| Artūrs Kalniņš

Ķīnas loģistikas atkopšanās

Ķīnas loģistikas atkopšanās

Ķīnas loģistikas sektors piedzīvojis stabilu izaugsmi 2022. gada pirmajos piecos mēnešos. Palielinoties biznesa apjomam, pieaugot jauniem pasūtījumiem un straujākam kapitāla apgrozījumam, tas atgriežas uzplaukuma zonā.

Pirmajos piecos mēnešos rādītāji pieauguši par 3 % salīdzinājumā ar iepriekšējā gada attiecīgo periodu, sasniedzot 128,8 triljoniem juaņu (aptuveni 18,68 triljoniem eiro). Saskaņā ar Ķīnas loģistikas un iepirkumu federācijas (CFLP) datiem, indekss, kas izseko valsts loģistikas tirgus sniegumu, jūnijā bija 52,1%, pirmo reizi pakāpjoties virs 50% pēc trīs mēnešu ilgas uzturēšanās lejupslīdes zonā.

Ķīnas varas iestādes pēdējos mēnešos ir pastiprinājušas centienus novērst loģistikas blokādes, lai palīdzētu ekonomikai atgūties no Covid-19 uzliesmojumu ietekmes. Kopš maija epidēmijas situācija ir uzlabojusies, pakāpeniski atjaunojoties ražošanas un dzīves procesiem. 

Ķīnas loģistikas informācijas centra pētnieks Hu Hans skaidro loģistikas aktivitāšu pieaugumu ar pieaugošajām prasībām gan no rūpniecības, gan patēriņa frontēm.

Rūpniecības preču loģistika veido aptuveni 80 % no Ķīnas kopējās vērtības, kas maijā pārtrauca lejupslīdes tendenci. CFLP jaunākie dati liecina, ka rūpniecisko preču loģistika maijā reģistrēja 0,7 % pieaugumu salīdzinājumā ar iepriekšējā gada attiecīgo periodu. Tas bija pagrieziena punkts, kas iezīmēja pāreju no kritiena uz pieaugumu. Arī ar patēriņu saistītā loģistikas aktivitāte progresējusi. Valsts e-komercijas loģistikas aktivitātes vēl vairāk nostiprināja savu kāpumu jūnijā, ar to saistītajam CFLP indeksam maijā pieaugot par 2,8 procentpunktiem. Gada vidus iepirkšanās festivāla laikā lielākās Ķīnas e-komercijas platformas nodrošināja darījumu pieaugumu salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu, palielinoties mobilo tālruņu, sadzīves tehnikas un kosmētikas pārdošanas apjomiem.

Paredzams, ka Ķīnas loģistikas sektora un ekonomikas atveseļošanās kopumā turpināsies. Loģistikas uzņēmumu aptauja liecina, ka cilvēku optimisms par nepārtrauktu tirgus izaugsmi salīdzinājumā ar iepriekšējo mēnesi palielinājies par 1,2 procentpunktiem, sasniedzot rekordaugstu līmeni pēdējo četru mēnešu laikā. Ķīnas loģistikas tendenču apzināšana varētu palīdzēt loģistikas pakalpojumu sniedzējiem un nosūtītājiem pieņemt apzinātākus lēmumus par to, kurās Ķīnas tirgus apakšnozarēs ienākt vai kā plānot savu piegādes ķēdi.

Tā kā situācija joprojām ir gana saspringta un ierobežota, kapacitāte, visticamāk, neatgriezīsies pietiekamā līmenī. Piegādes ķēdēm būs jāizcieš vēl viens saspringts gads. Atkārtotu Covid-19 uzliesmojumu riski turpina apdraudēt loģistikas pakalpojumu piegādi gaisa, jūras un sauszemes piegāžu jomā. Nosūtītājiem piegādātāju un eksporta ostu dažādošana ir saprātīgs risinājums. Daži lielie nosūtītāji var apsvērt iespēju paplašināt loģistikas aktīvu īpašumtiesības. Tiek sagaidīts, ka lielākie e-komercijas uzņēmumi investēs gaisa pārvadājumos un apņemsies slēgt ilgtermiņa īpašus līgumus par kravu pārvadājumiem.

Tikmēr loģistikas pakalpojumu sniedzējiem šis būs vēl viens spēcīgs finanšu gads, taču ar ievērojamiem darbības izaicinājumiem. Svarīga ir digitalizācija un automatizācija, un loģistikas pakalpojumu sniedzējiem būtu divkāršoti ieguldījumi šajās jomās. Tiek sagaidīts, ka palielināsies ieguldījumi pētniecībā un attīstībā tiešās platformās piegādātājiem un klientiem. Lielākiem uzņēmumiem tas nesagādās problēmas, tomēr mazākie loģistikas dalībnieki var tikt izspiesti. Tiem jābūt īpaši uzņēmīgiem, lai meklētu nepieciešamo finansiālo atbalstu, lai nodrošinātu sevi ar kritiskām digitālajām iespējām. Pretējā gadījumā var nākties atklāt, ka nākamais labākais solis būtu sagatavot savu uzņēmumu pārdošanai, lai iegūtu vislabāko novērtējumu.

Pandēmijas atstātās sekas ir ievedusi Ķīnas loģistikas tirgu interesantā tā evolūcijas posmā. Neatkarīgi no tā, vai runa ir par tirdzniecību vai piegādes ķēdēm, iesakām jau laicīgi apzināt dažādus piegādātājus, lai nesaskartos ar loģistikas ķēdes problēmām. 2022. gada otrā puse vēl nav skaidra, tāpēc jābūt gataviem uz visu. 


Autortiesības © Kravu-parvadajumi.eu. Visas tiesības aizsargātas. Pārpublicēt saturu drīkst oblagiāti norādot atsauci – https://kravu-parvadajumi.eu/