| Super User

Covid-19 vakcīnu pārvadāšana prasīs perfektu loģistiku un augstākos drošības standartus

Covid-19 vakcīnu pārvadāšana prasīs perfektu loģistiku

Jau labu laiku ir zināms, ka šobrīd izstrādātās Covid-19 vakcīnas ir savā ziņā „trauslas”, jo prasa ļoti specifisku uzglabāšanu. Tas automātiski uzliek lielas prasības pārvadātājiem, domājot par to nogādāšanu pie patērētājiem uz dažādām pasaules valstīm. Pasaule ir nogurusi no jaunā koronavīrusa un alkst ātrāk saņemt vakcīnas pret to, tādēļ pašlaik daudzu valstu loģistikas kompānijas apspriež labākos risinājumus, kā vakcīnas nogādāt pie iedzīvotājiem. Viens ir skaidrs jau tagad – uzdevums ir ļoti sarežģīts, bet nav neizpildāms, lai gan vakcīnu kravu pārvadājumi prasīs perfektu savstarpēju sadarbību starp dažādiem transportētājiem.


Vakcīnām nepieciešams nodrošināt drošus un nemainīgus uzglabāšanas apstākļus

Šobrīd izstrādātās vakcīnasPfizer/BioNTech, Moderna un AstraZeneca, kuru pieteikumi iesniegti Eiropas Zāļu aģentūrā, visas izceļas ar augstām prasībām to uzglabāšanā. Vispirms tā ir nepieciešamība nodrošināt ļoti zemu temperatūru vakcīnu uzglabāšanai paredzētajās saldētavās (no -20°C līdz pat -80°C). Tāpat eksistē krietns skaits potenciālu vakcīnu, kas vēl atrodas izstrādes procesā, taču pagaidām vēl nav iespējams spriest, vai kāda no tām būs mazāk prasīga pret uzglabāšanas apstākļiem un līdz ar to vieglāk transportējama. Jebkurā gadījumā, visi vēlas vakcīnas pēc iespējas ātrāk, tāpēc jāstrādā ar tām, kas ir pieejamas.

Šobrīd daudzviet pasaulē nav pietiekami attīstīta loģistika un infrastruktūra, lai varētu veikt efektīvu vakcīnu pārvadāšanu, uzglabāšanu un iedzīvotāju vakcinēšanu. Galvenie izaicinājumi ir nepieciešamība nodrošināt mobilās dzesēšanas iekārtas, uzticamu elektrības apgādi, kā arī labus ceļus vakcīnu transportēšanai. Arī attīstītajās valstīs var rasties problēmas ar īpaši zemās temperatūrās (-70…-80°C) uzglabājamo vakcīnu loģistiku, galvenokārt šādu saldētavu nepietiekamības dēļ. Tā kā vakcīnas ir ļoti jutīgas pret uzglabāšanas režīma (temperatūras svārstības u.c.) maiņu, pat neliela kļūda vai neprecizitāte loģistikas un uzglabāšanas mehānismā var radīt vakcīnu bojājumus vai pat to bojāeju.


Nepieciešams izveidot perfektu loģistikas mehānismu

Jāņem vērā, ka vakcīnu pārvietošana rada papildu risku, ka to uzturēšanas stabilie apstākļi var tikt apdraudēti – piemēram, nelabvēlīgi laikapstākļi var aizkavēt plānotos lidojumus, elektrības padeves traucējumi var atslēgt saldētavas, utt. Bet katra nobīde no nepieciešamās temperatūras režīma pasliktina vakcīnas kvalitāti, tāpēc būtu svarīgi pēc iespējas mazāk kustināt vakcīnu kravu.

Lai izveidotu maksimāli drošu loģistikas mehānismu vakcīnu transportēšanai, nepieciešams panākt augstākā līmeņa koordināciju starp visiem pārvadātājiem (avio, auto, dzelzceļu). Jārēķinās, ka daudzviet būs nepieciešams attīstīt, paplašināt vai citādi pielāgot esošo infrastruktūru, lai paralēli citām vajadzībām spētu nodrošināt arī ievērojamu daudzumu Covid-19 vakcīnu transportēšanu.

Un apjomi patiešām būs ļoti lieli – kā ziņojusi Starptautiskās gaisa transporta asociācija (IATA),lai nodrošinātu vienu Covid-19 vakcīnas devu 8 miljardiem iedzīvotāju, būtu jāpiepilda 8000 Boeing-747 tipa lidmašīnas. Savukārt starptautiskais loģistikas uzņēmums DHL lēš, ka visas pasaules iedzīvotāju efektīvai vakcinēšanai pret Covid-19 būšot nepieciešami aptuveni 15 000 kravas lidmašīnu reisu.Tāpat jāņem vērā, ka vakcīnu loģistikas plūsmu papildinās medicīniskie instrumenti, kas nepieciešami vakcinācijas procesā, piemēram, šļirces un vates tamponi.

Vakcīnu pārvadāšanas process nav tik vienkāršs, kā sākumā varētu šķist – iekrauj lidmašīnā, aizlido, izkrauj, un lieta darīta. Vakcīnas ceļš sākās tā izstrādātāja ražotnē, no kurienes tās ar autokravu transportu tiek pārvestas uz tuvāko sadales punktu vai lidostu. Tur vakcīnu kravu nepieciešams uzglabāt līdz iekraušanai lidmašīnā. Un pēc kravas nogādāšanas galapunktā to nepieciešams ar vietējā transporta palīdzību nogādāt līdz vietām, kur tiks veikta cilvēku vakcinācija. Šajā procesā ir svarīgi izvairīties no liekas vakcīnu pārkraušanas, jo katra šāda darbība vairo potenciālos vakcīnu bojājumu riskus. Tāpat arī jāņem vērā, ka – jo garāks vakcīnas transportēšanas ceļš, jo lielākas iespējas daļu vakcīnu zaudēt transportēšanas laikā.


Autortiesības © Kravu-parvadajumi.eu. Visas tiesības aizsargātas. Pārpublicēt saturu drīkst oblagiāti norādot atsauci – https://kravu-parvadajumi.eu/