| Super User

Situācija Kazahstānā apdraud pārvadājumus

Situācija Kazahstānā apdraud pārvadājumus

Mēneša sākumā Kazahstānā izcēlās vardarbīgi protesti par sašķidrinātās naftas gāzes (LPG) cenu pieaugumu.

Valdība atkāpusies un dažos reģionos ticis izsludināts ārkārtas stāvoklis. Kazahstānas vardarbīgo protestu un tiem sekojošo sakaru problēmu dēļ, ir tikuši traucēti sauszemes un gaisa kravu pārvadājumi šajā loģistikas nozarē tik svarīgajā posmā starp Āziju un Eiropu.

Protesti izcēlās 2. janvārī, dienu pēc tam, kad stājās spēkā straujš degvielas, īpaši sašķidrinātās naftas gāzes, cenas kāpums, kad valdība pieņēma lēmumu atteikties no subsīdijām un pāriet uz tirgus cenām. Šāds cenu kāpums spēj būtiski ietekmēt strādnieku labklājību. Lai gan Kazahstāna ir ar naftu bagāta valsts, lielāko tiesu iedzīvotāji saņem minimālo algu. Kazahstānas minimālās algas likme ir 60 000 Kazahstānas tenges mēnesī (122 EUR).

Sociālajos medijos publicēti kadri, kuros redzams, kā protestētāji cīnās pret drošības spēkiem, tiek aizdedzinātas automašīnas un policija pielieto asaru gāzi, pūļiem cenšoties iebrukt dažās valdības ēkās. Almati iedzīvotāji stāsta, ka dzirdējuši apšaudes, jo demonstrācijas izvērtušās par plašāku neapmierinātību ar valsts vadītājiem. Satricinājuma kulminācijā valdība bloķēja piekļuvi vai pārtrauca savienojumus ar daudzām vietnēm un sociālo mediju platformām. 

Protestētāji īslaicīgi ieņēma lidostas daļas, traucējot lidojumus. Kazahstānas komerciālās galvaspilsētas Almati lidosta tika slēgta šo nemieru dēļ, šobrīd pasažieru un kravas lidojumi ir atsākti.

Dzelzceļa kravu pārvadājumu problēmas sākās 4.janvārī, kas zināmā mērā ietekmēja Ķīnas-Eiropas dzelzceļa ekspresi. Pilnīga sakaru zuduma dēļ, Kazahstānā dzelzceļa stacijā nebija pieejas tīklam, kas aizkavēja muitošanas procedūru un citu dokumentu kārtošanas iespējas.

Robežkustība un kravu pārvadājumi caur Almati ir bijuši ļoti sarežģīti četras dienas. Tomēr rekordlielos Ķīnas un Eiropas dzelzceļa kravu pārvadājumu pakalpojumus līdz šim problēmas nav skārušas. Saskaņā ar Čendu bāzēto New Silk Road Intermodal (NSRI), ziņas no Dostikas un Altynkolas termināļiem uzrāda, ka darbība norit nevainojami un vilcieni joprojām tiek regulāri pārkrauti un nosūtīti.

Lai gan dzelzceļu tīkls ir atjaunots, Kazahstānas muita joprojām nesaņem preces ierastajā kārtībā un darbības efektivitāte ir zema. Lai nodrošinātu vilcienu drošību, tie tiek novirzīti Kazahstānas robežās. Tīklu traucējumu dēļ izsekošanas informācija var aizkavēties. Tikmēr NSRI norādīja, ka vilcieni no Ķīnas mezgliem pārsvarā atiet laikā, bet vilcieni no Krievijas piedzīvoja nelielu kavēšanos. Galvenie Eiropas tranzīta mezgli Mala un Kaļiņingrada joprojām ir galvenie sastrēgumu punkti, atzīmēja ekspeditors, un katrs no tiem kavējas līdz pat divām nedēļām, savukārt daži vilcieni Baltkrievijā ir iestrēguši vairāk nekā 10 dienas.

Vairākas kravas automašīnas bija iestrēgušas Kazahstānā. Šoferi tika apturēti un tiem tika aizliegts pārvietoties, ar izņēmumu, lai aizbrauktu nopirkt pārtiku. Tomēr arī tas bija problemātiski, jo ne visiem bija skaidra nauda, savukārt bankas karšu maksājumi nebija iespējami sakaru zuduma dēļ. Masu nemieri apgrūtināja loģistikas uzņēmumu darbību reģionā un loģistikas kompānijas cieta zaudējumus. Daži pārvadātāji, kas pārvadā preces uz Kazahstānu, Uzbekistānu, Kirgizstānu un Tadžikistānu, piedzīvojuši grūtības, jo klienti atteikušies sūtīt kravas uz šīm valstīm vai caur tām.

Pēc nemierīgās nedēļas visā Kazahstānā situācija ir stabilizējusies. Kazahstānas drošības spēki ar Kolektīvās drošības līguma organizācijas (CSTO) sabiedroto karavīru palīdzību pielika punktu gan mierīgajiem protestiem, gan tiem sekojošajiem vardarbīgajiem nemieriem. 

Tā kā nemieru periods bija īss, nebija saistīts ar ilgstošiem streikiem un bija vērsts, galvenokārt, uz valsts rietumiem un Almati, ekonomiskā ietekme bija īslaicīga un minimāla. Tomēr tas paaugstināja naftas un urāna cenas. Ilgtermiņā un atkarībā no turpmākajiem politiskajiem un ekonomiskajiem notikumiem Kazahstānā, tostarp reformu centieniem, 2022. gada janvāra notikumi, visticamāk, ietekmēs investīciju klimatu. Rezultātā ieinteresētās personas ir aicinājušas koncentrēties uz kvalitāti nevis kvantitāti, ņemot vērā to, ka Ķīnas subsīdijas ir pakāpeniski jāpārtrauc.


Autortiesības © Kravu-parvadajumi.eu. Visas tiesības aizsargātas. Pārpublicēt saturu drīkst oblagiāti norādot atsauci – https://kravu-parvadajumi.eu/