| Super User

Kravas automašīnas kā trolejbusi

Kravas automašīnas kā trolejbusi

Vai kādreiz esat aizdomājušies, kā būtu, ja kravas automašīnas pārvietoties līdzīgi kā trolejbusi? Pa noteiktu maršrutu un ar iespēju pievienoties elektrības padevei?

Eiropas Savienība pieprasa kravu pārvadājumu nozarē par 15 procentiem samazināt CO2 izmešu daudzumu līdz 2025. gadam, bet par 30 procentiem līdz 2030. gadam. Siemens Connected eMobility Corporate Core Technology ir gatavi izmēģināt tā saucamo “eHighway” jeb elektrisko lielceļu. Kā uzskata izstrādātāji, tas varētu sniegt ievērojamu ieguldījumu nosprausto mērķu sasniegšanā. Neskatoties uz uzņēmumu centieniem, kravu pārvadāšanā vairāk izmantot elektrificētus transportlīdzekļus, eksperti joprojām uzskata, ka kravas automašīnu skaits uz ceļiem tikai palielināsies, nevis samazināsies. Piemēram, Vācijas Oeko-Institut prognozē, ka vairāk nekā puse kravu pārvadājumi joprojām notiks pa autoceļiem. 

No kopējā automašīnu daudzuma aptuveni 25 procentus oglekļa dioksīda rada kravas automašīnas un autobusi. Elektrificēti tālsatiksmes kravu pārvadājumi varētu nodrošināt nākotni bez emisijām. Siemens pētnieki uzskata, ka elektrifikācija visefektīvāk spēj izmantot jaudu, pateicoties augstas efektivitātes un konversijas zudumu kombinācijai. Tomēr elektriskas kravas automašīnas rada izaicinājumus akumulatoru ražotājiem. Patlaban kravas automašīnas bez uzlādes spēj nobraukt aptuveni 500 kilometrus. Papildus jauda ceļā būtu ideāls risinājums. Iedomāsimies, ka ceļa garums, piemēram, ir 700 kilometri, taču elektro kravas automašīna spēj nobraukt vien 500 kilometrus bez uzlādes. Bet, ja kādu ceļa posmu kravas automašīnai būtu iespējams pieslēgties elektrībai līdzīgi kā trolejbusiem? Kravas piegādi varētu veikt vienā dienā un nebūtu nepieciešams kravas automašīnu uzlādēt.

Jāatceras, ka elektirsko kravas automašīnu uzlādei jābūt ērtai un tajā pat laikā ātrai. Kravas automašīnu šoferiem ir dažādi noteikumi, kas regulē viņu darbu, piemēram, atpūtas pauzes. Tātad 45 minūšu atpūtas pauzes laikā kravas automašīnas baterijai ir jābūt pietiekami pielādētai. Siemens jau šobrīd piedāvā stacijas ar lielāku uzlādes jaudu. Tādējādi arī lielus akumulatorus var pietiekami uzlādēt noteiktajā 45 minūšu atpūtas periodā, kura laikā kravas automašīnai nepieciešams stāvēt uz vietas. 

Siemens Mobility eHighway būtu iespējams izmantot gan hibrīd auto, kā arī elektriskie kravas transportlīdzekļi. Kravas automašīnas automātiski spētu pieslēgtie vadu līnijām līdzīgi kā vilcieni un trolejbusi. Šī tehnoloģija jau ir pierādījusi sevi dažādos izmēģinājuma projektos. “Mēs izmantojām savas zināšanas dzelzceļa elektrifikācijā, lai izstrādātu dzīvotspējīgu risinājumu ceļiem,” komentēja eHighway vadītājs Hasso Grünjes. Ja eHighway tiktu ieviest lielākajos auto tīklos, tas tūlītēji spētu atrisināt dažādus ar elektro uzlādi saistītos jautājumus. Kamēr kravas automašīnas ir kontaktā ar elektrolīniju, automašīnas akumulators nepatērē jaudu un var pat tikt uzlādēts. 

Taču bez pareiza infrastruktūras līmeņa šo projektu pa visam noteikti nebūs iespējams īstenot. Svarīga būs pareizs slodzes sadalījums, kā arī izaicinājums būs jaudas problēma. Jau šobrīd tiek veikti izmēģinājumi. Darmštates Tehniskās universitātes inženierzinātņu institūta pētniekiem vāc un analizē datus, lai zinātniski spētu novērtēt e-šosejas attīstību. Kopš februāra sākuma tiek izmantota 17 kilometrus garā e-šoseja Frankfurtē, pārvadājot preces uz Frankfurtes lidostu un no tās. Ar datu reģistrētāja palīdzību kravas automašīnā tiek nosūtīti dati par vairāk nekā 150 parametriem, piemēram, akumulatora uzlādes stāvokli. Turklāt pētnieki ik nedēļu veic intervijas ar kravas automašīnu šoferiem. 

Šī tehnoloģija ir ekonomiski izdevīga un vides ziņā īpaši pievilcīgs risinājums kravu pārvadātājiem. Bet, ir viens bet. Investīcijas jāsāk jau tagad, lai spētu izveidot un izstrādāt jaudīgu elektroapgādes infrastruktūru un tīkla savienojumu. Vēl nav skaidrs, kad e-šoseja varētu būt pieejama plašākai sabiedrībai, taču skaidrs ir viens - tā noteikti kļūs par vienu no lielākajiem CO2 emisiju samazinātājiem.


Autortiesības © Kravu-parvadajumi.eu. Visas tiesības aizsargātas. Pārpublicēt saturu drīkst oblagiāti norādot atsauci – https://kravu-parvadajumi.eu/