| Artūrs Kalniņš

Kravas lidmašīna bez pilotiem

Kravas lidmašīna bez pilotiem

Avio kravu pārvadājumi drīz varētu sasniegt pavisam citu līmeni. Esam dzirdējuši par bezpilota lidaparātiem, kuri piegādā dažādas sīkpakas un neliela izmēra sūtījumus.

Nu laiks pienācis arī kravas lidmašīnām bez pilota. Konceptu izstrādāja bulgāru brāļu Konstantīna un Svilena Rangelovu ideja. Ideja aizsākās brīdī, kad 2013. gadā Amazon sāka nodarboties ar kravu piegādēm, izmantojot dronus. Atšķirīgas dizains Dronamics ļauj atšķirties no citiem kravas bezpilota lidaparātu ražotājiem, kuri parasti veic vieglāku kravu piegādi īsākos attālumos. Pēc uzņēmuma domām, lidmašīna samazina kopējās izmaksas līdz pat 50%, salīdzinot ar konkurējošām kravas lidmašīnām, daļēji pateicoties tās izgatavošanas materiāliem. 

Uzņēmums Dronamics vairāku gadu garumā izstrādājis lidaparātu bez pilota kabīnes. Lidmašīna pilnībā spēs lidot bez cilvēka atrašanās uz tās. Tradicionāli avio kravu pārvadājumi ar vienu lielu lidmašīnu kravas nogādā konkrētajā lidostā, kravas automašīnās tās savāc un nogādā šķirošanas centrā. Vēlāk jau preces nonāk konkrētajās noliktavās dažādās pilsētās. Bet kāpēc uzreiz nenogādāt preces pēc iespējas tuvāk? Tā iespējams ietaupīt gan laiku, gan samazināt kravas automašīnu radītās CO2 emisijas. Visā Eiropā kopumā ir aptuveni 3000 lidlauku – pietiekami liels lidlauku skaits, lai kravas spētu piegādāt pēc iespējas tuvāk saņēmējam. Black Swan var nolaisties arī uz īsiem skrejceļiem, tostarp bez seguma, tāpēc tas var būt daudz elastīgāks un piekļūt tādām vietām, kur ierastās kravas lidmašīnas nespētu nolaisties.

Black Swan, jeb Melnais Gulbis būvēts no kompozītmateriāla. Šī lidmašīna lidos aptuveni 6 kilometru augstumā – zem ierastās gaisa satiksmes līmeņa. Dronamics uzskata, ka šī ir vispiemērotākā gaisa zona, jo šobrīd tā ir praktiski neizmantota. Lidmašīnas lido augstāk, savukārt helikopteri un droni – zemāk. Melnā gulbja kopējā kravnesamība būs 350 kg. Tas noteikti nav daudz, taču, ņemot vērā galveno lidaparāta uzdevumu, visai pietiekama. Galvenais lidaparāta uzdevums ir nodrošināt piegādes starp pilsētām. Lidmašīna pārvadās ne tikai atsevišķas viena nosūtītāja preces, bet arī atsevišķas pakas, ļaujot tai ienākt arī e-komercijas tirgū. 

Lidmašīna, kas tiks masveidā ražota Vācijā un Austrālijā, darbojas ar 100% ilgtspējīgu aviācijas degvielu (SAF). Tas veicinās ātrāku un videi nekaitīgāku kravas pārvadāšanas veidu un radīs par 60% mazāk emisiju. Vai šādam lidaparātam ir nākotne? Pa visam noteikti, ka jā. Vācijas loģistikas gigants Hellmann vēlas savienot Grieķijas salas. Loģistikas gigants Hellmann ir gatavs sākt izmantot šos lidaparātu jau šobrīd. Hellmann neuzskata, ka tradicionālie gaisa kravu pārvadājumi saskartos ar konkurenci, taču uzskata, ka lidaparāts ļaus Helmanam pārvietot preces, kuras iepriekš tika pārvietotas pa autoceļiem. Grieķijas salu savienošana ir viens no Hellmann tuvākajiem nospraustajiem mērķiem. Lidaparāti kursēs biežāk nekā prāmji, un tos var izmantot, lai sadalītu piegādes vairākās pakās, lai spētu palielināt piegāžu biežumu. Tas piedāvā ātrumu un elastību. 

Dronamics apgalvo, ka tās lidmašīnu darbības rādiuss ir 2500 km, kas nozīmē, ka visa Rietumeiropa ir tās darbības rādiusā. Tas var aptvert ASV kontinentālo daļu, diagonāli Karību jūrā, Dienvidķīnas jūru un visu Eiropu – tātad lidaparāts lieliski spēj iekļauties globālajā ģeogrāfijā! Kamēr Bulgārijā jau lido mazākas bezpilota lidaparāta versijas, pilna mēroga prototipam plānots sākt kursēt 2023. gada sākumā. Dronamics uzsver, ka Eiropas aviācijas un kosmosa regulators ir informēts par plānotajām darbībām - tai ir piešķirta ierobežota darbības licence. 

Kad Black Swan būs gatavs darbam, Dronamics plāno to ekspluatēt kā pasaulē pirmo lidaparātu, sākot ar lidojumiem ap Vidusjūru, piemēram, Grieķijā vai Kiprā. Kamēr Dronamics jau ir izlaidusi ceturtdaļas izmēra prototipu, paredzams, ka pilna izmēra Black Swan pirmais lidojums tiks veikts tuvākajos mēnešos. Viens no lidaparāta izstrādātajiem Svilens Rangelovs teicis, kad tas notiks, viņš šķirsies no savas 8 gadu audzētās bārdas. Nu ko – bārdas laiks ir skaitīts!


Autortiesības © Kravu-parvadajumi.eu. Visas tiesības aizsargātas. Pārpublicēt saturu drīkst oblagiāti norādot atsauci – https://kravu-parvadajumi.eu/