| Super User

Brexit - vai aiziešana angļu stilā?

Brexit - vai aiziešana angļu stilā?

Daudzi ir dzirdējuši joku par atvadīšanos angļu stilā - anglis paceļ cepuri un vienkārši aiziet, nepasakot ne vārda. Patlaban izskatās, ka aiziešana angļu stilā norisināsies arī tādā svarīgā jautājumā kā Apvienotās Karalistes izstāšanās no Eiropas Savienības (ES).

Tā kā sarunas par Brexit jeb izstāšanās nosacījumiem ir nonākušas strupceļā un izredzes panāk kompromisu starp Apvienoto Karalisti un ES dienu no dienas sarūk, šobrīd oficiālajā angļu valdības interneta vietnē www.gov.uk tika publicēts paziņojums, ka no 2021. gada 1. janvāra tirdzniecība ar citām valstīm norisināsies saskaņā ar Pasaules Tirdzniecības organizācijas noteikumiem (on WTO terms). Vismaz teorētiski tas nozīmē, ka brīvas preču un pakalpojumu plūsmas vietā tirdzniecība ar Apvienoto Karalisti no 1. janvāra norisināsies līdzīgi kā tirdzniecība ar tādām valstīm kā, piemēram, Krievija vai Ķīna. Protams, patlaban ir ļoti grūti prognozēt, kā tas būs praktiski.

Vai kravu pārvadājumi tiks pārbaudīti uz robežas un vai šī iemesla dēļ no nākamā gada 1. janvāra uz Apvienotās Karalistes robežām neveidosies garas rindas? Vai Eirotunelī, kas zem zemes savieno Britu salas ar Eiropas kontinentu un pa kuru virzās galvenā kravu pārvadājumu plūsma starp Apvienoto Karalisti un ES, netiks pārslogots? Vai neveidosies garas auto un dzelzceļa kravu rindas? Šķiet, ka patlaban vēl nav pārliecinošas atbildes uz šiem jautājumiem. Ir jāņem vērā, ka Apvienotās Karalistes izsniegtie EORI numuri vairs nebūs derīgi. Tāpēc VID Muitas pārvaldes Muitošanas metodikas daļas vadītāja Irēna Knoka jau iepriekš ir mudinājusi uzņēmējus, kam ir šādi EORI numuri ir nepieciešami, neatlikt to kārtošanu līdz gada beigām. Jaunais EORI numurs stāsies spēkā no nākamā gada 1. janvāra.

Apvienotā Karaliste ir viens nozīmīgākajiem Latvijas tirdzniecības partneriem. Pēc Ekonomikas ministrijas aplēsēm, 2019. gadā Latvijas kopējais preču un pakalpojumu tirdzniecības apgrozījums ar Lielbritāniju bija 1,6 miljardi EUR, kas ierindoja Lielbritāniju 7. vietā Latvijas ārējās tirdzniecības partneru starpā. Kopējais preču un pakalpojumu eksports uz Lielbritāniju bija 1,1 miljards EUR, kas veido 5,8% no Latvijas kopējā eksporta, savukārt preču un pakalpojumu imports – 519,5 milj. EUR, kas veido 2,8% no Latvijas importa. Lielbritānija ir arī viens nozīmīgākajiem Latvijas kokrūpniecības eksporta tirgiem. 2019. gada koksne un tās izstrādājumu eksports veidoja 61% no kopējā eksporta uz šo valsti.

Kā beigsies vienošanās par tirdzniecības noteikumiem, šķiet spēsim tik uzzināt pēdējā mirklī.

 


Autortiesības © Kravu-parvadajumi.eu. Visas tiesības aizsargātas. Pārpublicēt saturu drīkst oblagiāti norādot atsauci – https://kravu-parvadajumi.eu/