| Artūrs Kalniņš

Inflācijas ietekme uz kravas kuģiem

Inflācijas ietekme uz kravas kuģiem

Par inflācijas rekordiem tiek ziņots visā pasaulē. Ja, pandēmijai sākoties, cenas kritās visam- gan energoresursiem, gan pakalpojumiem un precēm, tad, ekonomikai atgūstoties, pircēju vēlme pirkt palielinājās.

Ne visi uzņēmumi spēja ātri atgūties no stagnācijas perioda pandēmijas laikā. Cenas sāka augt straujāk nekā bija gaidīts. Par inflācijas straujo pieaugumu kļuva arī Krievijas iebrukums Ukrainā, pašlaik inflāciju nosaka globālās problēmas. Inflācijas pieaugums pasaulē ir skāris visas nozares, tostarp arī loģistiku un kravu pārvadājumus. Šis pieaugums krasi apspiež pieprasījumu pēc importētajiem produktiem, kas liek atcelt kravas kuģu reisus.

Pirmajās oktobra nedēļās ir atcelti vairāk nekā 60 kravas kuģu reisi, tostarp vienā no galvenajiem kravas kuģu piegādes ceļiem starp Āziju un ASV. Iepriekš tika novērots, ka tiek atcelti līdz 8 reisiem nedēļā, taču pēc milzīgā importa pieprasījuma krituma, kravu pārvadātāji ir spiesti apvienot reisus ar citiem maršrutiem, lai efektīvāk veiktu piegādes. Šo nevar salīdzināt ar to, kas bija pagājušajā gadā un turpinājās līdz pat šī gada sākumam, kad ostas bija pārslogotas dēļ lielā pieprasījuma un darbaspēku trūkuma. Veidojās kravas kuģu rinda pie izkraušanas ostām, process ieilga pat līdz nedēļām. Lai arī šobrīd šīs problēmas vairs nav, ir jāsaskaras ar citu problēmu – kuģu atceltajiem reisiem.

No septembra līdz pat gada beigām loģistikā un kravas pārvadājumos sākas paaugstināta darba sezona, ko varēja jau novērot, kad pieprasījums bija tik augsts, kad dēļ limitētās platības uz kuģa paaugstinājās pārvadājumu cenas un pārvadātāju peļņa sasniedza rekordlielus rezultātus. Mazumtirgotāji sāk iepirkt preces un produktus svētku sezonai, kas attiecīgi rada lielāku noslogojumu pārvadātājiem. Konteineru pārvadāšanas cenas aug divkārši, kad iestājas pārvadājumu sezona, un, lai gan gada griezumā tās ir kritušās, tās vēl joprojām ir augstākas nekā pirms pandēmijas. Taču pašreizējā ekonomikas lejupslīde ir izraisījusi izmaiņas izdevumos, samazinot pieprasījumu pēc importa precēm.

Transporta industrija piedzīvo zemu pieprasījumu, kamēr vairumtirgotāji samazina pasūtījumu skaitu no piegādātājiem, tādejādi iztirgojot jau esošos noliktavu krājumus. Lielie kravu pārvadātāji plāno atcelt savas kravas lidmašīnas un kuģus, piegādājot preces ar komercreisiem. Šis viss noved pie nepieredzēta cenu krituma kuģniecības tarifos tieši Klusā okeāna valstīs. Aizvien vairāk tiek atcelti arī pārvadājuma reisi no Āzijas uz Eiropu. Pēc šī brīža pieprasījuma tiek novērots, ka tiks atcelta gandrīz puse no rezervētajiem reisiem un varam tikai secināt to, ka šī pieprasījuma lejupslīde ir bijusi tik strauja, ka pārvadātāji vēl nespēj apzināt neeksistējošos pīķa sezonas apjomus.

Lai pārvarētu šo ekonomisko lejupslīdi ne visi pārvadātāji labprāt dalās ar informāciju par saviem atceltajiem reisiem. Zemais importa pieprasījums vēl vairāk palielina konkurenci starp transporta uzņēmumiem, tāpēc daži izvairās publiski runāt par to, kas notiek viņu darbības tīklā. 

Paredzams, ka kravas kuģu konteineru ietilpība šogad palielināsies par 4 % un gaidāmajā gadā pat par 8.8 %. No 2015 līdz 2019 tika pasūtīti jauni kuģi ar ietilpību līdz 5 miljoniem kastu, tad no 2020 gada jaunie kravas kuģi var pārvietot līdz pat 8 miljoniem kastu. Jauno konteinerkuģu iegāde palielinās preču ietilpības iespējas, attiecīgi noslogojot kravu izmaksas. Tiek paredzēts, ka, sākot no 2023 gada vidus, pieprasījums augs un kuģu industrija nespēs nodrošināt pietiekamu ietilpību konteineru kuģos, kas atkal kļūs par problēmu. Palielinoties importa pieprasījumam, pārvadātāji ir spiesti konkurēt savā starpā, lai noturētu klientus. Tas samazina iespējas mazajiem kravu pārvadātājiem noturēt savu uzņēmumu ar pozitīviem ienākumiem. Seši lielākie okeāna kravu pārvadātāji pārvieto vairāk nekā 70% no visiem konteineriem visā pasaulē.

Tomēr, lai izvairītos no problēmas, ka krava netiek piegādāta laicīgi, ir iespēja izmantot citus kravu pārvadājuma veidus, piemēram, avio vai sauszemes. It īpaši, ja importa apjoms ir liels un iespējams iekraut pilnu kravas mašīnu vai aizņemt pietiekošu platību lidmašīnas reisā. 


Autortiesības © Kravu-parvadajumi.eu. Visas tiesības aizsargātas. Pārpublicēt saturu drīkst oblagiāti norādot atsauci – https://kravu-parvadajumi.eu/