| Super User

Mūžsenā dilemma – pilna vai salikta krava?

pilna vai salikta krava

Jūras konteineri ir viens no ekonomiski izdevīgākajiem veidiem, kā nogādāt kravas tai paredzētajā vietā. Patlaban pasaulē ir saražoti vairāk nekā 17 miljoni jūras konteineru, pie tam aktīvi kravu pārvadāšanā tiek izmantoti vien pieci miljoni.

Tā kā jūras konteineru ražotāju viena no galvenajām prioritātēm ir to drošība, tajās iekrautās kravas ir pienācīgi aizsargātas gan pret nelabvēlīgu laika apstākļu iedarbību, gan arī pret zādzībām. Turklāt jūras konteineru izmantošana nodrošina kravu stabilitāti uz kuģiem, pasargājot tos no bīstamas kravu sasvēršanās nemierīgos ūdeņos. Kaut arī jūras konteineriem ir dažādi izmēri, tos visus standartizē pēc Starptautiskās Standartizācijas organizācijas (ISO) kritērijiem.

FCL (Full Container Load) jeb pilnā krava. To izmanto viens konkrēts kravu pārvadātājs, kas to ir rezervējis tikai savu kravu pārvadāšanai. Pārvadātājam nav jādala rezervētais konteiners ar citiem kravu pārvadātājiem, kas vienkāršo loģistiku un palīdz ietaupīt izmaksas. Pilnās kravas lielākie ieguvumi ir lētākas izmaksas uz kravas tilpuma kubikmetru. Pilnībā tiek saglabāta kontrole pār konteinera pārvadājumiem, tāpēc to var izmantot visizdevīgākā un kravai visdrošākā veidā. Mazāks risks sabojāt kravu salīdzinot ar LCL. Izdevīgs, ja ir jāpārvadā lieli kravu apjomi. Nevar pārvadāt ar avio kravu pārvadājumiem. Sadārdzinās iekšzemes auto kravu pārvadājumi.

LCL (Less then Container Load) jeb saliktā krava. Šo paņēmienu izmanto eksportētāji, kuru kravas nav tik lielas, lai pilnībā aizņemtu visu jūras konteinera tilpumu. Eksportētāji izvēlas LCL, ja tiem ir jānosūta nelielas kravas, kas nav steidzamas un var pavadīt ceļā ilgāku laiku. Saliktās kravas lielākie ieguvumi ir piemērotība visiem kravu apjomiem – nav noteikta apjoma minimuma. Atvieglota kravu pārbaude un kontrole. Tā dod iespēju izmantot citus kravu pārvadājumu veidus, piemēram, avio. Kā trūkumi iespējamas lielākas izmaksas uz kravu tilpuma kubikmetru. Ir jāapvieno ar citu pārvadātāju kravām, kas var palielināt piegādes laiku. Kravu aizsargā tikai tās iepakojums, risks sabojāt to ir lielāks.

FCL vai LCL – kuru izvēlēties? Parasti galvenie kritēriji lēmuma pieņemšanai ir piegādes laiks un pārvadājuma izmaksas. Citu pārvadātāju kravu iekraušana un izkraušana un jaunu tranzīta galamērķu pievienošana var palielināt kravas piegādes laiku. Tāpēc, izvēloties LCL, pārvadātājam ir jāzina konteinera piekraušanas datums, pārvadājuma maršruts un grafiks, un plānotais piegādes datums. Neliela apjoma kravām LCL acīmredzami ir optimāls risinājums. No otras puses, ja kravas apjoms ir liels, eksportētāji var salīdzināt pārvadājumu izmaksas gan FCL, gan LCL metodei. Izmaksas veido ne tikai pārvadāšanas, bet arī pārkraušanas pakalpojumu cenas tranzīta punktos un galamērķī. Kaut arī šādas izmaksas nereti sedz pircējs, šādi sadārdzinājumi var negatīvi ietekmēt nākotnes darījumus.


Autortiesības © Kravu-parvadajumi.eu. Visas tiesības aizsargātas. Pārpublicēt saturu drīkst oblagiāti norādot atsauci – https://kravu-parvadajumi.eu/