| Super User

Pasaulē garākais tiešais lidojums

Pasaulē garākais tiešais lidojums

Pasaulē ātrākais publiski pieejamais pārvietošanās līdzeklis ir lidmašīna. Vai esat iedomājušies, ka ar vienu lidojumu iespējams šķērsot teju pusi pasaules? Jau pavisam drīz, 2025. gadā, tā būs realitāte.

Pasaulē garākajā tiešajā lidojumā no Sidnejas un Londonu, ko piedāvās Austrālijas nacionālā aviokompānija Qantas Airways, būs jāpavada apmēram 20 stundas. Pēc piecu gadu rūpīgas maršruta plānošanas Qantas Airways pasūtījusi 12 lidmašīnas Airbus A350-1000. Vai ir iespējams tik ilgu laiku pavadīt lidmašīnā un kā tā tiks aprīkota, lai, nesagādājot neērtības, pasažieri varētu ceļot? Uz doto brīdi pasaulē garāko tiešo lidojumu nodrošina Singapūras nacionālā aviokompānija Singapore Airlines no Singapūras uz Ņujorku, un tā ilgums ir aptuveni 18 stundas.

2019. gadā aviokompānija veica pirmo testa lidojumu. Uz klāja atradās 50 cilvēku, lielākā daļa no tiem bija Qantas Airways darbinieki un daži – brīvprātīgie. Visā lidojuma laikā eksperti sekoja līdzi cilvēka labsajūtas mērījumiem. Lai dati būtu pilnvērtīgāki, apkalpojošajam personālam, pilotiem un pasažieriem tika uzliktas speciālas aproces, kas sekoja līdzi cilvēku labsajūtai - kā to ietekmē dažādas lietas, piemēram, apgaismojums, ēdienreizes, kustības, miegs un izklaides lidojuma laikā. Piloti un apkalpe tika rūpīgi uzraudzīta. Pilotu kabīnē tika uzstādītas kameras, lai reģistrētu pilota modrību. Iegūtos datus pētīja Čārlza Pērkinsa centra eksperti, izvērtējot, kā veselību un labsajūtu ietekmēja 20 stundu ilgais lidojums. 

Garajā lidojumā aviokompānija saviem pasažieriem piedāvās pilna servisa ēdināšanu, izsmalcinātu dzērienu klāstu, jaunākās filmas uz lidmašīnā esošajiem ekrāniem un citas aktivitātes, piemēram, jogu. Aviokompānijas pārstāvji nevēlas atklāt visus sīkumus, taču no pieejamās informācijas ir skaidras galvenās lietas. Bet kā panāk, lai garais lidojums būtu ērts un komfortabls?

Komforta līmenis lielākoties ir atkarīgs no sēdekļa stila, slīpuma un platuma. Sagaidāms, ka sēdvietas būs vienas no labākajām, kas pieejamas tirgū. Tās izstrādās vadošie dizaina un inženieru uzņēmumi, piemēram, Recaro vai Collins Aerospace. Pēdējos gados dizaineri un inženieri ir smagi strādājuši pie lidmašīnu sēdekļu atzveltnēm un pamatnēm, lai radītu pietiekami daudz vietas aizmugurē sēdošajam. Otrs komforta faktors ir slīpums, kas mēra attālumu līdz priekšā esošajam sēdeklim. Arī šajā jomā paredzams, ka attālums būs lielāks, kas nozīmē vairāk vietas pasažieriem. Trešais, nebūt ne mazāk svarīgais faktors ir sēdvietas platums. Platuma ziņā A350 ir viena no ērtākajām pieejamajām lidmašīnām pasaules tirgū. Vienā rindā plānotas 9 sēdvietas, kas ir vispār pieņemta prakse lielajās lidmašīnās, taču klīst baumas, ka aviokompānija plāno uzstādīt 140 sēdekļus, kas nozīmē 14 rindas ar 10 sēdekļiem. Airbus esot izstrādājis plānu, lai atbrīvotu līdz pat 5 centimetru papildu vietas, samazinot salona sānu sienas. Tik garā lidojumā pat pāris centimetriem ir liela ietekme uz komfortu. 

Hārvardas veselības iniciatīvas NetPositive Enterprise direktore un vides veselības departamenta instruktore uzsver, ka tik garš lidojums būtiski ietekmē cilvēka labsajūtu un veselību. Lai vai kādu komforta un labsajūtas līmeni nodrošinās aviokompānija, pasažieri joprojām var saskarties ar iespējamu hipoksiju, dehidratāciju, muskuļu sāpēm, trokšņiem, kas radīsies gaisa plūsmas nobīdes dēļ un kosmiskā starojuma iedarbībai. Protams, ka visas šīs problēmas var skart arī pasažierus pāris stundu lidojuma laikā, taču 20 stundas ir ievērojami vairāk. Īpaši uzmanīgiem jābūt pasažieriem, kuriem ir dažādas hroniskas slimības. Lai pēc iespējas vairāk samazinātu ietekmi uz cilvēku veselību, lidmašīnas salonā būs lielāks spiediens, paaugstināts mitrums un klusāki dzinēji.

Eksperti uzskata, ka plānotais maršruts varētu nebūt pārāk pieprasīts, taču tas viennozīmīgi izraisīs lielu interesi. Precīzas lidojuma izmaksas aviokompānija neatklāj, taču tās noteikti nebūs gana pievilcīgas, lai cilvēku vairākums to varētu un gribētu atļauties. Lai vai kā, 2025. gadā šis varētu būt lielisks ceļojums pāri pus pasaulei! Patīkamu lidojumu!


Autortiesības © Kravu-parvadajumi.eu. Visas tiesības aizsargātas. Pārpublicēt saturu drīkst oblagiāti norādot atsauci – https://kravu-parvadajumi.eu/