| Super User

Apdrošināšana smagajam transportam

Apdrošināšana smagajam transportam

Ņemot vērā straujo satiksmes plūsmu, ikvienam ir skaidrs, ka uz ceļa var atgadīties dažādas situācijas. Ir tik viegli nepamanīt kādu bedri un nodarīt nopietnus bojājumus kravas automašīnai.

Kāda apdrošināšana ir nepieciešama un kādā apmērā šādos gadījumos tā palīdz? 

Nokūstot sniegam, ik gadu parādās arvien jaunas bedres. Kāpēc? Asfalts noveco diezgan strauji un ar laiku, zaudējot savu elastību, veido plaisas, pa kurām mitrā laikā iekļūst ūdens. Iestājoties vēsākam laikam šis ūdens sasalst. Regulāras šādas temperatūras svārstības pakāpeniski palielina plaisas, kā rezultātā, tās no plaisām kļūst par bedrēm. Ziemā šādi procesi norit ļoti strauji tāpēc pavasaros ik gadu atklājam arvien jaunas bedres. 2019. gada pavasarī apdrošināšanas pieteikumu skaits par bedru izraisītiem bojājumiem bijis rekordliels, pieaugot par 50%, salīdzinot ar iepriekšējo gadu. Jāatzīmē, ka problēma vairāk skārusi pilsētas, īpaši Rīgu, no kuras ienākuši 70% līdz 80% no visiem pieteikumiem. To var saistīt arī ar to, ka Rīgā ir vairāk jaunas mašīnas, kuras lielākoties vienmēr ir apdrošinātas ar KASKO. Apdrošinātāji lēš, ka šogad situācija var pasliktināties! 

Pārvadātājiem pēc likuma obligāti ir jānoslēdz civiltiesiskās atbildības apdrošināšana jeb OCTA. Tā ir nepieciešama visās ES valstīs, turklāt ārpus Latvijas tā ir arī obligāti jāvadā līdzi. Šogad par kravas automobiļa neapdrošināšanu ar OCTA var saņemt sodu no 400 līdz 700 eiro apmērā. Šī apdrošināšana ir nepieciešama, lai ceļu satiksmes negadījuma izraisīšanas gadījumā, kurā nodarīti zaudējumi citai personai vai tās mantai, vadītājs tiktu finansiāli pasargāts, jo kompensāciju izmaksā apdrošinātājs.

Bez OCTAS ir arī KASKO, kas ir brīvprātīgs apdrošināšanas veids. Lai gan ne visi pārvadātāji apdrošina savus transportlīdzekļus ar KASKO, pārvadātāju vidū šai apdrošināšanai nav vērojama lejupejoša tendence un tā ir lielākajai daļai transportlīdzekļu, kas veic starptautiskos pārvadājumus. KASKO atlīdzina zaudējumus, kas radušies satiksmes negadījuma, ugunsgrēka, dabas stihijas, trešās personas ļaunprātīgās rīcības, krītošu priekšmetu un vielu, eksplozijas, zādzības vai laupīšanas, kā arī jebkura cita negadījuma rezultātā un nodrošina arī diennakts palīdzību uz ceļiem Eiropā, atlīdzību par ceļa izdevumiem, sakarā ar auto remontu, kā arī apdrošināšanu pret ceļojuma atcelšanu, ja tā saistīta ar auto problēmām.

Arī iebraukšana bedrē ir ceļu satiksmes negadījums un kompensācija šādā gadījumā ir atkarīga no saskaņotā apmēra. Apdrošinātāji piedāvā dažādu veidu risku segumus, kā arī dažādus pašriska apmērus. KASKO polises cena ir atkarīga no transportlīdzekļa vērtības, markas, izlaiduma gada, apdrošinājuma summas, īpašnieka vecuma, pašriska apjoma un citiem faktoriem, kas atrunāti, slēdzot līgumu ar apdrošinātāju. 

Ne mazāk svarīgas ir cietušā darbības uzreiz pēc negadījuma. Neatkarīgi no negadījuma veida vai tā, kādas automašīnai ir apdrošināšanas, pats svarīgākais uzdevums ir uzreiz piefiksēt negadījumu – nofotografēt, izsaukt policiju, pārbaudīt, vai ir bijuši liecinieki utt. Katrā negadījumā ir jārīkojas atbilstoši apdrošināšanas līgumā ietvertajos noteikumos. Tāpat apdrošināšanas noteikumi nereti paredz zaudējumu apmēru, līdz kuram atlīdzība tiek izmaksāta vienkāršotā kārtībā - proti, ja kaitējums ir neliels un apstākļi ir skaidri, tad pietiks tikai ar skaidrojumu, kā notikums noticis.

Ja automašīnai nav nokārtota KASKO apdrošināšana, kompensāciju par bedru radītiem bojājumiem var nākties mēģināt izcīnīt tiesas ceļā. Tur cietušajam ir jāpierāda konkrētās bedres atbilstību Ministru kabineta noteikumos norādītajiem kritērijiem, kas ietver bedres dziļumu, lielumu, kā arī laiku, cik ilgi tā jau atrodas uz ceļa. Ja šādā veidā izdodas pierādīt ceļu uzturētāja pārkāpumu, kompensācijas piedzīšana ir ļoti iespējama. Un visbiežāk ceļu uzturētāji reaģē uz sūdzībām tikai caur tiesas procesiem. 

Līdz ar to, pārvadātājam, ar mērķi ietaupīt uz KASKO apdrošināšanu, var gadīties samaksāt stipri vairāk, tāpēc katram gadījumam vajadzētu parūpēties par šādu aizsardzību jau laicīgi.


Autortiesības © Kravu-parvadajumi.eu. Visas tiesības aizsargātas. Pārpublicēt saturu drīkst oblagiāti norādot atsauci – https://kravu-parvadajumi.eu/