| Artūrs Kalniņš

Masveida kravu vilcienu izlaupīšana

Masveida kravu vilcienu izlaupīšana

ASV Losandželosa saskārusies ar nebijušu noziedzības vilni. Katru dienu Losandželosā desmitiem kravas vilcienu tiek uzlauzti, zagļi izlaupa tiešsaistē iegādātās pakas, atstājot tūkstošiem izķidātu kastu, kas nekad nesasniegs galamērķi.

Kā vēsta ziņu aģentūra AFP, pēdējos mēnešos ir palielinājies zādzību skaits, kas skāris arī tādus uzņēmumus kā Amazon.com, FedEx, UPS, Target.

Losandželosas un Longbīčas ostas pēdējos mēnešos uzmanību izpelnījušās kā lielu kuģniecības problēmu centri, kā arī ievērojamas globālās piegādes vājās vietas. Abas ostas apstrādā aptuveni 40% no valsts jūras transporta importa, un lielākā daļa preču gandrīz 450 miljardu ASV dolāru vērtībā tiek pārvietotas ar vilcieniem.

Sociālos medijus pāršalkuši šokējoši attēli no Losandželosas kravas vilcienu laupīšanām. Mēnešiem ilgi Union Pacific kravas vilcieni Losandželosas apgabalā tiek sistemātiski aplaupīti. Nesenās zādzības radījušas jautājumus par to, kā piegādes ķēdes galvenais elements var būt tik neaizsargāts. Cilvēki no malas ir devušies uz notikuma vietu, lai palīdzētu to atkal sakopt. Tomēr netrūkst arī tādu, kuri izmanto šo kā iespēju atrast vērtīgas preces, piemēram, elektroniku, drēbes vai citus priekšmetus, ko zagļi atstājuši un paturēt sev.

Zagļi nogaida, kamēr garie kravas vilcieni tiks imobilizēti uz sliedēm, uzkāpj uz kravas konteineriem un ar skrūvgriežu palīdzību uzlauž to slēdzenes. Pēc tam viņi nošķiro noderīgos un nevajadzīgos sūtījumus, atstājot preces, kuras ir grūti pārvietot vai pārdot tālāk vai kuras ir pārāk lētas, piemēram, Covid-19 testu komplektus, mēbeles vai medikamentus.

Saskaņā ar Union Pacific dzelzceļa operatoru datiem, kopš 2020. gada decembra zādzību skaits ir pieaudzis par 160%. Piemēram, 2021. gada oktobrī vien pieaugums bija 356%, salīdzinot ar 2020. gada oktobri. Policija 2021.gada pēdējos trīs mēnešos arestējusi vairāk nekā 100 cilvēkus par Union Pacific vilcienu izdemolēšanu.

Union Pacific norāda, ka izlaupīšanās tiek izmantoti sprādzieni, kā arī ar vien vairāk arī uzbrukumi un bruņotas laupīšanas pret Union Pacific darbiniekiem. 2021. gada pēdējā ceturksnī Losandželosas apgabalā vidēji katru dienu tika izdemolēti vairāk nekā 90 konteineri.

Rezultātā dzelzceļa operatori ir pastiprinājuši uzraudzības pasākumus, tostarp bezpilota lidaparātus un citas atklāšanas sistēmas, un pieņēmuši darbā vairāk drošības darbinieku sliežu ceļiem un karavānām.

Noziedzība ir saistīta ar nabadzības pieaugumu, kas pandēmijas laikā ir palielinājusies. Apgabala direktīva bija paredzēta, lai cīnītos ar sociālajām problēmām, kas izriet no sodāmības par pārkāpumiem, piemēram, grūtības ar nodarbinātību, mājokli, izglītību, valsts pabalstiem un imigrāciju.

Lai arī noziedznieki tiek tverti un arestēti, apsūdzības ir tik minimālas, ka aizturētā persona ir atgriezusies ielās mazāk nekā 24 stundu laikā pēc naudas soda samaksas. Patiesībā noziedznieki Losandželosā pat lepojās ar kārtības sistēmu, jo viņu noziegumiem nav nekādu seku.

Union Pacific decembra beigās iesniedzis vēstuli Losandželosas apgabala advokātu birojam, lūdzot pārskatīt 2020. gadā ieviesto iecietības politiku attiecībā uz šādiem pārkāpumiem. Šādu zādzību radītie zaudējumi 2021. gadā sasnieguši aptuveni 5 miljonus ASV dolāru. Prasību un zaudējumu summa neietver attiecīgos zaudējumus ietekmētajiem klientiem vai ietekmi uz Union Pacific darbību un visu Losandželosas apgabala piegādes ķēdi.

ASV dzelzceļa tīkls veido aptuveni 28% no ASV kravu pārvadājumiem. Eiropā kopā tikai aptuveni 18% kravas pārvadājumi tiek veikti izmantojot vilcienus; dažās valstīs, piemēram, Francijā, procentuālais daudzums ir daudz mazāks, bet citās valstīs, tostarp Lietuvā, kur vairāk nekā 70% iekšzemes kravu tiek pārvadātas ar vilcienu, tas ir augstāks. Tomēr kravu pārvadājumu vērtība Eiropā nav tik lielos apjomos kā ASV, kas nozīmē mazāku risku uz līdzīgām laupīšanām Eiropā.


Autortiesības © Kravu-parvadajumi.eu. Visas tiesības aizsargātas. Pārpublicēt saturu drīkst oblagiāti norādot atsauci – https://kravu-parvadajumi.eu/