| Super User

Kravas auto vadīšana tandēmā samazina izmaksas un uzlabo transportēšanas efektivitāti

Kravas auto vadīšana tandēmā

Parasti loģistikā katrai kravas automašīnai ir savs vadītājs. Tā tas iegājies sen un bijis gadiem ilgi. Taču nesen veikts KLU (Kühne Logistics University) pētījums liecina, ka atkāpšanās no šī principa kravu pārvadāšanas uzņēmumiem var nest būtiskus ieguvumus.

Pētījuma rezultāti liecina – izmantojot kravas automašīnās atsevišķus vadītājus pārmaiņus vai divu cilvēku komandu jeb tandēmu, kas brauc abi kopā, ik pa laikam mainot viens otru, var samazināt izmaksas un paaugstināt transporta efektivitāti. Tas attiecas arī uz valstīm ar augstiem ienākumiem un attiecīgi lielām autovadītāju algām. Tajā pašā laikā vadītāju komandu izmantošana nenozīmē, ka būs nepieciešams algot vairāk darbinieku.

Transportu nepieciešams izmantot maksimāli efektīvi

Efektīva autoparka pārvaldība ar pēc iespējas mazāk nobrauktām jūdzēm jau sen ir bijusi loģistikas prioritāte gan teorētiski, gan praksē. Tomēr viens no autotransporta aspektiem ir palicis bez ievērības: kā pieejamos autovadītājus optimāli sadalīt starp transportlīdzekļiem? Absolūtais vairums pārvadātāju galvenokārt izmanto tikai vienu cilvēku uz vienu transportlīdzekli. Parasti komandas tiek izmantotas tikai tad, ja pārvadājumi notiek nedrošās teritorijās vai ir kādas citas bažas par drošību.

Minētajā pētījumā, ko veica profesors Asvins Gēls (Asvin Goel) kopā ar saviem līdzautoriem – profesoru Tibo Vidālu (Thibaut Vidal, EPM, Monreāla) un doktoru Adrianu Lēndertu Koku (Adrianus Leendert Kok, Algorithmic R&D, ORTEC), tika noskaidrots, kur un kādos apstākļos, izmantojot šoferu komandu, nevis atsevišķus autovadītājus, kravas automašīnu pārvadājumi ir efektīvāki. 

Secinājums ir viennozīmīgs – vadītāju komandas (tandēma) izmantošana īpaši izdevīga ir garākos maršrutos. Viņi ātrāk sasniedz galamērķi, jo kravas automašīnai ir jāapstājas mazāk, lai ievērotu darba laika noteikumus. Katrs no autovadītājiem var efektīvi izmantot sev atvēlēto braukšanas laiku, ļaujot pāriniekam atpūsties, tādējādi līdz minimumam samazinot dīkstāves jeb obligātās atpūtas laiku.

Maršrutu un vadītāju atrašanās vietu optimizēšana ļautu samazināt izmaksas

Tomēr realitātē šī ideja vēl nav iemiesojusies. Daudzi pārvadātāji joprojām nevēlas izmantot vadītāju komandas. Daži ir nobažījušies par lielākām izmaksām vai par grūtībām atrast papildu autovadītājus. Turklāt viņiem trūkst piemērotu rīku, lai ātri un efektīvi atrastu labāko vadītāju izvietojumu. Kā apgalvo prof. Gēls, pētījumā tika izstrādāts jauns algoritms, kas ļauj vienlaikus optimizēt maršrutus un apkalpes lēmumus. Pateicoties šim algoritmam, kravu pārvadāšanas uzņēmumi var noteikt visefektīvāko maršrutu un vadītāju izvietošanas plānu un noteikt, vai plānotajiem maršrutiem būtu optimāli piemēroti atsevišķi vadītāji, šoferu tandēms vai abu risinājumu kombinācija.

Gandrīz visos pētījumā modelētajos scenārijos, izmantojot atsevišķus vadītājus un vadītāju komandas, tika panākts ievērojams izmaksu ietaupījums – pat īsos maršrutos. Tā kā vadītāji tandēma komandās var pārmaiņus sēsties pie stūres, tranzīta laiks (ieskaitot visus pārtraukumus un atpūtas periodus) bieži vien ir īsāks nekā gadījumos, kad visu ceļu veic viens braucējs. Tā rezultātā personāla nepieciešamība pat vadītāju komandas gadījumā ne vienmēr ir lielāka.

Pētījumā iegūtie dati ļauj būvēt jaunu pārvadājumu modeli nākotnei

Pētījuma kontekstā jaunā pieeja tika pārbaudīta ar anonīmiem datiem no klienta, kurš jau izmantoja ORTEC plānošanas rīkus. Dati ietvēra galamērķus, izplatīšanas centrus un vēlamos piegādes laikus. Lai gan procesi jau bija optimizēti atsevišķu vadītāju izmantošanai, šajā gadījumā iegūtie rezultāti varēja apstiprināt iespējamo izmaksu ietaupījumu vidēji par 0,8 līdz 3,5 procentiem, kas tika sasniegts, izmantojot vadītāju komandas daļai transportlīdzekļu parka. Papildu testa scenāriju laikā tika panākts ietaupījums vidēji no 5,6 līdz 7,2 procentiem. Ņemot vērā parasti ļoti mazās peļņas normas transporta nozarē, šie ietaupījumi var radīt ievērojamu konkurences priekšrocību.

Kopumā KLU pētījumā ir uzsvērts fakts, ka optimāla vadītāju izmantošanas plānošana piedāvā kravu pārvadāšanas uzņēmumiem milzīgu potenciālu to izmaksu samazināšanai. Attiecīgi viņiem, par spīti pašreiz spēkā esošajiem ieradumiem kategoriski neizmantot šoferu komandas, ir vērts šo praksi pārtraukt. Jo pat situāciju modelējumos, kad tika ņemtas vērā autovadītāju ārkārtīgi augstās algas, daudzos gadījumos eksperimenti ar vadītāju komandām uzrādīja zemākas kopējās izmaksas.

Izmantotie materiālihttps://www.the-klu.org/


Autortiesības © Kravu-parvadajumi.eu. Visas tiesības aizsargātas. Pārpublicēt saturu drīkst oblagiāti norādot atsauci – https://kravu-parvadajumi.eu/