| Super User

Rīgas ostas sekmē pašmāju eksporta pieaugumu

Rīgas ostas sekmē pašmāju eksporta pieaugumu

2020. gadā Rīgas ostā ir pārkrautas 23,7 miljoni tonnu kravu, kas ir par 9,1 miloni tonnu jeb teju 29 procenti mazāk nekā 2019. gadā. Gandrīz viss šī samazinājuma apjoms ir saistīts ar fosilā kurināmā kravām - oglēm un naftas produktiem - kur kravu aprgzoījuma kritums ir bijis 8,8 miljonu tonnu.

Šī samazinājuma galvenais iemesls ir Krievijas energoresursu kravu apsīkums, kas ir viens no sankciju kara sekām. Tomēr tajās kravu grupās, kas iepriekš ostas attīstības plānos definētas kā prioritāras un perspektīvas - par tādām uzskatāmas labības, kokmateriālu kravu pārvadājumi un konteinerkravas, pērnais gads noslēdzies stabili un pat ir vērojamas pieauguma tendences.

“Neraugoties uz Covid-19 pandēmijas ietekmi uz pārvadājumu nozari un Krievijas energoresursu kravu kritumu, 2020. gadā Rīgas brīvosta spējusi saglabāt savu finanšu stabilitāti, investīcijas ostas infrastruktūrā un turpināt iesāktos attīstības projektus,” aizvadīto gadu laikrakstam Diena vērtēja Rīgas brīvostas pārvaldnieks Ansis Zeltiņš.

“Krievijas kravu krīze uzņēmējdarbības videi Rīgas ostā devusi būtisku impulsu attīstīties kravu dažādošanas un kvalitātes virzienā. Ostas uzņēmumi aktīvi turpina investēt kravu apstrādes tehnoloģijās, papildus noliktavu platībās un IT risinājumos. Ostas kravu portfelī gan procentuāli, tā arī absolūtos skaitļos ir palielinājies Latvijas izcelsmes kravu īpatsvars, kas pierāda Latvijas eksporta tirgus potenciālu. Kopumā, neskatoties uz sīvo savstarpējo konkurenci, Rīgas ostas uzņēmumu darbība 2020. gadā kļuvusi efektīvāka, “viedāka” un noteikti - ilgtspējīgāka”, uzskata Rīgas brīvostas pārvaldnieks.

“2020. gadā Latvijas graudu audzētāji aizvien biežāk savas produkcijas eksportam izmantoja Rīgas ostu, bija stāstīts laikrakstā Diena. Tas sekmējis jauna augstākā rādītāja sasniegšanu labības produktu kravām – Rīgas ostā kopumā pārkrauti gandrīz 3 miljoni tonnu labības produktu. Izdevīgais ģeogrāfiskais novietojums, ostas uzņēmumu ieguldījumi terminālu attīstībā un kompetence beramkravu apstrādē ļauj Rīgas ostai ne vien veiksmīgi konkurēt, bet arī uzturēt pieteikto ambīciju kļūt par reģiona līderi graudu pārkraušanā.

Stabili turpina attīstīties mežsaimniecības kravu eksports, kas veido ceturto daļu no ostas kopējā kravu apgrozījuma. Aizvadītajā gadā Rīgas ostā tika pārkrauts 5,8 miljoni tonnu dažādu mežsaimniecības produktu un kokmateriālu. Arvien plašāk Rīgas ostas uzņēmumos bez kokmateriālu uzglabāšanas un pārkraušanas tiek veikta arī kokmateriālu apstrāde – sākot no kaltēšanas un impregnēšanas, līdz pat sagatavju ražošanai koka māju moduļiem. Šādi pakalpojumi ne tikai palielina Rīgas ostā strādājošo uzņēmumu konkurētspēju tieši mežsaimniecības kravu segmentā, bet arī veicina vietējo eksportu.

Lai arī Covid-19 pandēmijas krīze jau pavasarī ievērojami sašūpoja konteineru pārvadājumus visā pasaulē, Rīgas ostas termināļos apstrādāto konteineru apjomu izdevies noturēt 2019. gada līmenī. 2020. gadā Rīgas ostā apkalpots 453,57 tūkst. TEU vienību. Rīgas osta ir Latvijas lielākā osta, kur 2020. gadā tika pārkrauta vairāk nekā puse (53%) no Latvijas ostu kopējā kravu apjoma.“

Par vēl vienu patīkamu jaunumu ir kļuvusi arī milzīgo Captsize kuģu apkalpošana Rīgas ostas terminālī SIA Riga Coal Terminal piestātnē Krievu salā. Tur tika apkalpots vairāk nekā 250 m garais un nepilnus 45 m platais kuģis Orient Cavalier, kurā tika iekrautas 100 tūkstoši tonnas koksa ogles nosūtīšanai uz Ķīnu. Milzenis Orient Cavalier ietilpst tā dēvētā Capesize tipa kuģu klasē, un šādu izmēru kuģis ostas jaunajos termināļos Krievu salā tika apkalpots pirmo reizi, portālu Diena.lv informēja Rīgas brīvostā.

Turklāt Rīgas Brīvostas teritorija ir kļūvusi par mājvietu daudziem moderniem uzņēmumiem, kas ar savu mošīnbūves produkciju ir spējīgi konkurēt pasaules tirgū. Par tādu noteiktu būtu uzskatāmi ultravieglo Tarragon lidmašīnu ražotāji, kas ir ļoti pieprasīti visā pasaulē, un mūsdienīgu jahtu un motorlaivu ražotāji, augsto tehnoloģiju zemūdens dronu ražotāji, kā arī citi uzņēmumi, kas spiecializējas mūsdienīga un pieprasītas rūpnieciskas produkcijas ražošanā. Tādējādi Rīgas osta cenšas attīstīties par viedās loģistikas centru ar augstas pievienotās vērtības pakalpojumiem un ražotnēm.


Autortiesības © Kravu-parvadajumi.eu. Visas tiesības aizsargātas. Pārpublicēt saturu drīkst oblagiāti norādot atsauci – https://kravu-parvadajumi.eu/