| Super User

Gaisa kravu pārvadājumu ekonomiskā lejupslīde

Gaisa kravu pārvadājumu ekonomiskā lejupslīde

Pēdējos divus gadus tik ļoti progresējošais gaisa pārvadājumu tirgus varētu ciest straujus zaudējumus. Pasažieru un kravas aviokompāniju pārvadāto kravu apjomi martā un aprīlī samazinājās, jo ražošanas un piegādes ķēdes satricināja kara un COVID sekas

, liecina aviokompāniju tirdzniecības grupas un neatkarīgu analītiķu dati.

Starptautiskā gaisa transporta asociācija (International Air Transport Association, IATA) paziņoja, ka gaisa pārvadājumu pieprasījums martā samazinājies par 5,2% salīdzinājumā ar iepriekšējā gada atbilstošo periodu un sezonāli izlīdzinātie apjomi sasnieguši 16 mēnešu zemāko līmeni. Clive Data Services ziņo, ka globālie gaisa kravu apjomi aprīlī samazinājušies par 8%, salīdzinot ar 2021. gadu, toties martā piedzīvots 4,5% kritums. IATA ziņojumi atpaliek no Clive Data, kas salīdzina gaisa pārvadājumu piedāvājumu un pieprasījumu, izmantojot citu metodoloģiju un pašreizējo informāciju par darījumiem, nevis ikmēneša statistiku no aviokompāniju svara.

Abas organizācijas gaisa pārvadājumu palēnināšanos skaidroja ar konfliktu Ukrainā, COVID izolācijas pasākumiem Ķīnā, kas ierobežoja rūpnīcas produkciju un piekļuvi lidostai, lidostu apstrādes aizkavēšanos noliktavu darbinieku trūkuma dēļ un augsto inflāciju, kas mazina patērētāju pieprasījumu pēc precēm. Savā ikmēneša ziņojumā IATA norādīja, ka gaisa kravu pārvadājumu tirgus, šķiet, virzās uz lejupslīdi pēc tam, kad izaugsme palēninājās no 6,9% 2021. gadā līdz 2,7% janvārī un februārī, pieprasījumam saglabājoties zem 2019. gada līmeņa. Kravas tonnkilometri šogad ir samazinājušies vairāk nekā kritums kopējā globālajā tirdzniecībā. Aprīlī kravu caurlaidspēja samazinājās par 5%, salīdzinot ar 2019. gada aprīli.

Jauni eksporta pasūtījumi, kas ir vadošais kravu pieprasījuma rādītājs, sarūk visos tirgos, izņemot ASV. Iepirkumu menedžeru indekss, kas seko globālajiem jaunajiem eksporta pasūtījumiem, martā nokritās līdz 48,2, kas ir zemākais punkts kopš 2020. gada jūlija. Eksporta pasūtījumi pirmajā ceturksnī kritās Vācijā, Japānā un Dienvidkorejā, un saruka Ķīnā. Krājumu atjaunošanas cikls, kas sākās sākotnējās pandēmijas atgūšanās laikā 2020. gada beigās, un kā rezultātā uzņēmumi pievērsās gaisa kravu pārvadājumiem, lai ātri apmierinātu pieprasījumu, šķiet, ir beidzies. 

Ekonomisti prognozē, ka Ķīnas ekonomika šogad pieaugs tikai par 4% līdz 4,5%, salīdzinot ar 8% iepriekšējā gadā. “Kara kombinācija Ukrainā un omikrona varianta izplatība Āzijā ir izraisījusi enerģijas izmaksu pieaugumu, pastiprinājusi piegādes ķēdes traucējumus un veicinājusi inflācijas spiedienu. Rezultātā, salīdzinot ar gadu iepriekš, tiek piegādāts mazāk preču, tostarp ar gaisa transportu, ”sacīja IATA ģenerāldirektors Villijs Volšs. "Miers Ukrainā un izmaiņas Ķīnas COVID-19 politikā ļoti atvieglotu nozares pretvēju. Tā kā īstermiņā ne viens, ne otrs nešķiet iespējams, mēs varam sagaidīt pieaugošus izaicinājumus gaisa pārvadājumu jomā, reizē ar pasažieru tirgus straujo atkopšanos.” IATA ziņo, ka pasažieru skaits martā palielinājās par 76%, salīdzinot ar gadu iepriekš.

Dinamiskais slodzes koeficients, kas mēra, cik lielā mērā lidmašīnas kravnesība ir piepildīta pēc tilpuma un svara, pagājušajā mēnesī samazinājās par 9 punktiem līdz 62%, sacīja Clive Data. Neskatoties uz kravas telpu pieaugumu par 1%, tirgū joprojām ir 13% jaudas deficīts salīdzinājumā ar laiku pirms pandēmijas. Krievijas iebrukums Ukrainā izraisīja Eiropā apkalpojošo kravas kuģu piegādes samazināšanos, kad rietumvalstis noteica sankcijas Krievijas pārvadātājiem un Ukrainas kravas lidmašīnas tika iznīcinātas vai pārdalītas humānās palīdzības misijām.

IATA novērtēja marta kravas noslogojuma koeficientu pieejamās tonnāžas izteiksmē 54,9% apmērā, kas ir par 3,7 punktiem mazāk nekā pirms gada. Tas seko 4,9 punktu kritumam februārī un norāda uz to, kā pieprasījuma samazināšanās ietekmē kravu ienesīgumu. Tirdzniecības asociācija norādīja, ka interese par pasažieru lidmašīnu izmantošanu īpašiem kravas pakalpojumiem, kas bija izplatīta gadījumos, kad pasažieru lidojumi tika pārtraukti pandēmijas dēļ, pēdējos mēnešos ir mazinājusies.

Mazāki apjomi pagājušajā mēnesī nav izraisījuši zemākas kopējās gaisa pārvadājumu likmes - gaisa pārvadājumu cenas aprīlī bija par 26% augstākas nekā iepriekšējā gadā. Glins Hjūzs, Starptautiskās gaisa kravu pārvadājumu asociācijas (The International Air Cargo Association, TIACA) ģenerāldirektors, raidījumā The Loadstar sacīja, ka augstas procentu likmes, kas saistītas ar inflāciju, patiešām, varētu gūt labumu gaisa kravu pārvadājumiem, jo uzņēmumi, kas finansēja vai priekšapmaksāja pasūtījumus, var vēlēties paātrināt sūtījumus, lai produkti nezaudē vērtību, kas iestrēgusi okeānā, kur tranzīta laiks pēdējo 18 mēnešu laikā ir dubultojies un trīskāršojies.

Eiropas pārvadātāji martā ziņoja par lielāko samazinājumu no jebkura reģiona, apjomiem samazinoties par 11,1% salīdzinājumā ar 2021. gada martu. Vietējais tirgus kritās par 19,7% Ukrainas kara dēļ. Pieprasījumu ietekmēja arī darbaspēka trūkums un zemāka ražošanas aktivitāte Āzijā COVID uzliesmojumu dēļ, ziņoja IATA.


Autortiesības © Kravu-parvadajumi.eu. Visas tiesības aizsargātas. Pārpublicēt saturu drīkst oblagiāti norādot atsauci – https://kravu-parvadajumi.eu/