| Super User

Loģistikas nākotne Metaversā

Loģistikas nākotne Metaversā

Kad Facebook pagājušā gada oktobrī mainīja savu nosaukumu uz Meta, vairums cilvēku noteikti nodomāja: “kas ir Metaverss un kāpēc Marks Cukerbergs tajā iegulda?”.

Tāpat arī piegādes ķēdes dalībniekiem, iespējams, radās jautājums - kā tas ietekmēs piegādes ķēdi? Zināmā mērā runāšana par metaversu var likties kā diskusija par internetu 70. gados. Tika veidoti jauna saziņas veida pamatelementi un, lai arī bija skaidrs, ka drīz varēsim izmantot internetu, joprojām nebija ne jausmas, cik dziļa vai tālejoša būs tā nozīme.

Metaverss jeb ieskaujošā virtuālā vide, kas atbalsta dažādas tiešsaistes mijiedarbības, ir kļuvusi par arvien populārāku tehnoloģiju tendenci, ko īsteno dažādi tehnoloģiju giganti, ne tikai Facebook. Vispārīgi runājot, tehnoloģijas, kas veido metaversu, var ietvert virtuālo realitāti — pastāvīgas virtuālās pasaules, kas turpina pastāvēt pat neesot tiešsaistē, kā arī paplašināto realitāti, kas apvieno digitālās un fiziskās pasaules aspektus. Šai virtuālajai pasaulei tagad var piekļūt, izmantojot personālos datorus, spēļu konsoles un pat tālruņus, nevis tikai virtuālās realitātes (VR) vai paplašinātās realitātes (AR) ierīces. 

Tas nozīmē arī digitālo ekonomiku, kurā lietotāji var izveidot, pirkt un pārdot preces. Unikālais spēļu, sociālais, izklaides un e-komercijas apvienojums metaverss var radīt revolūciju patērētāju uzvedībā. Skatoties tikai uz e-komerciju, metaversā ir iespēja apvienot labāko veikala pieredzi un klientu apkalpošanu ar ērtībām iepirkties mājās. Ieskaujošā daudzdimensionālā spēja mijiedarboties ar produktiem, izprast to īpašības, saņemt atbildes uz visiem jautājumiem reāllaikā pirms pirkuma veikšanas un joprojām fiziski atrasties izvēlētajā vietā varētu neiedomājami ietekmēt patērētāju uzvedību.

Piemēram, klients, kurš vēlas tiešsaistē iegādāties jaunu televizoru, tā vietā, lai apmeklētu dažādas vietnes un tiešsaistē aplūkotu zīmolus un modeļus, izmantojot attēlus, tekstu vai pat video, metaverse paaugstina to pašu pieredzi 3D ieskaujošajā pasaulē. Tā ir pasaule, kurā klients var apmeklēt digitālos veikalus, saņemt veikala darbinieku apkalpošanu un faktiski darboties un mijiedarboties ar izvēlēto televizoru pirms pirkuma veikšanas. 

Cilvēka prāts VR/AR rada tādu pašu emocionālo pieredzi un reakcijas kā reālajā dzīvē. Pat visvienkāršākajā formā tehnoloģijām, kas veido metaverse, ir potenciāls revolucionizēt digitālo mijiedarbību ar plašu ietekmi ne tikai uz e-patērētājiem, bet arī uz organizācijas uzvedību un struktūrām.

Jautājums, kas dabiski nāk prātā - ja piegādes ķēdes tradicionāli tiek veidotas, lai iegādātos, ražotu, uzglabātu un pārvietotu fiziskus produktus, vai pāreja uz pirmo digitālo pasauli, kas sastāv no digitāliem produktiem un digitālās pieredzes, samazinātu piegādes ķēžu nozīmi kā tādu? Vai arī metaverss to paceltu jaunā līmenī un definētu pilnībā no jauna?

Metavers padarīs 3D un virtuālos rīkus pieejamus ikvienam patērētājam, kā arī nodrošinās pārdevējiem iespēju digitāli simulēt produktus, ražošanas procesus un rūpnīcas, lai optimizētu aktīvu sadali visā piegādes ķēdē, vadītu ražošanas scenārijus un pat operatoru apmācību 3D vidē. Tas ļauj izvairīties no liekām fizisko ražošanas iekārtu palaišanām un apturēšanām, kā arī ilgstošiem dīkstāves laikiem un mācīšanās periodiem rūpnīcās, kad notiek pāreja uz ražojuma veidu. Tam būs tālejošas sekas, lai izpildītu patērētāju vēlmes pēc pielāgotiem produktiem, kurus ir bijis grūti rentabli ražot tradicionālajās rūpnīcās, kas tika izstrādātas masveida ražošanai.

Ieinteresētajām personām uzņēmumā vai ārpus tā būtu neticami viegli sadarboties jauna produkta izstrādē, kopīgot to ar ražotājiem tajā pašā vidē un atkārtot, pamatojoties uz atsauksmēm. Tas saīsinātu produktu dzīves ciklu jauniem produktiem un paātrinātu funkcionējoša dizaina izstrādes ātrumu. Metaverse uzlabos sadarbību visos piegādes ķēdes līmeņos gan iekšēji, gan ārēji. Šāda savienojamība padarīs ķēdi pārredzamāku un efektīvāku visos posmos, tostarp pārskatāmas un efektīvas izmaksu sarunas starp pircējiem un pārdevējiem.

Izmantojot plaša mēroga sadarbību un detalizētākus, ražošanai optimizētus dizainus, tiktu uzlabota produktu kvalitāte un serviss, kā arī samazināti rādītāji klientu atgriešanām. Papildu efektivitāti var panākt ar samazinātām kvalitātes kontroles izmaksām un nepieciešamību doties uz pārdevēju atrašanās vietām.

Globālās piegādes ķēdes ir sarežģītas un grūti saprotamas pat vispieredzējušākajiem globālajiem SCM profesionāļiem. Pēdējā laikā klienti, investori, darbinieki un ieinteresētās personas ir lūgušas lielāku pārskatāmību par to, kur tiek iepirktas izejvielas, kā arī kur un kas ražo sastāvdaļas un galaproduktus. Gan korporatīvie, gan patērētāju klienti vēlas pārredzamību par viņu darījumu piegādes ķēžu ietekmi uz vidi. Metaverss uzlabos piegādes ķēdes caurskatāmību, izmantojot 3D attēlus par to, kā produkti tiek ražoti, izplatīti un pārdoti. Tas arī nozīmētu, ka ieinteresētās personas iegūs pārskatāmību par sagatavošanās laiku, tranzīta laiku, piegādes kavējumiem un pat reāllaika piegādes izmaksām. Šī pārredzamība vairos piegādes ķēžu uzticību un efektivitāti.

Metaversa piedāvātā neierobežotā sadarbība nozīmēs arī to, ka ikviena ieinteresētā puse varēs dinamiski piedalīties noliktavas dizainā. To var simulēt, pieredzēt un uzlabot metaversā pirms fiziskās uzbūves, ietaupot naudu un laiku no idejas līdz realitātei. Metaverss nodrošinās reālistisku vidi, kurā var notikt galveno operatoru apmācība, netraucējot ikdienas darbībai, un pārbaudīs visus noliktavas plūsmas un izkārtojuma pielāgojumus. Papildu ieguvumi noliktavām būs labāka telpas izmantošana, izmantojot dinamisku telpas modelēšanu un ietilpības optimizāciju.

Mēs atrodamies metaversa attīstības agrīnajā stadijā. Drīzumā parādīsies un attīstīsies daudz jaunas tehnoloģijas, kas virzīs mūs arvien tuvāk metaversa būtībai. Jebkuras tehnoloģijas patiesā vērtība ir tajā, kā tā uzlabo savu lietotāju un klientu pieredzi, un metaversa ieskaujošās iespējas piedāvā neiedomājamas priekšrocības un pielietojumu.


Autortiesības © Kravu-parvadajumi.eu. Visas tiesības aizsargātas. Pārpublicēt saturu drīkst oblagiāti norādot atsauci – https://kravu-parvadajumi.eu/