Kuģi pārvadā tūkstošiem cilvēku, tāpēc ir tikai dabiski, ka kāds no šiem cilvēkiem var arī nomirt. Lai gan varētu šķist, ka mūs tas noteikti neskars, tomēr varētu būtu noderīgi zināt, kādas procedūras tiek veiktas, ja uz kuģa klāja kāds nomirst.
Vai uz kuģiem ir pieejami morgi un kur mirstīgās atliekas tiks nogādātas?
Ja runa ir par kruīza kuģiem, tad jā, lielākajai daļa kruīza kuģu ir pieejami morgi. Jo lielāks kuģis, jo lielāka ir morga ietilpība. Starptautisko noteikumi nosaka, ka kuģu īpašniekiem ir pienākums uz kuģiem nodrošināt tā saucamos “līķu maisus”. Morgi uz kruīza kuģiem sastāv no nerūsējošā tērauda. Cilvēku mirstīgās atliekas morgos tiek glabātas līdz brīdim, kamēr noslēgsies plānotais reiss, vai līdz brīdim, kad to varēs repatriēt tālāk kādā no kuģa piestāšanas ostām. Kruīza kuģos morgi atrodas uz zemākajiem klājiem, parasti garā gaitenī, kas iet no viena kuģa gala uz otru, ko apkalpe dēvē par "I-95". Tajā uzglabā visu nepieciešamo, sākot no pārtikas un alkohola, beidzot ar svaigiem ziediem un dažādām kuģu iekārtām. Uztraukumam nav pamata - morgi tiek turēti tālu prom no vietas, kur tiek uzglabāta pārtika.
Visās kuģu līnijās un kravas kuģos ir ieviestas procedūras, lai risinātu situāciju, ja maršruta laikā cilvēks iet bojā. Tā ir diskrēta procedūra, kuras laikā darbinieki cenšas pēc iespējas mazāk pievērst pasažieru uzmanību. Daudzas kruīza kuģu apkalpes komandas izmanto žargona teicienus “Operācija spožā zvaigzne” un “Operācija uzlecošā zvaigzne”, kur pirmā nozīmē, kad uz klāja ir radusies nopietna ārkārtas situācija medicīnas sfērā un otrā paziņo apkalpei, kad kāds no pasažieriem ir nomiris. Kuģu apkalpe nekavējoties informē krasta apsardzi, sniedzot informāciju par atrašanās vietu, laiku un, ja zināms, nāves iestāšanās iemeslu. Krasta apsardze nekavējoties sazinās ar ģimenes locekļiem un vietējām varas iestādēm. Medicīniskais personāls uz kuģa novērtē nāves cēloni un ķermenis tiek pārvietots uz morgu, līdz tiks saņemti turpmāki norādījumi no krasta apsardzes. Viens gan ir skaidrs - ķermeni jūrā kremēt nevar. Tas ir aizliegts ar likumu un kuģos nav krematoriju. Apkalpes darbinieki kruīza kuģos ir instruēti un apmācīti sniegt emocionālo atbalstu uz klāja esošajiem tuviniekiem, kā arī veikt tādas procedūras, kā nelaiķa nocelšanu no kuģa.
Ja kuģis ir salīdzinoši tuvu ostai, tad mirušais tiek uzglabāts uz kuģa līdz brīdim, kad tas pietauvosies tuvākajā ostā. Pēc tam tiks nogādāts uz tuvāko slimnīcu, lai noteiktu nāves cēloni. Ja kuģa apkalpei rastos aizdomas, ka nāves cēlonis ir saistīts ar kāda lipīgu vīrusa izplatību, tad viss kuģis tiktu ievietots karantīnā un nekavējoties piesaistīta medicīniskā ekspertu komanda. Ja radušās aizdomas, ka nāves cēlonis varētu būt saistīts ar slepkavība, nekavējoties tiek iesaistītas tās valsts varas iestādes, no kuras kuģis izbrauca, kā arī no valsts, kur kuģis plāno ierasties.
Mirstīgo atlieku atgriešana mājās ir dārgs un sarežģīts process. Ar to saistītās izmaksas lielākoties ir piederīgo atbildība. Protams, ka daudz ko izsaka nāves cēlonis un dažādi citi apstākļi, tāpēc katrs gadījums tiek vērtēts atsevišķi. Lielākā daļa ceļojumu apdrošināšanas polises piedāvā segt šāda veida pakalpojumu. Šādas pašas procedūras tiek veiktas arī tad, ja mirušais ir kāds no darbiniekiem. Katras kuģu līnijas un valsts politika atšķiras, tāpēc precīzākus norādījums sniedz katras valsts atbildīgās iestādes. Apkopotā statistika liecina, ka katru gadu uz kruīza un kravas kuģiem bojā iet aptuveni 200 cilvēku.
Autortiesības © Kravu-parvadajumi.eu. Visas tiesības aizsargātas. Pārpublicēt saturu drīkst oblagiāti norādot atsauci – https://kravu-parvadajumi.eu/