| Artūrs Kalniņš

Tesla Semi kravas automašīnas

Tesla Semi kravas automašīnas

Bērnībā esam skatījušies filmas un multfilmas par to, kāda varētu būt mūsu nākotne-ar lidojošām mašīnām, robotiem un visu elektronizētu. Ar mūsdienu tehnoloģiju palīdzību tas viss vairs nešķiet tik neticams.

Kompānija “Tesla”, kas ir pazīstama ar elektrisko transportlīdzekļu ražošanu un modelēšanu, ļauj būt soli tuvāk elektronizētai nākotnei. Domājot par dabas rezervju neizsīkšanu, kompānija ražo arī saules paneļus un saules dakstiņus, enerģijas uzglabāšanas baterijas un daudzus citus ar energoresursiem saistītus produktu.

Kompānija “Tesla” izstrādā Tesla-Semi, kas būs pilnībā elektriski ģenerēta kravas automašīna – puspiekabe. Tiek lēsts, ka automašīnai būs divas versijas, kas attiecīgi ar vienu uzlādi spēs nobraukt 480 km un 800 km. Izmantojot Tesla uzlādes stacijas, kas ir aprīkotas ar saules paneļiem, Tesla-Semi, veicot uzlādi vien 30 minūtes, spēs nobraukt līdz pat 650 km, kas ir 80 % no baterijas kapacitātes.

2017. gada konferencē tika atklāts, kad elektromašīnas ražošana sāksies 2019. gadā, taču 2019. gada jūnijā Tesla savas prognozes pārcēla uz 2020. gada beigām. 2020. gada janvārī kompānija izziņoja ziemas testēšanas programmu, kurā varēs pārliecināties par Tesla-Semi darbības spēju aukstajā laikā un zemas saķeres apstākļos. Taču kompānijas konferences laikā, kurā tika apspriesti pagājušā gada ieņēmumi, Teslas izpilddirektors Īlons Musks norādīja, ka akumulatoru ražošanas iespēju trūkuma dēļ ir viens no faktoriem, kāpēc tika pabīdīts automašīnas ražošanas grafiks. Tā vietā tika likts akcents uz pasažieru automobiļu akumulatoru ražošanu. Pagājušā gada janvārī Tesla atkal nāca ar paziņojumu, ka Tesla-Semi ražošana tiks novilcināta līdz gada beigām, jo uzņēmums cerēja palielināt savu akumulatoru ražošanas spēju, lai apmierinātu klientu pieprasījumu pēc Semi un citiem Teslas transportlīdzekļiem. Gada laikā tika veikti vēl daži paziņojumi, kuru laikā atkal tika pārcelts ražošanas laiks, taču šī gada oktobrī Musks beidzot apstiprināja 800 km nobraukšanas modeļa ražošanas uzsākšanu ar pirmo transportlīdzekļu piegādi uzņēmumam “PepsiCo” 1. decembrī.

Jaunā Tesla-Semi automašīna tiks darbināta ar četriem elektromotoriem, pa vienam uz katra piedziņas riteņiem, bez asīm vai diferenciāļiem, kas savienotu riteņus. Priekšējiem riteņiem ir fiksēta pārnesuma attiecība 23:1, savukārt aizmugurējiem riteņiem ir 15:1. Akumulatori, kas darbinās mašīnu, atradīsies zem kabīnes grīdas, starp priekšējiem un piedziņas riteņiem. 800 km Semi modelis bez kravas uz lielceļa spēs nobraukt līdz pat 1000 kilometru. Trīs neatkarīgi motori nodrošinās jaudu, lai automobiļa šoferis varētu bez problēmām iekļauties satiksmē uz lielceļiem, 20 sekundēs paātrināties līdz 95 km/h ar pilnībā piekrautu mašīnu. Semi būs aprīkoti ar attālinātu diagnostikas iespēju automātiskiem programmatūras atjauninājumiem un samazinātām mašīnas kustīgajām daļām, kas ļaus šoferiem pavadīt mazāk laika servisa centros. Kā arī, šofera sēdeklis ir novietots kabīnes centrā, kas nodrošina labāku redzamību un pilnībā elektroniskā apdare samazina apgāšanās risku. 

Lai gan automašīnas ražošana ir atlikta vairāku gadus, jau pašā sākumā, kad tika izziņots par šāda tipa kravas mašīnas ražošanu, tika saņemti aptuveni 450 pasūtījumi. Sākumā klientiem vajadzēja veikt 5 000 dolāru lielu depozītu par pasūtījumu, taču vēlāk šī summa pieauga līdz 20 000 dolāru un pasūtījumu skaits sasniedza vairāk nekā 2 000. Pirmie pie jaunajām Tesla-Semi tiks kompānija “PepsiCO”, kas ir veikusi pasūtījumu 100 mašīnu apmērā. Pepsi iestādes teritorijā Kalifornijā arī tiek plānots uzcelt Teslas mega-lādētāju, kas darbosies uz saules paneļiem un būs paredzēts Semi uzlādei. 18 % no Amerikas emisiju daudzuma rodas no kravas automobiļiem, Tesla-Semi būs vēl viens solis tuvāk CO2 izmešu samazināšanai pasaulē un skatam automatizētā nākotnē.


Autortiesības © Kravu-parvadajumi.eu. Visas tiesības aizsargātas. Pārpublicēt saturu drīkst oblagiāti norādot atsauci – https://kravu-parvadajumi.eu/