| Artūrs Kalniņš

Ideālais Eiropas dzelzceļš

Ideālais Eiropas dzelzceļš

Ķīnā dzelzceļa kravu pārvadātāji Budapeštu uzskata par vienu no dzelzceļa kravu pārvadājumu galvenajiem mezgliem Eiropā.

Lai gan Krievijas sāktā kara dēļ satiksme tagad tiek novirzīta caur Polijas pilsētu Malaszevici, Ungārijas galvaspilsēta joprojām tiek uzskatīta par stabilāko un piemērotāko variantu. Kāds tad ir Ķīnas mērķis un skatījums uz Budapeštas dzelzceļu?

Budapeštas priekšrocība dzelzceļa pārvadājumos ir termināļu darbības jauda un pieejamie maršruti, kas ved uz pilsētu. Pirms Krievijas iebrukuma Ukrainā, kravas vilcieni veica ceļu sākot no Sjiaņas, Ķīnā, šķērsojot Kazahstānu, Krieviju un Ukrainu, kur pēc tam kravas mēdza pārkraut priekš turpmākas sūtīšanas Eiropā Zahonijas pierobežas ostā Ungārijā. Šī maršruta tranzīta laiks ir par aptuveni septiņām dienām ātrāks nekā tradicionālais maršruts caur Malaszevici, caur kuru labākajā gadījumā Budapeštu var sasniegt četrpadsmit dienu laikā. Turklāt Budapeštā ir pilnīgs dzelzceļa sadales tīkls. Pēc preču ierašanās Budapeštā tās var piegādāt uz Rumāniju, Koperas ostu Slovēnijā, Duisburgu un Hamburgu Vācijā 2-3 dienu laikā. Izvēloties dzelzceļa maršrutus, Ķīnas uzņēmumi galvenokārt izvēlas Budapeštu kā pirmo mezglu Eiropā. Izplatīšanas diapazons caur to ir liels. Turpretī Vīnē vai Bratislavā ir nepilnīgs industriālais izkārtojums un augstākas tranzīta izmaksas. Šī iemesla dēļ tikai daži klienti izvēlas rezervēt dzelzceļa kravu pārvadājumus tieši Vīnē vai Bratislavā.

Ņemot vērā situāciju Krievijā un Ukrainā, Ķīnai bija jāmeklē cits iebraukšanas punkts Eiropā. Tomēr, tā kā maršruts caur Ukrainu nebija pieejams, satiksme bija jānovirza caur Malaszevici Polijā. Tā rezultātā tranzīta laiks ir ilgāks un izmaksas tādam pārvadājuma krietni dārgākas. Ķīna uzskata, ka Zahonijai kā ieejas punktam Ungārijā ir daudz priekšrocību. Šeit krustojas dzelzceļa tīkli un automaģistrāles, kas stiepjas visos virzienos. Tā atrodas tuvu Eiropas, kā arī NVS (Neatkarīgo Valstu Sadraudzības) valstu tirgiem. Tāpat, starp Ungāriju un Ķīnas uzņēmumiem ir daudz sadarbības projektu, kas tiek uzskatīti par labu investīciju vidi. 

Šobrīd ir atjaunoti divi servisi kravu pārvadājumos no Ķīnas uz Budapeštu – LCL (nepilna konteinera pārvadājumi) un FCL (pilna konteinera pārvadājumi), kas attiecigi tiek veikti no Sjiaņas uz Budapeštu vienreiz nedēļā un no Budapeštas divas reizes nedēļā. Pārvadājumu apjoms šajā ceļa posmā ir stabils un turpina lēnām augt. Vienas no galvenajām eksporta precēm ir automobiļu detaļas, rotaļlietas un drēbes, taču svarīgākas importa preces ir kafijas aparāti, tekstils, mēbeles.

Taču tiek lēsts par jaunām iespējām un jaunu staciju izveidi dzelzceļa kravu pārvadājumiem caur Ungāriju. Fenjeslitkes ciematā notikušajā konferencē par dzelzceļa kravu pārvadājumiem tika piedāvāts apskatei jaunais Austrumu-Rietumu vārtu terminālis. Tas ir ambiciozs plāns, kura mērķis ir uzbūvēt lielāko un modernāko iekšzemes termināļu un loģistikas centru Eiropā. Ja tas tiks izveidots un darbosies, tas patiešām var kļūt par svarīgu pārkraušanas centru Eirāzijas koridorī. Šāda centra darbība vēl vairāk stiprinās Ungārijas pozīciju Ķīnas un Eiropas kravas vilcienu ekspluatācijā.

Bet kāpēc tad tieši Ungārija ir tik ļoti iepatikusies Ķīnai dzelzeļa kravu pārvadājumos? Ungārija ir Eiropas Savienības dalībvalsts un viena no Ķīnas lielākajām investīciju partnerēm Centrāleiropā un Austrumeiropā. Pēdējos gados divpusējā tirdzniecība ir turpinājusi sasniegt jaunus augstumus, un ir daudz investīciju projektu ar pozitīvu ietekmi, kas atspoguļo sevī politikas dividendes un stabilus iznākumus. Tie ir īpaši svarīgi aspekti priekš loģistikas pakalpojumu sniedzējiem, jo īpaši pašreizējā nenoteiktības situācijā, ko ir izraisījis Krievijas iebrukums Ukrainā. 


Autortiesības © Kravu-parvadajumi.eu. Visas tiesības aizsargātas. Pārpublicēt saturu drīkst oblagiāti norādot atsauci – https://kravu-parvadajumi.eu/