| Artūrs Kalniņš

Kā kļūt par lidmašīnas pilotu?

Kā kļūt par lidmašīnas pilotu?

Par ko bērnībā vēlējies kļūt tu? Noteikti daudzi no jums ir vēlējušies kļūt par ārstu, ugunsdzēsēju, policistu vai pilotu.

Cik tad viegli, vai tieši otrādāk – grūti, būtu mūsdienās kļūt par komerciālās aviokompānijas pilotu?

Sāksim ar to, ka, lai kļūtu par komerciālās aviokompānijas pilotu, ir nepieciešams iegūt privātā pilota licenci PPL (A). Kursu apmācību var sākt jau no 16 gadu vecuma, ir nepieciešams iegūt aviācijas medicīnas apliecību, taču iesaka uzreiz iegūt 1. klases medicīnas apliecību. Jābūt labām angļu valodas, fizikas un matemātikas zināšanām. Kursa ilgums ir 12 mēneši, no kuriem 11 mēnešus veic teorētiskās apmācības kursu 9 priekšmetos un praktiskā daļa, kur ir jāveic vismaz 25 stundu lidojums kopā ar instruktoru un vismaz 10 stundu individuālais lidojums. Pēc sekmīgu eksāmenu nokārtošanas tiek iegūta licence PPL (A) un var spert nākamo soli – ATP teorijas kurss, kurš nostiprina un pārbauda jau iepriekš iegūtās zināšanas tādās nozarēs kā navigācija, meteoroloģija, aerodinamika, u.c.

Tālāk seko FI (A) mācību kurss, pēc kura tiek iegūts instruktora novērtējums veiktajiem lidojumiem. Šī kursa ietvaros var iegūt nepieciešamās lidojuma stundas, jo, lai tiktu pie komerciālā pilota licences CPL(A) ir nepieciešams individuāli nolidot vismaz 200 stundas. Kad ir izieti visi nepieciešamie kursi un apmācības - iegūta CPL (A) licence un var lidot ar pasažieru vai kravas pārvadājumu lidmašīnām. Lai gan šie kursi neprasa augstāko izglītību, sevis pilnveidošanai iespējams apgūt bakalaura grādu aeronautikā vai aviācijā. 

Lai iegūtu labi apmaksātu darbu pazīstamā aviokompānijā nepietiek ar CPL (A) licenci. Daudzas aviokompānijas pieprasa ATPL licenci vai lidojuma stundas, kas mērāmas 4 ciparu skaitļos. ATPL licence ir augstākais punkts komerciālo lidojumu karjerā. Der arī atcerēties to, ka ar PPL (A) licenci nevar pelnīt. Šī licence der tikai personīgiem lidojumiem, apmaksātu darbu var iegūt ar CPL (A) vai ATPL licenci.

Ir vērts atcerēties arī to, ka pilota darbs ir ļoti atbildīgs un grūts. Dienā var būt pat 4-5 lidojumi, katrs līdz pat 3 stundām vai arī nakts lidojums 10 stundu garumā. Ja iepriekš neesi izmantojis kalendāru savas dienas plānošanai, tad šajā amatā tā ir neatņemama sastāvdaļa. Un ir arī atšķirība no ierastā darba laika ofisā, valsts brīvdienas un svētki ir aizņemtākās dienas aviokompānijām. Vasarā visi dodas atvaļinājumos, Ziemassvētkos ceļo pie savām ģimenēm, ir jārēķinās ar to, ka ne vienmēr varēs atpūsties tad, kad to dara tavi draugi. 

Pilota ikdiena sastāv no komunikācijas, tāpēc, ja iepriekš neesi bijis tas runātīgākais, tad šajā amatā to jāiemācās ātri. Iedomājies - 6 stundu lidojumā esi vienā kabīnē ar otru pilotu – par ko runāsiet? Bieži vien viena apkalpes komanda lido kopā vairākas dienas vai pat nedēļas. Uz to laiku kolēģi kļūst par taviem draugiem, kāds teiktu - pat par ģimeni. Pavadot laiku citā valstī, vienīgie zināmie cilvēki var būt tikai kolēģi, ar kuriem kopā var atpūsties, gaidot nākošo lidojumu. Tāpēc, ja esi atvērts un komunikabls cilvēks, tad darba ikdiena liksies patīkamāka. 

Lai arī pilota darbs nav no tiem vieglākajiem, tas noteikti ir viens no interesantākajiem! Tev tiek dota iespēja darīt to, kas patīk un paralēli apceļot pasauli, strādāt multikulturālā komandā, baudīt aviosabiedrības ekstras un pelnīt konkurētspējīgu atalgojumu. Taču, lai to sasniegtu ir jāiegulda liels darbs un līdzekļi. Lielākā daļa teorijas apmācību notiek patstāvīgi, tāpēc bez mērķtiecības un vēlmes neiztikt. Vai esi gatavs piepildīt savu bērnības sapni?


Autortiesības © Kravu-parvadajumi.eu. Visas tiesības aizsargātas. Pārpublicēt saturu drīkst oblagiāti norādot atsauci – https://kravu-parvadajumi.eu/