| Super User

Globālās loģistikas nozares tendences 2021. gadā

Globālās loģistikas nozares tendences 2021. gadā

Pērnā gada sākumā, runājot par loģistikai nozares attīstību, daudzi jūsmoja par to, cik strauji jaunās tehnoloģijas ienāk uzņēmumu darbā. Plaši runāja par kravu pārvadājumu automatizāciju, kravas auto flotes vadību 5G sakaru tīklā un e-komercijas attīstību. Tomēr 2020. gads un ar to saistītā COVID-19 pandēmija parādīja, cik daudz šajā jomā vēl būtu darāms.

Zemāk ir apskatītas globālas tendences, kas varētu iezīmēt loģistikas nozares attīstību 2021. gadā. Pievērsiet uzmanību, ka piecas no tām ir saistītas ar moderno tehnoloģiju ieviešanu. Kaut arī dažas pagaidām varētu šķist pārāk futūristiskas un mūsu apstākļiem svešas, ņemot vērā, cik strauji attīstās notikumi, šīs tendences drīzumā varētu sasniegt arī mūs - ja ne gluži šogad, tad nākamajos gados noteikti. Un tas nozīmē, ka klasiķa teiktie vārdi - «pastāvēs, kas mainīsies» - šogad skanēs vēl aktuālāk nekā jebkad agrāk.

Attālināts darbs

Pērn to darba devēju, kas apgalvoja, ka nekad neļaus saviem darbiniekiem strādāt no mājām, bija daudz vairāk nekā to, kas vismaz pieļāva šādu iespēju. Mūsdienās tie, kas ir bijuši spiesti iziet no komforta zonas un pāriet uz attālinātu darbu, ir ievērojuši, ka darbs var sparīgi ritēt arī ārpus biroja sienām.

Tagad mēs skaidri zinām, ka šādi strādāt ir iespējams, ja vien uzņēmums nodrošina saviem darbiniekiem atbilstošas komunikācijas iespējas un drošu iekšējo tīklu arhitektūru. Mūsdienās pat tāda lieta kā elektroniskā paraksta izmantošana ir ieguvusi otru elpu.

Attālināts darbs var būt abpusēji izdevīgs. Darbinieks, kas strādā no mājām, rada ievērojami mazāk izmaksu nekā viņa kolēģis birojā. Pašam darbiniekam paveras iespēja strādāt jebkurā vietā, ietaupot gan līdzekļus, gan ceļā pavadīto laiku.

Mākslīgais intelekts un datoru apmācība

Transporta un loģistikas nozarei vienmēr ir bijis jātiek galā ar lielu datu apjomu. Tomēr mūsdienās šis apjoms jau sākt pārsniegt cilvēka smadzeņu iespējas, un ir īstais laiks meklēt mākslīgā intelekta palīdzību. Cilvēkam ir «tikai» jādefinē mērķi, jāizveido neironu tīkls, kas ir spējīgs uz pašapmācību, un jāparāda tam citi, līdzīgi risinājumi. Pārējais ir vienkārša matemātika.

Pateicoties tam, uzņēmumi iegūst iespēju prognozēt un optimizēt datu plūsmu, automatizējot procesu, izskaitļojot izdevīgāko piegādes maršrutu un izslēdzot cilvēciskās kļūdas iespēju.

Procesu robotizācija un automatizācija

Noliktavu un distribūcijas centros arvien lielāku darba apjomu izpilda roboti. Uz ceļiem ir parādījušies pirmie automatizētie transporta līdzekļi. Tiek domāts arī par avio un kuģu satiksmes automatizāciju. Gaidāms, ka drīzumā nelieli droni varēs piegādāt pircējiem neliela izmēra preces. Autonomo robotu un atbilstošas programmatūras ieviešana var palīdzēt uzņēmumiem padarīt efektīvākas savas piegādes ķēdes. Tomēr roboti spēj izpildīt tikai vienkāršas un atkārtojamas darbības, tāpēc vismaz pagaidām mums nav pamata baiļoties par savām darba vietām.

Gudrās lietotnes un ierīces

Gudrās lietotnes un ierīces spēj ne tikai pārvaldīt māju, bet arī kontrolēt, piemēram, produktu daudzumu ledusskapī, nepieciešamības gadījumā pasūtot iztrūkstošo vietējā e-veikalā. Tas vedina domāt, ka 2021. gadā tirgū parādīsies arvien jaunas šāda veida ierīces un lietotnes.

Procesu digitalizācija

Laiki, kad darbu izpildei pietika ar Excel un tāfeli, vairumam lielo un vidējo loģistikas uzņēmumu jau sen ir pagātnē. Procesu digitalizācija ir saistīta ar elektroniskām sistēmām, kas dod iespēju vadīt uzņēmuma, noliktavu darbību un īstenot resursu pārvaldību.
Patlaban izmantojamās programmas, kas palīdz pārvaldīt uzņēmuma, noliktavu darbu un transporta kustību, kā parādīja 2020. gads, vairs netiek līdzi laikam. Pēc speciālistu atzinuma, jaunu risinājumu ieviešana ļautu ne tikai pretendēt uz treknāko kumosu, bet pat uz pilnīgu dominanci attiecīgajā tirgū.

E-komercija

COVID-19 pandēmijas apstākļos visstraujāk augošais tirgus segments, kas prasa arī attiecīgus loģistikas risinājumus.

Ilgtspējīga attīstība

Vides aizsardzības prasības un ilgtspējīgas attīstības principu ieviešana nākamajos gados kļūs arvien aktuālāka. Transporta nozarei aktuāls ir CO2 izmešu samazināšanas jautājums, kas prasīs, piemēram, investīcijas jaunos, videi draudzīgākos transporta līdzekļos.

Avots: goodloading.com


Autortiesības © Kravu-parvadajumi.eu. Visas tiesības aizsargātas. Pārpublicēt saturu drīkst oblagiāti norādot atsauci – https://kravu-parvadajumi.eu/