Tā sauktās “tumšās flotes” pieaugošā izmantošana rada draudus globālās kuģniecības reputācijai un apdraud kā kuģniecības nozarē strādājošos, tā arī vidi – okeānus, jūras un ekoloģisko sistēmu kopumā.
Pastāv bažas, ka valstis, kuras izmanto savā kuģniecībā tumšās flotes var slikti atspoguļot citas loģistikas un pārvadājumu kompānijas, kas koncentrējas uz tirdzniecību un kravu transportēšanu drošā un aizsargātā veidā. Šī tumšā tankkuģu flote (pazīstama arī kā ēnu flote vai zemūdens flote) sastāv no kuģiem, kas ir iesaistīti sankcionētās naftas transportēšanā un ir ieguvuši ievērību ASV sankciju rezultātā.
Tumšā flote ir apzīmējums kravas kuģiem, kas tiek izmantoti sankcionētā tirdzniecībā. Kuģi spēj atslēgt savas autonomās identifikācijas sistēmas, kas navigācijas drošības nolūkos nodrošina atrašanās vietu, identifikāciju un citu informāciju par kuģi. Tā var slēpt iesaistīšanos sankcionētā tirdzniecībā jebkur pasaulē. Šo sistēmu jebkurā brīdī var ieslēgt atpakaļ, lai izvairītos no aizdomām par kuģa nelikumīgo izmantošanu. Krievijai pievienojoties citiem naftas eksporta milžiem kā Irānai un Venecuēlai, lai izvairītos no sankcijām, izmanto vecākus tankkuģus bīstamākām kravu pārvadājumu operācijām.
Iepriekš ir novēroti divi incidenti, kas ir izgaismojuši iespējamos riskus, kas saistīti ar vecu, standartiem neatbilstošu kravas kuģu izmantošanu jēlnaftas un naftas produktu pārvadāšanai. Viens no šiem starpgadījumiem notika ar 20 gadus vecu kuģi “Aframax”, kas bija piekrauts ar Krievijas jēlnaftu. Kuģim, kas bija ceļā no Primorskas uz Turciju, bija jāveic tā remonts, un tam bija atļauts turpināt savu reisu tikai pēc tam, kad bija novērsti kuģa trūkumi. Otrs incidents notika ar 21 gadu vecu kuģis, kurš uzskrēja uz sēkļa pie Indonēzijas. Tika ziņots, ka tas pārvadāja jēlnaftas kravu no Malaizijas uz Ķīnu. Nevienā no incidentiem netika ziņots par noplūdēm. Tomēr ir daži kopīgi pavedieni, kas rada pamatu bažām. Abi kuģi bija veci, un abiem pēdējo 12 mēnešu laikā ir bijušas vairākas nepilnības, kas prasīja kuģu uzlabošanu. ASV kontroles birojs nesen iekļāva kuģus melnajā sarakstā, jo tā bija daļa no tā sauktās "tumšās flotes", kas bija iesaistīta Irānas naftas nelikumīgajā transportēšanā.
2018. gadā ASV atsauca Irānu no kodolvienošanās un atjaunoja visas iepriekšējās sankcijas pret šo valsti, Irāna sāka izmantot tankkuģu floti, lai turpinātu naftas eksportu galvenokārt uz Ķīnu. 2019. gadā tika noteiktas sankcijas arī Venecuēlai, tumšā flote paplašinājās, iekļaujot tankkuģus, kas eksportē Venecuēlas jēlnaftu. ASV bāzētā organizācija "United Against Nuclear Iran", kas cieši seko līdzi Irānas naftas tirdzniecībai, lēš, ka tumšā flote ir pieaugusi no 70 kuģiem 2020. gada novembrī līdz 257 tikai divus gadus vēlāk. Naftas kravas piegādes cenas no Venecuēlas vai Irānas var būt divas vai pat trīs reizes augstākas par likumīgu jūras kravu pārvadājumu tirgus likmēm. Šie papildus ienākumi ir radījuši spēcīgu stimulu afēristiem un mazāk skrupuloziem īpašniekiem iesaistīties šajos nelikumīgajos darījumos.
Tā kā šis “tumšās flotes” kuģi ir nelikumīgi, nav iespējams nodarbināt neuzpērkamus apkalpes vadītājus un ir grūti arī nodrošināt atbilstošu apdrošināšanu. Lai slēptu savas darbības nelikumīgo raksturu, šo kuģu īpašnieki bieži maina kuģa nosaukumus. Tāpat tiek kuģots zem citas valsts karoga, kuru jurisdikcijas nav tik stingras. Šo faktoru dēļ ir paaugstināts risks, ka šie kuģi var izraisīt negadījumus. Tāpat ir paaugstināts iespējamais kaitējums, kas varētu tikt nodarīts darbiniekiem un videi naftas noplūdes gadījumā.
Līdz šim jēlnaftas eksportu ietekmējušas tikai ierobežotas sankcijas. Tomēr šī brīža kravas kuģu, kas pārvadā lielāko daļu sankcionētā eksporta, vidējais vecums jau ir ievērojami palielinājies. Ja sāks izmantot vairāk kuģu no “tumšās flotes”, eksporta tankkuģu vidējais vecums dramatiski pieaugs. Tāpat pieaugs arī incidentu risks. Visbiežāk kuģu darbinieki nemaz nezina par kravas izcelsmi.
Autortiesības © Kravu-parvadajumi.eu. Visas tiesības aizsargātas. Pārpublicēt saturu drīkst oblagiāti norādot atsauci – https://kravu-parvadajumi.eu/