| Artūrs Kalniņš

Pīķa sezona loģistikā

Pīķa sezona loģistikā

Starptautiskie kravu pārvadājumi ne vienmēr norit gludi. Pāris reizes gadā tie saskarās ar īpašām grūtībām un izaicinājumiem, kas plašāk pazīstama kā pīķa sezona.

Uz šodienu pieprasījums ir augsts, piedāvājums ir zems, cenas pieaug, un konteineru jauda kļūst ierobežota, radot pamatotas bažas par spēju nodrošināt piegādes ķēdes darbību. Pamatā ir divi galvenie problēmu brīži - mazumtirdzniecības pīķa sezona, kas ilgst no augusta vidus līdz oktobra vidum, un otra - Ķīnas Jaunais gads janvārī/februārī.

Pat visefektīvākajām piegādes ķēdēm var būt grūtības atrast kravu pārvadājumu kapacitāti vai palielināt kravu pārvadājumu tarifus kuģniecības pīķa sezonas laikā. Tiešsaistes un tradicionālajiem uzņēmumiem ir jāseko līdzi ienākošo pasūtījumu pieprasījumam, un pārvadātājiem ir jānodrošina, lai katrs sūtījums tiktu piegādāts nevainojami.

Šī pieauguma laikā pieprasījums aug un piedāvājums samazinās, kas rada ierobežotu jaudu, augstus frakta tarifus un galvassāpes mazumtirdzniecības un loģistikas nozarei. Taču tā ir ikgadēja parādība, tāpēc pārvadātāji un uzņēmumi var iepriekš sagatavoties šiem nosacījumiem. Katru gadu, neatkarīgi no tendencēm, uzlabota plānošana un konsolidācija palīdz uzņēmumiem orientēties grūtajā sezonā.

Nav konkrēta datuma, kad sākas kravu pārvadājumu pīķa sezona. Katru gadu tas ir nedaudz atšķirīgs, un sezonas sākums ir atkarīgs no dažādiem faktoriem. Piemēram, 2019. gadā rosība sākās agrāk, nekā gaidīts, jo starp Ķīnu un ASV valdīja saspīlējums. Mazumtirgotāji baidījās no transportēšanas grūtībām un kavēšanās. Līdz ar to sezona sākās pāris mēnešus agrāk nekā parasti. Pēdējos gados ir bijušas vairākas tendences, kas ir mainījušas sezonas gaitu. Piedāvājumu un pieprasījumu ietekmē e-komercijas, būvniecības, mazumtirdzniecības nozares ietekmes pieaugums un pašreizējās pasaules tirdzniecības problēmas.

Papildus minētajiem, piegādes ķēdi sezonas laikā var ietekmēt vēl daži faktori. Piemēram, Covid-19 pandēmijas laikā daudzos tradicionālajos veikalos tika novērota postoša ietekme uz to sezonas izpārdošanu. Pieprasījums pēc iepirkšanās tiešsaistē turpina pieaugt, lai gan daudzi patērētāji jūtas droši, atgriežoties veikalos. Tā kā palielinās iepirkšanās tiešsaistē, pārvadātāji mēdz būt pārslogoti ar precēm. Tas izraisa ievērojamus piegādes kavējumus. Lai gan neviens negaidīja šādu pandēmijas ietekmi uz piegādes ķēdi, izpratne par pārvadātāju procesu var palīdzēt sagatavoties nākotnes tirgus apstākļiem.

 

Veidi, kā sagatavoties lielākajai pārvadājumu sezonai:

  1. Komunikācija ar klientiem un piegādātājiem

Mūsdienu klienti sagaida, ka viņi uzzinās par kavējumiem vai problēmām, saņemot paku. Dažreiz no kavēšanās nevar izvairīties, tāpēc ir svarīgi, lai uzņēmums informētu klientus par to, kad viņiem vajadzētu sagaidīt preces. Tā kā lielākā piegādes sezona ir pirms brīvdienām, uzņēmumiem ir jāievēro pasūtījumu un piegādes termiņi, lai iegūtu un veicinātu esošo klientu lojalitāti. Klientiem vienmēr jābūt informētiem par to, kad ir šie termiņi. Turklāt krājumu līmenis pastāvīgi mainās. Kad prece nav noliktavā, tas vienmēr skaidri jāatzīmē vietnē, lai novērstu neizpildītos pasūtījumus.

Tikpat svarīga ir arī komunikācija ar piegādātājiem. Svētku sezona ir aizņemta, tāpēc ir ļoti svarīgi savlaicīgi kopīgot pasūtījumu apjomu, lai izvairītos no pasūtījumu kavēšanas. Īpaši noslogotajā sezonā daži uzņēmumi vēlas paplašināt savu ražotāju klāstu, ja primārie nav pieejami. Rezerves nodrošināšana ļauj samazināt riskus noslogotās sezonas laikā.

  1. Laicīga izsūtīšana

Kravu kustība laikā līdz svētku sezonai neapstājas, tāpēc uzņēmumam ir jābūt gatavam un jāspēj tikt galā ar lielo sūtījumu apjomu. Lai neizraisītu sastrēgumus un aizkavēšanos dokos un noliktavās, preces nepieciešams nosūtīt pēc iespējas agrāk, tādējādi tiek atvēlēts pietiekami daudz laika, lai preces savlaicīgi tiktu piegādātas klientiem.

  1. Dažādas piegādes iespējas

Katrai kuģniecības kompānijai ir savas vajadzības. Piemēram, mazie uzņēmumi saviem sūtījumiem var izmantot saliktās kravas (LTL) piegādes veidu, lai nodrošinātu savlaicīgu piegādi, vienlaikus samazinot piegādes izmaksas. Ievērojamāki uzņēmumi ar lielākiem piegādes apjomiem var apsvērt tādus variantus kā pilnas kravas (FTL) piegādes un intermodālu transportēšanas metodes, lai palīdzētu apstrādāt savus sūtījumus pirms svētku sezonas. Neatkarīgi no uzņēmuma lieluma, ir svarīgi, lai būtu plāns par to, kādu piegāde tiks izmantota.

  1. Skats nākotnē

Piegādes sezonas laikā ir svarīgi plānot un zināt, ko darīt konkrētajā gadā. Dažādi loģistikas un pārdošanas dati palīdzēs izmantot dažādas akcijas un pieprasījuma pieplūdumu. Lai gan plānošana uz priekšu ne vienmēr ir ideāla, tas joprojām ir labāk nekā būt nesagatavotam aizņemtajā pārvadājumu sezonā.


Autortiesības © Kravu-parvadajumi.eu. Visas tiesības aizsargātas. Pārpublicēt saturu drīkst oblagiāti norādot atsauci – https://kravu-parvadajumi.eu/