| Artūrs Kalniņš

Lidojošie taksometri – fantāzija vai realitāte?

Lidojošie taksometri

Mūsdienās no viena pilsētas gala līdz otram nokļūt ir pavisam vienkārši – atliek tikai izsaukt taksometru. Mūsdienās taksometrs ir kļuvis par vienu no populārākajiem pārvietošanās veidiem pilsētā.

Nepietiek? Nekas, drīzumā Londonas iedzīvotājiem būs iespēja izmantot aerotaksometrus. Vienkāršiem vārdiem – taksometrs kā helikopters. Mūsdienu tehnoloģiju modernizācija turpina attīstīties un nemitīgi pārsteigt, piedāvājot cilvēkiem vēl nedzirdētas pārvietošanās iespējas. 

Kompānijas “Ryanair” meitas uzņēmums “Skyports” bija plānojis iepazīstināt pasauli ar aerotaksometriem 2030. gadā, taču jaunais mērķis paredz, ka varēsim tos sākt izmantot jau 2024. gadā! Uzņēmums jau strādā pie vertiportiem Singapūrā, Parīzē un Amerikas Savienotajās Valstīs. Tā saucamie vertiporti ir tās pašas lidostas, tikai paredzētas elektriskajiem helikopteriem un lidmašīnām ar vertikālo pacelšanās un nosēšanās sistēmu (eVTOL). Aerotaksometru prototipi tika testēti Elstrejas lidlaukā. Šajā lidlaukā tika filmēti kadri filmai Zvaigžņu kari. Šie taksometri jeb elektriskās lidmašīnas, kas varēs pārvadāt līdz četriem pasažieriem, pacelsies un nolaidīsies vertikāli, novēršot nepieciešamību pēc skrejceļa. Aerotaksometri varēs pārvadāt cilvēkus starp pilsētu Elstreja, blakus M1 šosejai, un pārveidotu helikopteru nolaišanās zonu Londonas austrumos. Uzņēmums ir arī noslēdzis līgumus ar Nacionālajiem gaisa satiksmes dienestiem par Hītrovas un citu pilsētu lidostu izmantošanu.

Šis pakalpojums būs tendēts priekš turīgākiem ceļotājiem, kuri vēlas izvairīties no sastrēgumiem satiksmē. Tā kā taksometra izmantošanas izmaksas vēl nav zināmas, ir grūti spriest par pakalpojuma pieprasījumu. “Skyports” dibinātājs un izpilddirektors Dankans Volkers izteicās, ka cilvēki ir skeptiski noskaņoti pret jaunajiem pārvietošanās līdzekļiem, taču uzsver, ka tas vēl nekur pasaulē nav redzēts. Volkers paziņoja, ka uzņēmuma misija ir izmantot gaisa mobilitāti jau tuvākajos 18 mēnešos, nevis 2030. gados, tādejādi būt soli tuvāk komercdarbībai un ieviest aerotaksometrus nevis nākotnē, bet tagadnē. 

“Skyports” uzņēmums tika dibināts 2018. gadā un tas ātri kļuva par līderi pilsētas gaisa mobilitātes sfērā, projektējot, būvējot, attīstot un ekspluatējot vertiportus. Tā apakšuzņēmums "Skyports Drone Services” izmanto dronu tehnoloģijas, lai ļautu uzņēmumiem attīstīt savu loģistiku, iegūt datus un uzlabot darbības efektivitāti. Uzņēmums arī aktīvi darbojas piegāžu ķēžu organizēšanā un uzraudzībā. 

Vadoties pēc jau izveidotā lidojošā taksometra prototipa varam nojaust kā notiks tā darbība. Prototips ir nosaukts par “Seraph”, tam ir seši spārni un 12 rotori, kurus katru darbina neatkarīgi motori. Pateicoties neatkarīgajiem motoriem, ja viens pārtrauktu darbu, otrs uzņemtu slodzi, tādejādi neapdraudot aerotaksometra darbību. Šis transportlīdzeklis spēs izturēt līdz pat 250 kg smagu slodzi, attiecīgi pārvadājot līdz 3 pasažieriem vai izmantojot to kravu pārvadāšanai. Tā dizains ir izstrādāts līdzīgi dronam un spēs pat noturēties virs ūdens, veicot piezemēšanos un pārvadājumus arī uz tā. Lidojošais taksometrs spēs sasniegt iespaidīgu ātrumu - līdz pat 80 km/h. Brauciens no Hītrovas lidostas uz Kanārijas piestātni Londonas austrumos aizņems vien nieka 15 minūtes, kamēr ar automašīnu šis ceļa posms prasītu aptuveni pusotru stundu. 

Uzņēmums uzskata, ka Londonas Kanārijas piestātne ir lieliska potenciālā vieta vertiporta celšanai un taksometru darbības uzsākšanai. Veicot transfēra pakalpojums no un uz Londonas pilsētas lidostām, “Skyports” plāno iekarot transporta nozari, piedāvājot aerotaksometra pakalpojumus lētākus un drošākus par braucienu ar standarta helikopteru. Nākotnes vīzija paredz sadarbību ar citām taksometru firmām, piemēram, Uber, lai vēl vairāk attīstītos tirgus nišā. Ar tādiem tempiem un mērķiem drīzumā lidojums ar helikopteru vairs nebūs privilēģija vai ekstra, bet gan ikdiena. Būsim vēl vienu soli tālāk tehnoloģiju dzīvē. 


Autortiesības © Kravu-parvadajumi.eu. Visas tiesības aizsargātas. Pārpublicēt saturu drīkst oblagiāti norādot atsauci – https://kravu-parvadajumi.eu/