| Super User

Aizsāk Rail Baltica būvniecību Latvijas teritorijā

Aizsāk Rail Baltica būvniecību Latvijas teritorijā

23. novembrī Rīgā tika svinīgi atklāts Rail Baltica Rīgas Centrālā mezgla būvlaukums, aizsākot Rail Baltica būvniecību Latvijas teritorijā. Atklāšanas ceremoniju apmeklēja Rail Baltica projekta koordinējošā uzņēmuma RB Rail vadība, attālināti klātesošos uzrunāja Latvijas Ministru prezidents Krišjānis Kariņš, Eiropas komisāre transporta jautājumos Adina Veleana, Satiksmes ministrs Tālis Linkaitis un Rīgas domes priekšsēdētājs Mārtiņš Staķis. Šī vērienīga projekta īstenošana paver Latvijas uzņēmumiem jaunas perspektīvas arī loģistikas pakalpojumu jomā.

Ātri un ērti kravu pārvadājumi, it īpaši jau dzelzceļa kravu pārvadājumi, kas tiek organizēti ar mūsdienīgu tehnoloģiju palīdzību, spēs ievērojami stiprināt Latvijas uzņēmumu konkurētspēju Eiropas tirgū.

Simtgades projekts

870 kilometru garā Rail Baltica transporta koridora izbūve tiek dēvēta par vērienīgāko infrastruktūras projektu Baltijas reģionā pēdējo 100 gadu laikā. Projekta īstenotāju mājas lapā www.railbaltica.org ir stāstīts, ka projekta kopējās izmaksas tiek lēstas teju 6 miljardu eiro apmērā, 85 procentu šī finansējuma nodrošina Eiropas Savienība. Paredzēts, ka dzelzceļa līnija 1435 mm platās Eiropas standarta ātrgaitas dzelzceļa sliedes savienos Helsinkus, Tallinu, Pērnavu, Rīgu, Kauņu, Paņevežu, Viļņu un Varšavu. Pasažieru vilcieni spēs attīstīt ātrumu līdz 249 km/h, bet dzelzceļa kravas pārvadājumi tiks īstenoti ar divreiz mazāku - 120 km/h - ātrumu.

Latvijas teritorijā, neskaitot dzelzceļa sliežu izbūvi, tiks izbūvēti arī trīs lieli infrastruktūras objekti - Rīgas Centrālā stacija un stacija «Lidosta Rīga», kā arī multimodālais kravas termināls Salaspilī. Tādējādi kravas pārvadājumi var sākties, piemēram, Helsinkos kā auto kravu pārvadājumi, turpināties no Tallinas kā dzelzceļa kravu pārvadājumi, un no lidostas «Rīga» kā avio kravu pārvadājumi nonākt jebkurā pasaules valstī. Kravas termināli tiks izbūvēti arī Mūgā (Igaunija) un Kauņā (Lietuva). Kopējās projekta izmaksas Latvijas teritorijā tiek lēstas 1,968 miljardi eiro, no tiem 393 miljoni ir Latvijas puses finansējums.

Ieguvumi

Šis vērienīgais projekts, kura īstenošanu ir plānots pabeigt jau 2026. gadā, varētu dot lielu labumu Latvijas iedzīvotājiem un uzņēmumiem. Kopējais sociāli ekonomiskais ieguvums, ko dotu šī projekta īstenošana, tiek lēsts ap 16,2 miljardi eiro. Pirmais un acīmredzamais ieguvums ir iespēja ceļot ar mūsdienīgiem ātrgaitas vilcieniem, kas 870 km garo ceļu no Tallinas līdz Varšavai veiks apmēram 8 stundās. Piemēram, no Rīgas uz Tallinu un Viļņu varēs aizbraukt nepilnās divās stundās, bet, lai tiktu līdz Varšavai, ceļā būs jāpavada 6 stundas. Tā kā Rail Baltica paver iespēju iekļauties kopējā Eiropas dzelzceļa infrastruktūrā, ieguvumu izjutīs arī tie Latvijas uzņēmumi, kas eksportē vai importē dažādas preces. Iespējams, ka nākotnē dzelzceļa kravu pārvadājumi, kļūs ātrāki, ērtāki un izdevīgāki nekā, piemēram, auto kravu pārvadājumi, it sevišķi jau domājot par tirdzniecības sakariem ar Eiropas valstīm, kas veido pārliecinoši lielāko daļu Latvijas ārējās tirdzniecības.


Autortiesības © Kravu-parvadajumi.eu. Visas tiesības aizsargātas. Pārpublicēt saturu drīkst oblagiāti norādot atsauci – https://kravu-parvadajumi.eu/