Vai esat kādreiz domājuši kā būtu lidot? Esam jau stāstījuši par lidojošiem taksometriem Anglijā un par bezpilota lidaparātiem, kuri spēj piegādāt kravas lielā attālumā.
Ja pirms desmit gadiem šis viss varētu šķist par sapni un kaut ko neiespējamu, tad mūsdienu tehniskas iespējas ļauj realizēt pat vistrakākās ieceres. Viena no mazākajām reaktīvajām lidmašīnām, kas jebkad konstruēta, varētu kļūt par pirmo lidojošo motociklu cilvēces pastāvēšanas laikā. Jetpack Aviation's jau kopš 2018. gada izstrādā un būvē savu pirmo lidojošo motociklu. Pašreiz tiek testēti tā prototipi un tiek strādāts pie sertifikācijas iegūšanas. Atšķirībā no lidmašīnām, Speeder pacelsies vertikāli, spēs lidot lielā ātrumā un būs tik kompakts, ka to varēs novietot pikapa kravas nodalījumā.
Uzņēmuma Jetpack Aviation's izpilddirektors Deivids Meimens jau kopš 12 gadu vecuma aizrāvies ar dažādām inženierijas lietām. Plašākai sabiedrības viņš pazīstams kā cilvēks, kurš uzbūvēja tā saucamo “lidojošo vesti”. Vienkāršiem vārdiem – uzvelc mugursomu un lido.. Ar to ir par maz! Lidaparāts tika nosaukts par Speeder. Izskata ziņā tas līdzinās motociklam. Atšķirība ir tā, ka tas izmantos astoņus mazus, taču jaudīgus dzinējus. Lai gan sākotnējā dizainā bija paredzētas četras turbīnas, drošības apsvērumu dēļ to skaitu dubultoja līdz astoņām. Ja sākotnēji bija paredzēts pa turbīnai katrā strūri, tad šobrīd katrā stūrī atradīsies 2 turbīnas. Lidaparāta svars būs ap 300 mārciņām jeb aptuveni 136 kilogrami. Tā celtspēja būs nepilnas divas reizes lielāka jeb aptuveni 270 kilogrami.
Šobrīd prototipi tiek testēti Kalifornijā. Tas notiks līdz brīdim, kamēr tiks iegūta FAA sertifikācija. Prototips ir sasniedzis autonomas pacelšanās un nosēšanās spējas. Šobrīd tas spēj nodrošināt lidojumu uz priekšu. Savās prezentācijās uzņēmums prezentē arī pilna mēroga, gluda izskata melnu modeli. Tā izmantošana jeb sēdēšana tajā ir paredzēta līdzīgi kā motociklam.
Paralēli šim grandiozajam projektam, tiek izstrādāta arī versija militārajam tirgum. Galvenais mērķis ir šo lidaparātu izmantot kā kravas lidmašīnu. Tā varētu lidot 100 pēdas jeb aptuveni 30 metrus virs zemes ar ātrumu 400 jūdzes stundā jeb gana iespaidīgu, 640 kilometru lielu ātrumu. Tādā veidā tiktu panākts pats galvenais - gandrīz neiespējama iespēja to notriekt. Tas būtiski uzlabotu apgādes iespējas karavīriem kaujas laukā.
Ņemot vērā to, kādu ātrumu tie spētu sasniegt, lidaparāti tiktu aprīkoti ar ātruma un augstuma ierobežojumiem. Pat pieredzes bagātākajiem vadītājiem 250 jūdžu jeb nedaudz vairāk kā 300 km/h liels ātrums būtu praktiski neiespējams, lai uz tā noturētos. Kā uzsver ražotājs, tad teorētiski ir iespējams pacelties līdz pat 16 000 pēdu jeb nepilnu 5 kilometru augstumam. Sasniedzot tādu augstumu, degviela beigtos, vienīgā iespēja izdzīvot būtu izpletnis.
Speeder būs aprīkots ar "fly-by-wire" tehnoloģiju. Tas nozīmē, ka tā vadība būs vienkārša. Vadības ierīces ir veidotas tā, lai tās būtu līdzīgas kā videospēlē. Viens slēdzis paredzēts, lai nodrošinātu pacelšanos un nolaišanos, otrs – ātrums un bremzes. Tā pacelšanās ir līdzīga kā dronam - tas paceļas apmēram sešu pēdu jeb nepilnu 2 metru augstumā, tālāk sistēma gaida pilota norādījumus. Vadības bloks ir savienots ar vairākiem sensoriem, kas nosaka, kur lidmašīna dodas un no kādiem šķēršļiem tai jāizvairās, lai novērstu sadursmes. Līdzīgi kā dronam - ja priekšā atrodas māja, koks vai cits šķērslis, lidaparāts automātiski mainīs lidojuma virzienu un spēs izvairīties no sadursmes.
Lai gan šobrīd vēl ir daudz neatbildētu “tehnisko jautājumu”, skaidrs ir viens – tuvākajos gados mēs redzēsim lidojošus motociklus. Lidaparāta dzinēji spēs radīt tik daudz jaudas, lai bez raizēm pārvadātu divus vai pat trīs cilvēkus. Ja runājam par cenu un pieprasījumu, aplēses liecina, ka tā sākuma cena varētu būt aptuveni 350 000 Eur. Daži cilvēki jau “pieteikušies rindā” piebilstot, ka viņiem nevajag jaunu Lamborghini vai Bentley – viņiem vajag lidojošu motociklu!
Autortiesības © Kravu-parvadajumi.eu. Visas tiesības aizsargātas. Pārpublicēt saturu drīkst oblagiāti norādot atsauci – https://kravu-parvadajumi.eu/