| Super User

Svētku sezonas iepirkšanās pieaugums rada izaicinājumus loģistikai

Svētku sezonas iepirkšanās pieaugums rada izaicinājumus loģistikai

Pagājušajā gadā visā pasaulē ievērojami pieauga tiešsaistes iepirkšanās apjomi. Lielā mērā to noteica Covid-19 pandēmija, tās izraisītie ierobežojumi, nedrošība un citas saistītas lietas, kādēļ cilvēki deva priekšroku preču iegādei internetā.

Tajā pašā laikā patērētāji nebūt neierobežoja savu pirkumu apjomu, tieši otrādi, tie ievērojami pieauga, īpaši tā dēvētās svētku sezonas pārdošanas rādītāji. Bet, kā rāda pagājušā gada pieredze, straujš pārdošanas kāpums var radīt sarežģījumus jau daudz cietušās loģistikas ķēžu darbībā un attiecīgi visā piegādes sistēmā arī šī gada nogalē.

Pagājušā gada skaitļi uzrāda milzīgu tiešsaistes pirkumu pieaugumu 

2020. gadā ASV četras no vissvarīgākajām brīvdienu sezonas izpārdošanas dienām – Pateicības diena, Melnā piektdiena, Mazā biznesa sestdiena un Kiberpirmdiena – sasniedza jaunus pārdošanas rekordus, kas par vairāk nekā 20% pārspēja iepriekšējos rādītājus. Adobe dati rāda, ka summa sasniedza 29,64 miljardus ASV dolāru kopējos tiešsaistes pārdošanas apjomos visā ASV. Raugoties plašāk, Salesforce dati liecina, ka 2020. gada novembrī un decembrī visā pasaulē iepirkšanās tiešsaistē palielinājās par 50%, salīdzinot ar to pašu periodu 2019. gadā, un 2020. gada brīvdienu pircēji iztērēja vairāk nekā 1,1 triljonu ASV dolāru. Tas rāda, ka patērētājiem svētku sezonas iepirkšanās joprojām ir svarīga vai pat svarīgāka nekā agrāk, ņemot vērā joprojām nestabilo situāciju ar Covid-19 izplatību dažādās valstīs, un līdzīgas tendences varētu būt vērojamas arī šī gada nogalē. Saskaņā ar eMarketer un Insider Intelligence datiem, ASV tikai svētku sezonas e-komercijas pārdošanas apjomi 2021. gadā pieaugs par vairāk nekā 11%. 

Brīvdienu sezonas pirkumu sprādziens – jauns drauds loģistikai?

Pandēmija un ar to saistītās problēmas ļoti negatīvi ietekmēja loģistikas ķēžu darbību visā pasaulē pagājušajā gadā. Pieprasījuma un piegādes ķēdes problēmas izjauca e-komercijas loģistikas sistēmu 2020. gadā, un tā joprojām nav pilnībā novērsta. Neskatoties uz miljoniem dolāru, kas ieguldīti, lai veicinātu ārvalstu ražošanu un mazinātu kuģu sastrēgumus, Covid-19 un tās dažādo variantu izplatība pasaules valstīs joprojām darbojas destruktīvi, nereti radot jucekli loģistikas sistēmā. 

Tikmēr mazumtirgotāji jau gatavojas svētku iepirkšanās sezonai. Viņu galvenais uzdevums ir nodrošināt gaidāmās pagarinātās brīvdienu sezonas pasūtījumu pieņemšanu un izpildīšanu. Un iepirkšanās tiešsaistē šo brīvdienu sezonu pagarinās, tā var sākties jau ātrāk.

Taču viņi ir tikai daļa no preču aprites sistēmas, un iespējamās loģistikas problēmas var radīt lielus zaudējumus – vēl šī gada jūlijā Salesforce prognozēja, ka loģistikas problēmas gada otrajā pusē var radīt izmaksu palielinājumu mazumtirdzniecības piegādes ķēdē 223 miljardu ASV dolāru apmērā. 12 miljardi dolāru no šīs provizoriskās summas attiektos uz ražotājiem saistībā ar Covid-19 saslimšanas riskiem, 48 miljardi dolāru darbinieku trūkuma dēļ būtu jāiznes veikaliem, bet visvairāk – 163 miljardu dolāru vērtībā – ciestu loģistikas kompānijas, lai kompensētu kuģu konteineru trūkumu un kuģu ietilpību. Jāpiebilst, ka šogad lielākās bažas ir par ienākošo loģistiku –piemēram, konteineru trūkumu un kuģu kavēšanos ostās, nevis pēdējās jūdzes piegādi, kas 2020. gadā aizkavēja 700 miljonus paku.

Galvenās bažas raisa konteineru trūkums un sastrēgumi ostās

Starptautiskā tirdzniecības konsultāciju uzņēmuma Hackett Associates dibinātājs Bens Hakets šī gada augusta sākumā sacīja, ka daļa no problēmas ir ASV ekonomiskās paplašināšanās spriedze, kas rada "ievērojamu spiedienu uz loģistikas piegādes ķēdi". "Mēs redzam kuģniecības jaudas trūkumu apvienojumā ar ostu sastrēgumiem, kad kuģi rindojas, lai izkrautu preces gan no Āzijas, gan no Eiropas," paziņojumā sacīja Hakets, norādot, ka kavēšanās sāk paplašināties, jo ostu termināļi cīnās ar telpas trūkumu.

Katrs ar gaidāmajiem sarežģījumiem cīnās, kā nu māk. Daži uzņēmumi, piemēram, Amazon un Walmart, pirms svētku iepirkšanās sezonas jau iepriekš ir iegādājušies piegādes konteinerus, un Home Depot iznomā savus kravas kuģus, taču lielākajai daļai mazumtirgotāju šīs iespējas nav pieejamas. "Mazumtirgotāji sāk izmantot dažādas iespējas, un savā centībā kļūst patiešām radoši," atzīmēja Robs GārfsSalesforce mazumtirdzniecības viceprezidents un ģenerāldirektors.

Notiek arī cīņa par darbiniekiem

Gan mazumtirgotājiem, gan loģistikas uzņēmumiem galvenā problēma ir atrast pietiekami daudz cilvēku, kas varētu efektīvi strādāt. Kopš 2020. gada februāra nodarbinātība mazumtirdzniecībā ir samazinājusies par 270 000 darbavietu. Transporta un noliktavu nozare lielākoties ir atguvusi lielāko daļu no 575 000 darbavietām, kas tika zaudētas 2020. gada februāra – aprīļa lejupslīdes laikā, ko izraisīja Covid-19 uzliesmojums. Noliktavu un uzglabāšanas uzņēmumi jūlijā pievienoja gandrīz 11 000 darbavietu.

Tomēr līdz jūnijam – saskaņā ar jaunākajiem pieejamajiem ASV Darba statistikas biroja datiem – 1,2 miljoni mazumtirdzniecības darbavietu palika neaizpildītas, tāpat kā 460 000 darbavietu transporta, noliktavu un komunālo pakalpojumu jomā. Tāpēc mazumtirgotāji visā ASV turpina cīņu, lai atrastu pietiekami daudz darbinieku. Piemēram, CVS Health paaugstina savu minimālo stundas algu līdz 15 ASV dolāriem stundā un atceļ izglītības prasības sākuma līmeņa darbinieku pieņemšanai darbā, kas, pēc vadītāju domām, ļaus uzņēmumam nostiprināt savas rindas un turpināt izaugsmi. Citi uzņēmumi rīkojas līdzīgi, piemēram, piedāvā iknedēļas prēmijas par atvaļinājumu atlikšanu. Atkarībā no atrašanās vietas un darba veida prēmijas svārstās no 200 līdz 500 USD nedēļā. Jebkurā gadījumā, gada nogale strauji tuvojas, un drīzumā redzēsim, cik veiksmīgi kuriem ražotājiem, tirgotājiem un loģistikas uzņēmumiem būs izdevies tikt galā ar svētku sezonas iepirkšanās drudzi un tā radītajiem izaicinājumiem.


Autortiesības © Kravu-parvadajumi.eu. Visas tiesības aizsargātas. Pārpublicēt saturu drīkst oblagiāti norādot atsauci – https://kravu-parvadajumi.eu/