Indija jau izsenis ir pazīstama ar rīsu audzēšanu un to realizēšanu. Indijā lauksaimniecība ir galvenā nodarbošanās, un apmēram 58% iedzīvotāju ir nodarbināti lauksaimniecības nozarē. Tas ir Indijas ekonomikas mugurkauls.
Lauksaimniecībā rīsi ir viena no svarīgākajām Indijas pārtikas kultūrām, un nodrošina vairāk nekā 50% no kopējā rīsu daudzuma pasaulē. Valsts ģeogrāfiskās atrašanās vieta, klimats un zemes pieejamība ir vieni no aspektiem, kas Indijai ir ļāvusi kļūt par rīsu dzimteni. Vairākus gadus Indija ir bijusi lielākā rīsu eksportētāja, taču ir radušies jauni izaicinājumi!
Indija paziņojusi, ka pārtrauc jaunu rīsu eksporta darījumu slēgšanu, jo nespēj nodrošināt to piegādi. Piegādes problēmas saistītas ar vilcienu sastāvu trūkumu, vagonu pārslodzi un nepieejamību. Eksporta samazināšanās no Indijas, pasaulē lielākās rīsu eksportētājas, ir ļāvusi konkurējošiem piegādātājiem, piemēram, Taizemei, Mjanmai un Vjetnamai palielināt pārdošanu ārzemēs par stipri augstākām cenām. Gandrīz trešdaļa eksporta šajā mēnesī ir iestrēgusi kravas vilcienu trūkuma dēļ, un lielākā daļa tirgotāju ir pārtraukuši februāra eksporta līgumus, lai izvairītos no maksas par dīkstāvi. Nozares pārstāvji sacīja, ka vairāk nekā 500 000 tonnu rīsu, kas jātransportē uz Indijas austrumu krasta ostām no centrālās Čhatisgarhas štata, ir iestrēguši kravas vilcienu trūkuma dēļ. Tā ir daļa no aptuveni 1,5 miljoniem tonnu rīsu, ko Indija bija plānojusi eksportēt.
Problēma saistīta ar kravu pārvietošanu no ražošanas centriem un ostām kā arī nav skaidrības par vilcienu pieejamību, tāpēc uzņēmēji negrib piedāvāt jaunas kravas. Indijas sūtījumu kavēšanās smagi ietekmējusi eksportētājus, jo kuģu tarifi ir pieauguši līdz 30 000 USD dienā un dažiem eksportētājiem ir jāmaksā līdz pat 500 000 USD dīkstāves maksas, tādējādi iztērējot visu savu peļņu. Tirgotāji ir sākuši celt augstākas cenas ārzemju sūtījumiem, lai segtu lielākas dīkstāves maksas, un Indijas šķelto tvaicēto rīsu šķirnes cenas ir pieaugušas līdz 380 USD par tonnu, kas ir augstākais rādītājs pēdējo sešu mēnešu laikā. Augstās cenas un piegādes kavēšanās likusi iepircējiem pārslēgties uz citu piegādātāju, piemēram, Taizemi un Mjanmu.
Rīsu eksportētāji ir lūguši Tirdzniecības ministrijai palīdzēt, palielinot dzelzceļa vagonu skaitu un pieejamību. Nekavējoties tika saņemta atbilde, ka brīvu vagonu neesot, taču darīs visu, kas viņu spēkos, lai situāciju uzlabotu. Eksportētāji mēdz izmantot arī autotransportu rīsu nogādāšanai līdz ostai, taču, reaģējot uz notiekošo, kravu pārvadātāji pēdējo sešu mēnešu laikā ir būtiski paaugstinājuši kravas pārvadājumu maksu pēc tam, kad dīzeļdegvielas cenas paaugstinājušās līdz rekord augstam līmenim. Sakarā ar sauszemes pārvadājumu cenu pieaugumu, pārvadāt rīsus pa sauszemi nav ekonomiski izdevīgi un pārorientēšanās un sauszemes transportu pilnībā netiek apsvērta.
Indija 2021. gadā samazināja gandrīz pusi no pasaules rīsu sūtījumiem, jo saskaņā ar valdības provizoriskajiem datiem tās eksports pieauga par 45% no 2020. gada līdz rekordlielam 21,4 miljonu tonnu apjomam jeb vairāk nekā nākamo trīs lielāko eksportētāju Taizemes, Vjetnamas un Pakistānas kopējam eksportam. Indijas rīsu ražošanas apjoms ir paaugstinājies līdz rekordaugstam līmenim, un cenas joprojām ir konkurētspējīgas, taču loģistikas vājās vietas ierobežo eksportu. Eksperti uzskata, ka varētu sagaidīt cenu pieaugumu rīsu produktiem, taču vēl esot par agru spriest. Nozares speciālisti spriež, ka problēmas esot īslaicīgas un nopietnus cenu pieaugumus mēs nesagaidīsim!
Autortiesības © Kravu-parvadajumi.eu. Visas tiesības aizsargātas. Pārpublicēt saturu drīkst oblagiāti norādot atsauci – https://kravu-parvadajumi.eu/