaulē, kuru iegrime ir līdz 18,5 metriem. Kopumā to ostu skaits, kuras var apkalpot šāda izmēra kuģus tuvākajos gados, visticamāk, palielināsies, jo vairāk ostu investēs infrastruktūras uzlabošanā un padziļināšanas projektos. Tomēr, visticamāk, tikai neliels skaits ostu varēs uzņemt lielākos konteinerkuģus, kas var apgrūtināt kuģošanas līnijām maršrutu un grafiku plānošanu.
Vēl viens izaicinājums lielajiem kuģiem ir tas, ka tiem ir nepieciešami daudz jaudīgāki dzinēji un piedziņas sistēmas. Piemēram, MSC “Irina” darbina 12 cilindru divtaktu dzinējs, kas var radīt līdz 97 000 zirgspēku. Šāda veida dzinējs ir ne tikai dārgs, bet arī tā darbībai un uzturēšanai ir nepieciešamas lielas izmaksas. Neraugoties uz šīm problēmām, kuģniecības līnijas turpina ieguldīt milzu konteinerkuģos. MSC tikko ir saņēmuši arī 24 116 TEU MSC “Tessa”, kas ir pirmais no astoņiem māsas kuģiem, kas šogad tika piegādāts no “CSSC Group” kuģu būvētavas Ķīnā. Tiek plānots iepirkt 14 lielizmēra kuģus no “CSSC Group” un “Yangzijiang”, kas būs daļa no MSC jaunbūves programmas, kas ietver sevī vairāk nekā 130 kuģu iepirkumu dažādās izmēru klasēs. Lai uzņemtu šādus kuģus, ostas visā pasaulē investē bagarēšanā (zemūdens urbšanā) un infrastruktūras uzlabošanā. Piemēram, Roterdamas osta nesen pabeidza projektu, lai padziļinātu savus ūdensceļus, lai spētu uzņemtu vēl lielākus kuģus.
Papildus ieguvumiem, ko sniedz samazinātas izmaksas un lielāka efektivitāte, lielākiem konteinerkuģiem, piemēram, MSC “Irina”, ir arī potenciāls samazināt kuģniecības nozares ietekmi uz vidi. Samazinot kuģu skaitu, kas vajadzīgi, lai pārvadātu tādu pašu kravas daudzumu, lielāki kuģi var palīdzēt samazināt nozares kopējo oglekļa emisiju daudzumu. Piemēram, MSC kuģis ir aprīkots ar atkritumu siltuma reģenerācijas sistēmu, kas elektroenerģijas ražošanai izmanto izplūdes gāzes no galvenā dzinēja, samazinot degvielas daudzumu, kas nepieciešams kuģa darbināšanai.
Kopumā tendence uz lielākiem kuģiem konteineru pārvadājumu nozarē, visticamāk, turpināsies arī nākamajos gados. Lai gan noteikti pastāv problēmas, kas saistītas ar lielāku kuģu būvi un ekspluatāciju, iespējamie izmaksu ietaupījumi un efektivitātes ieguvumi ir pārāk lieli, lai tos ignorētu. Būs interesanti redzēt kā nozare turpinās attīstīties, kad šie milzīgie kuģi kļūst arvien izplatītāki pasaules kuģošanas maršrutos.
Autortiesības © Kravu-parvadajumi.eu. Visas tiesības aizsargātas. Pārpublicēt saturu drīkst oblagiāti norādot atsauci – https://kravu-parvadajumi.eu/