| Super User

Kravu apgrozījums pagājušajā gadā sarucis par 20 – 30%

Kravu apgrozījums pagājušajā gadā sarucis par 20 – 30%

Covid-19 pandēmijas dēļ 2020. gadā kravu apgrozījums ir samazinājies par 20 – 30 %, salīdzinot ar 2019. gadu. Ir samazinājies arī izsniegto licences kartīšu, Eiropas Kopienas atļaujas kopiju, digitālā tahogrāfa karšu un starptautisko atļauju skaits.

Īpaši liels kritums vērojams starptautisko pasažieru pārvadājumu nozarē, jo pērn praktiski nenotika starptautiskie pārvadājumi ar autobusiem, izņemot kādu laiku vasarā. Tāpat zināmu iespaidu atstāja neviennozīmīgi vērtētā Mobilitātes pakotne, kas stājās spēkā 2020. gadā. No vienas puses, transportlīdzekļa vadītājam tā piešķir lielāku elastību attiecībā uz darba un atpūtas laika uzskaiti, bet, no otras puses, autopārvadātājiem tiek uzlikti jauni pienākumi, kas rada papildu izmaksas.

Pandēmija radījusi dažādus sarežģījumus autopārvadājumu nozarē

Kā jau šī gada sākumā ziņoja Autotransporta direkcija, Covid-19 pandēmija ir būtiski ietekmējusi autopārvadājumu nozari, jo pērn, salīdzinot ar 2019. gadu, kravu apgrozījums ar autotransportu ir samazinājies par 20 – 30%. Lai gan starptautiskie kravu pārvadājumi nevienā valstī pandēmijas laikā pilnībā ierobežoti netika, tomēr ir ievērojami palielinājusies autopārvadājumu veikšanas izmaksu sadaļa, jo ir jānodrošina personīgie aizsarglīdzekļi, jāievēro dažādi papildu ierobežojumi un kontroles procedūras, kas palielina reisa ilgumu. Samazinoties preču un pakalpojumu pieprasījumam visās valstīs, ir palielinājies bez kravas veikto braucienu skaits. Tāpat klienti nereti kavē samaksu par saņemto autopārvadājumu pakalpojumu, kas izraisa apgrozāmo līdzekļu nepietiekamību, kas īpaši nozīmīgi ir mazajiem uzņēmumiem. Saskaņā ar dažādu ekspertu aplēsēm, būs nepieciešami aptuveni trīs gadi, lai autopārvadājumu nozare atkoptos periodāpēcpandēmijas, jo šobrīd piegādes ķēdes ir izjauktas,kā arī ievērojami sarucis pieprasījums pēc starptautisko autopārvadājumu pakalpojumiem.
2020. gada beigās Latvijā bija reģistrēti 5392 licencēti uzņēmumi, kas nodarbojas ar pasažieru un kravu komercpārvadājumu veikšanu gan iekšzemē, gan starptautiski. 86,9% no tiem nodarbojas ar starptautisko kravu pārvadājumiem, bet 5% veic kravas pārvadājumus Latvijas teritorijā. 8,1% sastāda pasažieru pārvadātāji. Salīdzinot ar 2019. un 2018. gada beigām, licenču skaits ir palielinājies par attiecīgi 4% un 8%. Savukārt licences kartīšu skaits un Eiropas Kopienas atļaujas kopiju skaits, kas tiek izsniegtas uz katru transportlīdzekli, ar ko tiek nodrošināti kravu un pasažieru komercpārvadājumi, ir samazinājies. 2020. gada decembra beigās spēkā esošas bija 8419 licences kartītes un 14 886 EK atļaujas kopijas, kas ir par attiecīgi 2% un 4% mazāk, salīdzinot ar 2019. gada beigām, un par attiecīgi 1% un 3% mazāk nekā 2018. gadā.Lielākais kritums, vērtējot pēc izsniegto EK atļaujas kopiju skaita, vērojams pasažieru pārvadājumu nozarē – vīrusa izplatības un ierobežojošo pasākumu rezultātā starptautiskajiem pasažieru pārvadājumiem izsniegto EK atļaujas kopiju skaits ir samazinājies pat par 48%, salīdzinot ar 2019. un 2018. gadu.

Sarucis Latvijas autopārvadātājiem izsniegto atļauju skaits

2020. gadā kopumā Latvijas autopārvadātājiem tika izsniegtas 77 906 vienreizējās atļaujas starptautisko kravu autopārvadājumu veikšanai, kas ir par 10% mazāk nekā 2019. gadā. Tāpat kā citus gadus, arī pērn vislielākais pieprasījums bijis pēc Krievijas atļaujām – Latvijas pārvadātājiem tika izsniegtas53 124 atļaujas. Liels pieprasījums bija arī pēc Baltkrievijas (19 282), Kazahstānas (1507) un Ukrainas (1381) atļaujām. Tāpat liels kravu apjoms tiek vests arī uz Vāciju, Franciju, Skandināvijas un Baltijas valstīm, uz kurām atļaujas nav nepieciešamas.
2020. gadā kopumā tika izsniegtas 5568 digitālā tahogrāfa kartes, kas ir pat par 47% mazāk salīdzinājumā ar 2019. gadu, un šis rādītājs ir viens no tiem, kas parāda negatīvās tendences autopārvadājumu tirgū. Tāpat pērn tika izsniegti 3966 pašpārvadājuma sertifikāti, kas ir par 3% mazāk nekā 2019. gadā.

Bažas raisa jaunie Mobilitātes pakotnes nosacījumi

2020. gada 20. augustā spēkā stājās tā Mobilitātes pakotnes daļa, kurā galvenās izmaiņas saistītas ar autopārvadājumu jomas sociālo jautājumu regulējumu. Tā ietvaros transportlīdzekļa vadītājam tiek piešķirta lielāka elastība attiecībā uz darba un atpūtas laika uzskaiti, bet autopārvadātājiem tiek uzlikti jauni pienākumi transportlīdzekļa vadītāja darba organizēšanā, kas rada papildu izmaksas.
Lielākā daļa izmaiņu stāsies spēkā 2022. gadā, tajā skaitā prasība ik pēc astoņām nedēļām transportlīdzekli nogādāt uzņēmuma reģistrācijas valstī, kā arī nosakot “miera periodu” kabotāžas pārvadājumu ietvaros, kad pārvadājumus konkrētajā valstī veikt nedrīkstēs. Tas, kā uz šo uzņēmējdarbības kritēriju reaģēs pārvadātāji, būs saprotams šī gada beigās, lemjot par to, kurā valstī turpmāk veidot savu uzņēmējdarbību. Šobrīd tiek gaidīts Eiropas Komisijas ietekmes novērtējums prasībai par transportlīdzekļa atgriešanu reizi astoņās nedēļās. Autotransporta direkcija uzskata,ka tas ir pretrunā ar Eiropas Savienības zaļo kursu, jo pieaugs “tukšo braucienu” jeb braucienu bez kravas skaits, palielinot izmaksas un kaitīgo izmešu daudzumu. Šis nosacījums visā Eiropas Savienībākopumā palielinās CO2 emisiju apjomu par vēl trīs miljoniem tonnugadā. Ņemot vērā Latvijas ģeogrāfisko izvietojumu un tirgus lielumu, ir vairāki nosacījumi, kas Latviju nostāda nekonkurētspējīgākos un nevienlīdzīgākos apstākļos, salīdzinot ar citām Eiropas valstīm.

Dažu uzņēmumu stāsts – tiekam pāri visām grūtībām

Tomēr kravu pārvadātāji gan Latvijā, gan Eiropā turpina savu darbu un ir gatavi strādāt un attīstīties arī turpmāk. Turpinājumā ieskats par dažu gan vietējo, gan starptautisko kravas pārvadāšanas un loģistikas uzņēmumu rašanos un darbošanos dažādos laikos un teritorijās.

Loģistikas milzis DHL tika dibināts 1969. gadā, un pie tā šūpuļa stāvēja Adrians Dalsejs, Lerijs Hilbloms un Roberts Linns. Tolaik viņiem nebija nekādu nākotnes vīziju, taču jaunais uzņēmums radīja sava veida loģistikas pasaules revolūciju, un šobrīd DHL ir pasaules vadošais loģistikas uzņēmums. Tas veic starptautiskos kravu pārvadājumus gan pa gaisu, gan jūru, gan ar auto, gan pa dzelzceļu. Tāpat DHL nodarbojas ar paku, dokumentu un starptautiskā pasta pārvadājumiem, kā arī piedāvā loģistikas risinājumus un īpašu kompetenci.

400 000 DHL darbinieku vairāk nekā 220 valstīs un teritorijās ik dienu strādā, lai palīdzētu cilvēkiem šķērsot robežas, sasniegt jaunus tirgus un paplašināt savu uzņēmējdarbību. Kāarī – vienkāršinosūtīt vēstuli vai paciņu saviem mīļajiem. Uzņēmuma gadā piegādāto paku apjoms sasniedz 1,614 miljardus. Tā darbības mērķis ir veidot saikni starp cilvēkiem un uzlabot dzīves. Šī apņemšanās vada uzņēmuma centienus un atbildības sajūtu, uzsver tā vērtības, koncentrē misiju un rada vērtību ilgtermiņā.
Šāda mērķa īstenošana prasa, lai visas DHL biznesa dimensijas būtu ilgtspējīgas. Tādēļ viņi apņēmušies līdz 2050. gadam sasniegt neto nulles emisijas, nodrošinot tīru darbību klimata aizsardzībai. Veicamo pasākumu nodrošināšanai jaulīdz 2030. gadam tiek solīts ieguldīt papildu 7 miljardus eiro, ar kuru palīdzībutiks palielināta ilgtspējīgas aviācijas degvielas izmantošana, visas jaunās ēkas tiksprojektētasCO2 neitrālas, kā arī sola piedāvāt visaptverošu videi draudzīgu produktu portfeli un elektrificēt 60% no pēdējās jūdzes piegādes.

Paralēli DHL cenšas būt lieliska darba vieta jebkuram, lai visiem darbiniekiem nodrošinātu drošu, iekļaujošu un saistošu darba vidi. Uzņēmums sola veicināt kultūru “drošība pirmajā vietā” un radīt patiesi daudzveidīgu un iekļaujošu vidi.

SIA „Kreiss” ir Latvijas uzņēmums, kas ir viens no nozīmīgākajiem kravu pārvadājumu pakalpojumu sniedzējiem Eiropā. Uzņēmums nodrošina pilnu loģistikas pakalpojumu klāstu starp jebkuru Eiropas un NVS valsti. „Kreiss” uzsver arī to, ka katru pakalpojumu sniedz, lai nodrošinātu vislabāko sadarbību ar klientiem. Uzņēmums pārvadā plašu preču klāstu – īstermiņa preces, temperatūras režīma kravas, medicīnas preces un kosmētiku, bīstamas/ADR kravas, elektroniku un īpaši vērtīgas kravas, gan parastās, gan saliktās kravas.

Uzņēmumam ir biroji un transporta partneri arī Maskavā (Kreiss Vostok) un Uraļskā, Kazahstānā (Kreiss Asia). „Kreiss” nemitīgi atjaunina un attīsta savu autoparku. Tā sastāvā ir refrižeratoru puspiekabes, tentu puspiekabes, divu līmeņu puspiekabes, Bi-thermal puspiekabes, kā arī konteineru šasijas. Uzņēmums lepojas ar sasniegto, tostarp pēdējā laikā paveikto – vairāknekā 195 000 veiksmīgu pārvadājumu 2020. gadā, kura apgrozījums sasniedza vairāk nekā 160 miljonus eiro, kā arī ar uzticamiem sadarbības partneriem Eiropā, NVS un Āzijas valstīs. SIA „Kreiss” raksturo tādas vērtības kā kvalitāte, profesionalitāte un ekoloģija.

DB Schenker darbojas jau vairāk nekā 140 gadus. Tas ir globāls loģistikas nozares līderis, kas atbalsta rūpniecību un tirdzniecību globālajā preču apritē, izmantojot sauszemes transportu, vispasaules gaisa un jūras pārvadājumus, līguma loģistikas un piegādes ķēdes pārvaldību. Integrēta loģistika darbojas pasaules vissvarīgākajos ceļu krustpunktos, kur preču aprite rada efektīvu saikni starp pārvadātājiem. DB Schenker pievienotās vērtības pakalpojumi nodrošina, ka preču aprite notiek netraucēti, piegādes ķēdes saglabā ekonomiskumu un ir optimizētas panākumiem.

Uzņēmums ieņem vadošās pozīcijas autotransporta, tehnoloģiju, patēriņa preču, gadatirgu loģistikas, īpašās transportēšanas un īpašo pasākumu jomās.Tā apņemšanās ir piedāvāt inovatīvus piegādes ķēdes risinājumus, kas met izaicinājumu ierastajai kārtībai. DB Schenker rīcībā ir vairāk nekā 74 100 darbinieku un aptuveni 2100 atrašanās vietas visā pasaulē.
Ar aptuveni 21 500 darbiniekiem 430 filiālēs DB Schenker ir Eiropas sauszemes transporta līderis. Tā iekšējā uzņēmējdarbības vienība savieno vissvarīgākos ekonomiskos reģionus vairāk nekā četrdesmit Eiropas valstīs ar aptuveni 32 000 regulārajiem ģenerālkravu pārvadājumiem ik nedēļu.DB Schenker piedāvā klientiem laika un izmaksu ziņā optimizētus ģenerālkravu, daļēju kravu un pilnu kravu pakalpojumus. Uzņēmuma labi attīstītais tīkls Eiropā ļauj piedāvāt pakalpojumus no viena avota, kas atbilst tā nemainīgi stingrajiem un sertificētajiem kvalitātes standartiem.
Svarīgu lomu DB Schenker darbībā ieņem arī gaisa/jūras kravu pārvadājumi. Uzņēmums darbojas vairāk nekā 800 vietās pasaulē un nodarbina aptuveni 13 000 cilvēku. Tas organizē aptuveni 1200 čartera reisu gadā ar vadošajām aviokompānijām, savienojot bāzes visos kontinentos. Kā viens no gaisa kravu pārvadājumu nozares pionieriem DB Schenker tagad ir inovatīvu gaisa kravu pārvadājumu koncepciju līderis.

Jaunākie skaitļi: Aptuveni 107 130sūtījumu Eiropas sauszemes transportā, eksportēts 1,18 tūkstoši tonnu gaisa kravu, kā arī jūras pārvadājumu eksporta apjomsvairāk nekā 2,29 miljoni TEU apmērā, apmēram 750 noliktavas ar vairāk nekā 8,4 miljoniem kvadrātmetru telpu apjomu.

Ursus Forwarding ir 2007. gadā Latvijā dibināts loģistikas pakalpojumu uzņēmums, kas savus klientus nodrošina ar dažādiem loģistikas risinājumiem visā pasaulē. 2012. gadā, paplašinot uzņēmuma darbību, durvis vēra tā Igaunijas filiāle Ursus Forwarding OÜ. Ikdienas darbā notiek aktīva sadarbība starp Latvijas un Igaunijas filiāļu pārdošanas un transporta nodaļām, tādēļ līdz ar Igaunijas filiāles atklāšanu tas faktiski ir kļuvis par starptautisku uzņēmumu.

Ursus Forwarding ir 100% Latvijas kapitāla uzņēmums. Aptuveni 80% Ursus Forwarding veikto pārvadājumu ir auto kravu pārvadājumi, tostarp arī lielgabarīta (negabarīta) kravu pārvadājumi. Jūras kravu pārvadājumi, avio kravu pārvadājumi un dzelzceļa kravu pārvadājumi veido aptuveni 20% no kopējā pārvadāto kravu apjoma. Ursus Forwarding sniedz pakalpojumus gan vietējiem, gan ārvalstu uzņēmumiem. Kompānijas plašo klientu loku veido uzņēmumi no 32 dažādām pasaules valstīm. Tā rēķinā jau ir vairāk nekā 80 000 izpildītu pasūtījumu.

Ursus Forwarding komanda apvieno labākos nozares speciālistus ar iespaidīgu pieredzi visdažādākās sarežģītības kravu pārvadājumu organizēšanā un koordinēšanā. Tie ir profesionāļi, kuri lieliski orientējas loģistikas procesos, pārzina nozares likumdošanas aktus un kravas transporta tehniskās nianses. Vairāk nekā 14 gadu ilgajā un veiksmīgajā uzņēmuma praksē gūtās zināšanas un pieredze ļauj pareizi un operatīvi reaģēt jebkurā nestandarta situācijā, nepakļaujot savus klientus nevajadzīgu problēmu risināšanai.

UG TRANS dibināts 2011.gadā ar mērķi piedāvāt ātrus, uzticamus un drošus kravu pārvadājumus un ar tiem saistītos pakalpojumus. Šobrīd uzņēmums ar savu profesionālo darbu un pieredzējušo komandu ir ieņēmis stabilu vietu Baltijas tirgū. UG TRANS lepojas ar plašu Eiropas, Skandināvijas, NVS valstu tīklu, kurā tiek veikti kravu pārvadājumi. Uzņēmums piedāvā kravu pārvadājumu pakalpojumus, kas klientam sniedz iespēju pārvietot kravu uz jebkuru vietu pasaulē. Kravu pārvadājumi tiek veikti gan ar uzņēmuma autotransportu, gan arī, izmantojot plašu sadarbības partneru loku visā pasaulē.UG TRANS profesionālā komanda palīdz nokārtot visas nepieciešamās formalitātes, lai krava bez aizķeršanās un iespējami ātrākā laikā sasniegtu mērķi.

UG TRANS piedāvā  sauszemes, jūras un avio kravu pārvadājumus. Klientu atzinība ir uzņēmuma motivācija turpmākai izaugsmei. UG TRANS spēja sniegt pilnu loģistikas pakalpojumu ciklu un rast risinājumu jebkuram nestandarta projektam ir gadu laikā uzkrātās pieredzes rezultāts, kas liek klientiem atkal un atkalizvēlēties uzņēmuma pakalpojumus.

SIA “M Sped” dibināta 1996.gadā, piedāvājot pilno un salikto kravu pārvadājumus ar autotransportu. Kravu pārvadājumi tiek veikti no un uz Eiropu, izmantojot modernas VOLVO, MERCEDES BENZ un SCANIA kravas automašīnas. Pamatvirzieni ir Vācija, Holande, Beļģija, Francija un Itālija.Apzinoties kvalitatīvas un augsti ražīgas tehnikas vērtību,uzņēmums iegulda ievērojamus līdzekļus autotransporta parka papildināšanā un atjaunošanā. Katru gadu autoparks tiek palielināts par vairākām vienībām, kā arī 3 – 4gadus vecas automašīnas tiek mainītas pret jaunām.
Pateicoties racionālam sava autotransporta izvietojumam, uzņēmums 12 – 24 stundu laikā spēj reaģēt uz klientu nepieciešamību uzņemt preces jebkurā Eiropas vietā. Pārvadājumi tiek veikti gan pa sauszemi, gan ar prāmjiem. Nodrošinot “no durvīm līdz durvīm” servisu, SIA “M Sped” var uzņemties atbildību par piegādes drošību un neaizskaramību. Tiešs kontakts ar pārvadātāju garantē augstu pārvadājuma kvalitāti un atbildību.

Uzņēmums vienmēr ļoti augstu vērtējissavu klientu vajadzības, tādēļ cenšas saglabāt iespējami stabilu cenu politiku, par spīti ārkārtīgi mainīgajai situācijai transporta pakalpojumu tirgū. Kopš savas darbības uzsākšanas uzņēmums ir dinamiski attīstījies un katru gadu strādājis ar peļņu. Minēto panākumu pamatā ir profesionāls, ātrs, precīzs un uzticams darbs, ko klienti jau pratuši novērtēt.

SIA „M Sped” vienmēr īpašu uzmanību ir pievērsuši darbinieku atlasei un apmācībai, jo apzinās, ka jebkura uzņēmuma galvenā vērtība ir zinošs personāls. Rezultātā uzņēmuma lepnums ir augstas klases profesionāļi – gan autovadītāji, gan pārvadājumu un ekspedīcijas speciālisti, gan ekonomikas un grāmatvedības jautājumu pārzinātāji.


Autortiesības © Kravu-parvadajumi.eu. Visas tiesības aizsargātas. Pārpublicēt saturu drīkst oblagiāti norādot atsauci – https://kravu-parvadajumi.eu/