| Super User

Kravas automašīnu vadītāju trūkums rada jaunus izaicinājumus

Kravas automašīnu vadītāju trūkums

Pēc haosa izraisīšanas Apvienotajā Karalistē kravas automašīnu vadītāju trūkums drīz varētu skart arī pārējo Eiropu.

Eksperti saka, ka kravas automašīnu vadītāju trūkums, kas nomocījis Apvienoto Karalisti, nav tikai Lielbritānijas problēma, pavisam drīz tas varētu skart arī Eiropu, kas novedīs līdz iespējamām piegādes ķēdes problēmām. Apvienotajā Karalistē kravas automašīnas vadītāja vidējā alga ir aptuveni 30 000 mārciņu, savukārt Vācijā atalgojums ir aptuveni 41 000 eiro gadā liecina Salary Expert dati. Kādēļ radies vadītāju trūkums? 

Septembra beigās pie Lielbritānijas degvielas uzpildes stacijām stāvēja garas automašīnu rindas – visiem gribētājiem pat degvielas nepietika. Dēļ plašsaziņas līdzekļos izskanējušām problēmām tika sacelta pamatīga panika, kas izplatījās visā valstī, cilvēkiem masveidā dodoties uz benzīntankiem, lai iepirktu degvielas rezerves. Daudzas stacijas tika aizslēgtas, jo vienkārši nebija degvielas ko pārdot. Cilvēkiem nācās doties pat 100 kilometrus līdz tuvākajai stacijai. Iemesls pavisam vienkāršs - trūka kravas automašīnu vadītāju, kas varētu piegādāt degvielu.

Brexit tiek uzskatīts par vienu no galvenajiem smago kravas transportlīdzekļu vadītāju trūkuma iemesliem, lai gan problēmas šajā nozarē ir dziļākas un sastopamas visā Eiropā. Iemesli ir dažādi, piemēram, pensionēšanās vecums, darba noteikumu maiņa, pandēmija, zems atalgojums un autovadītāju aiziešana no kravu pārvadājumu nozares. Eksperti jau vairākus mēnešus ir brīdinājuši par vadītāju trūkumu. Apvienotajā Karalistē smago kravas automašīnu vadītāju trūkums pašlaik ir 100 000, pirms pandēmijas tika uzskatīts, ka trūkst vairāk nekā 60 000 autovadītāju. Citviet Lielbritānijā pandēmijas laikā radās piegādes ķēdes problēmas, jo kravas automašīnu vadītāji nevarēja bez raizēm iebraukt vai izkļūt no valsts, izraisot garas rindas pie ostām un robežām, izraisot pārtikas un medikamentu trūkumu. Problēmas, kas saistītas ar Brexit un Apvienotās Karalistes jaunajām tirdzniecības attiecībām ar Eiropas Savienību ir saasinājušas situāciju. Eksperti un nozares vadītāji saka, ka viņi ir brīdinājuši valdību par sekām, kā Brexit ietekmēs valsts darbaspēku, jo vairākas galvenās nozares ir atkarīgas no Eiropas strādniekiem, piemēram, lauksaimniecība, veselības aprūpe un kravu pārvadājumi. Nespēja piesaistīt sezonas darbiniekus īpaši satrauc lauksaimniekus, kuri saka, ka saskaras ar situācijām, kad pieredzējušu darbinieku trūkuma dēļ nevar novākt ražu vai pārstrādāt lopus.

Apvienotā Karaliste nav vienīgā, kura saskarās ar autovadītāju trūkumu, un eksperti brīdina, ka pārējā Eiropa drīzumā var saskarties ar kravas automašīnu vadītāju trūkumu. Lai gan Brexit ir ietekmējis Apvienoto Karalisti, tomēr Eiropas pārvadājumu nozare saskaras ar ilgstošu problēmu darbinieku trūkuma ziņā. Loģistikas sektorā trūkst kvalificēta personāla, piemēram, kravas automašīnu vadītāju, kā arī apmācītu lokomotīvju vadītāju, iekšzemes navigācijas darbinieku, termināļu darbinieku, kā arī vadības darbinieku. Uzņēmums Transport Intelligence augustā publicēja pētījumu, kurā aplūkots “Eiropas autovadītāju trūkums”, kurā tā novērtēja trūkumu nopietnību dažādās Eiropas valstīs, kas, pēc uzņēmuma teiktā, pēdējos gados ir pieaugusi. Tiek lēsts, ka visā Eiropā kopējais autovadītāju trūkums šobrīd pārsniedz 400 000, un vissmagāk skartās Eiropas valstis ir Polija, Apvienotā Karaliste un Vācija.

Tādi faktori kā smago kravas automašīnu pārbaužu kavēšanās, licenču apstrādes ilgais laiks, novecojošs darbaspēks un nepietiekams jauno darbinieku skaits un darba apstākļi nozari nomoka jau daudzus gadus. Apvienotās Karalistes pieredze liecina, ka nav jāpaiet ilgam laikam, lai sabiedrība sāktu iepirkties panikā, parādoties pirmajām iespējamā deficīta pazīmēm, un britu valdības aicinājumam britiem nekrist panikā, šķiet, ir pretējs efekts.


Autortiesības © Kravu-parvadajumi.eu. Visas tiesības aizsargātas. Pārpublicēt saturu drīkst oblagiāti norādot atsauci – https://kravu-parvadajumi.eu/