| Super User

Autonomi kravas vilcieni

Autonomi kravas vilcieni

Kravu pārvietošana ar dzelzceļa starpniecību jau gadu desmitus ir bijis viens no vadošajiem loģistikas risinājumiem, kas ļauj pārvietot smagas, tālas un apjoma ziņā iespaidīgas kravas.

Viens no būtiskākajiem ieguvumiem – minimāla cilvēku iesaiste. Lai vai kādi būtu ieguvumi, bez autotransporta dzelzceļa pārvadājumi nav iespējami. Gandrīz visos gadījumos kravas no vilciena ir jāpārkrauj kravas automašīnā. Tas savukārt apgrūtina loģistikas procesus. Inženieru grupa ir Parallel Systems ir nākusi klajā ar inovatīvu risinājumu - autonomu vilcienu parku, kas varētu pārvadāt kravas Amerikas Savienotajās valstīs. Lai arī iecere sākumā šķita neiespējama, uzņēmums ir piesaistījis finansējumu 49,55 miljonu dolāru apmērā un turpina uzņemt apgriezienus.

Pēdējo gadu loģistikas izaicinājums – darbaspēka trūkums. Amerikas Savienotās valstis ir viena no valstīm, kur ir izteikts kravas automašīnu vadītāju deficīts, kas būtiski noslogo loģistikas ķēdes un rada piegādes problēmas. Iemesli ir dažādi – darbaspēka trūkums, atalgojums, pensionēšanās vecuma sasniegšana, jaunu nozares darbinieku piesaiste. Viena no galvenajām problēmām šoferu trūkumā ir prombūtne no mājām. Ņemot vērā darbaspēka trūkumu, autonomā vilciena pamatmērķis ir mazināt slodzi tālsatiksmes autopārvadātājiem. Vilciens spēj pārvadāt lielas un smagas kravas starp pilsētām, kā arī citiem tranzīta mezgliem. Nonākot galapunktā, kravas var pārcelt uz kravas automašīnām, kur pa sauszemi iespējams nogādāt kravu līdz saņēmējam.

Autonomie pārvadājumi ir radījuši bažas par darba vietu zaudēšanu. 2017. gadā tika prognozēts, ka, strauji ieviešot autonomos pārvadājumus, darbu var zaudēt aptuveni 4 miljoni cilvēki. Jau šobrīd ir skaidrs, ka jaunā vilciena ieviešana nekādā veidā nesamazinātu darba vietas, tieši otrādi – palielinās.. Šajā gadījumā plānots panākt, ka šoferi varēs strādāt tuvāk savai dzīvesvietai, tādā veidā stimulējot nozares atveseļošanos. 

Vilcieni izmanto uz kamerām balstītu autonomās braukšanas tehnoloģiju, lai laikus identificētu apdraudējumus uz sliedēm. Salīdzinājumā ar ierastajiem vilcienu sastāviem, autonomie vilcieni var apstāties 10 reizes ātrāk nekā tradicionālie. Viena no būtiskākajām priekšrocībām ir to sastāva atdalīšana nepieciešamības gadījumā. Tas nozīmē, ka operatīvajam transportam nebūtu jāgaida, kad garām paies nebeidzams kravas vilcienu sastāvs. Katrs vilcienu pāris spēs pārvadāt apmēram 58 000 kilogramu, kas ir 2,8 reizes vairāk par kravas automašīnas vidējo ietilpību. Domājot par vides ekoloģiju, vilcieni ievērojami samazinās oglekļa emisiju veidošanos transporta nozarē. Būtisks atsvērums ir arī finansiāls ieguldījums ilgtermiņā. Vienas stundas lādēšana dos iespēju nobraukt apmēram 800 kilometrus. Projekta vīzija ir daudzsološa! Kravu transporta un sadales decentralizācija var nodrošināt elastību un paaugstinātu efektivitāti. Kravas var tik laicīgi nogādātas galamērķī, kā arī, plānots, ka tiks mazināta pārslogoto ostu darbība. Katrs atsevišķs konteiners faktiski ir neatkarīgs autonoms pārvadājuma veids. 

Projekta realizācijai priekšā vēl dažādi šķēršļi. Lielāka problēma - dzelzceļa sliežu infrastruktūra. Parallel Systems projektē un izstrādā pašu sistēmu, kurai būtu jāiekļaujas kopējā ASV dzelzceļa infrastruktūrā, taču sliedes ir citu uzņēmumu pārziņā, kas tiek izmantots savām vajadzībām. ASV kopējais sliežu garums ir ap 250 000 km, un tas pieder vairāk nekā 600 dažādiem uzņēmumiem. Šiem uzņēmumiem pieder sava infrastruktūra — sliežu ceļi, tilti, signalizācijas sistēma, lokomotīves. Grūtības sagādās autonomā vilciena integrēšana esošajā dzelzceļa tīklā, ņemot vērā atšķirīgo koncepciju.

To, vai autonomie vilcieni pārvadās preces, vēl ir par ātru apgalvot. Nenoliedzami projektam ir potenciāls! Tas ievērojami palīdzētu attīstīt ASV loģistikas ķēdes. Laiks radīs, vai šis būs inovatīvs risinājums, vai vēl viens futūristisks sapnis, kuru nekad neredzēsim.


Autortiesības © Kravu-parvadajumi.eu. Visas tiesības aizsargātas. Pārpublicēt saturu drīkst oblagiāti norādot atsauci – https://kravu-parvadajumi.eu/